дома Планета Еве ги сите несакани ефекти што ги имале испитаниците кои примиле вакцини...

Еве ги сите несакани ефекти што ги имале испитаниците кои примиле вакцини против COVID-19

„Pfizer и нејзиниот германски партнер BioNTech пред неколку дена објавија дека нивната вакцина има 95% стапка на успех. Вакцината „Мoderna“ покажа скоро 95 проценти ефикасност, објави компанијата, повикувајќи се на првите резултати од истражувањето.

Лук Хачисон, компјутерски биолог, се пријави доброволно да ја тестира вакцината „Moderna COVID19“. Откако ја прими втората доза, раката му се издува до големината на „јајце од гуска“, пишува „Science“.

Тој не може да биде сигурен дали добил плацебо или вакцина, но за неколку часа, здрав 43-годишник почувствувал болка во мускулите и коските, а неговата температура била 38,9 ° С.

  • Почнав да се тресам. Имаше наизменично чувство на студ и топлина, рече Хачисон.

Тој вели дека јавноста треба да биде подобро подготвена отколку што беше, бидејќи поединците може да се соочат со интензивни, иако привремени, несакани ефекти. Некои експерти се согласуваат со тоа, пренесува Н1.

  • Што е со реактогеноста на вакцината? Иако е безбедна и нема да предизвика долгорочни проблеми, како јавноста ќе гледа кога ќе почне да се вакцинира, прашува Дебора Фулер, вакцинолог од Универзитетот во Вашингтон во Сиетл.

Флоријан Крамер, вакцинолог од Медицинскиот факултет Икан, вели дека овие привремени реакции не треба да ги спречуваат луѓето да се вакцинираат.

  • Болката во рацете, треската и заморот се непријатни, но не се опасни. Не сум загрижен, рече тој.

Повеќето луѓе нема да имаат сериозни несакани ефекти дефинирани како оние што се мешаат во секојдневните активности. Помалку од 2% од испитаниците кои примиле вакцини развиени од Pfizer и Moderna имале висока температура од 39 ° C до 40 ° C.

Што се однесува до другите несакани ефекти, заморот го почувствуваа 9,7% од учесниците, болки во мускулите 8,9%, болки во зглобовите 5,2% и главоболка 4,5% од учесниците кои примиле вакцина произведена од Moderna. Кај Pfizer / BioNTech“, бројките се пониски: тешки несакани ефекти вклучуваат замор (3,8%) и главоболка (2%).

Несакани ефекти значат дека вакцината работи добро

  • Ова е повеќе реактогено отколку што обично се гледа кај повеќето вакцини против грип, дури и во високи дози, вели Арнолд Монто, епидемиолог на Универзитетот во Мичиген.

Покрај тоа, секоја индивидуа вакцинирана треба да прими две дози, а реактогеноста е обично поголема по втората доза.

  • Несаканите ефекти значат дека вакцината работи добро. Тоа значи дека сте имале толку добар имунолошки одговор на првата доза и сега ги гледате ефектите од тоа, рече Дру Вајсман, имунолог од Универзитетот во Пенсилванија, додавајќи дека компаниите треба да ги предупредат луѓето какви несакани ефекти можат да очекуваат.

Јан Хајдон ја доби највисоката доза на модерна во првото испитување, околу 250 микрограми, по што компанијата одлучи да ја намали дозата на 100 микрограми, пишува „Science“.

Дванаесет часа по приемот на неговата втора инјекција во мај, Хајдон развил треска како главоболка, болки во мускулите, замор, гадење и температура од 39,6 ° C. Подоцна повратил и се онесвестил пред да се смират симптомите, Хајдон објасни.

Но, Хајдон вели дека неговото искуство било „мала цена да се плати“ за можноста да се врати во нормален живот.

Долгорочните несакани ефекти на вакцините против mRNA остануваат теоретски. Тие вклучуваат можност луѓето со лупус, чијашто болест е активирана од антитела против сопствениот генетски код, да доживеат влошување поради оживеаниот имунолошки одговор предизвикан од вакцините, вели Сарфараз Хасни, директор на клиничко истражување на лупус во Националниот институт за артритис и мускулно-скелетни заболувања и кожни болести.

Но, во моментов нема докази дека вакцините против mRNA предизвикуваат или ги влошуваат автоимуните болести, вели Бети Дијамонд, имунолог и ревматолог во Фајнштајн институтот за медицински здравствени истражувања во Northwell Health.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

СЛУЧАИТЕ НА АСАНЖ И НАВАЛИ ГО ПОКАЖАА ЛИЦЕМЕРИЕТО НА ЗАПАДОТ: Едниот чмае во британски затвор, другиот се претставува како борец за слобода (ВИДЕО)

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални беше приведен по враќањето во Русија од Германија поради добри правни причини. Тој ја прекршил условната казна. Навални е осудено...

Хаос во Премиер лигата: Конфликт помеѓу Клоп и Дајч, играчите се фатија за гуша! (ВИДЕО)

Крајот на првото полувреме на натпреварот помеѓу Ливерпул и Барнли беше обележан со инцидент кој за малку ќе ескалираше со физички судир помеѓу Јирген...

Грција воведува COVID-ПАСОШИ: Кој сака да оди на море, ќе мора да биде ВАКЦИНИРАН

Грција воведува COVID-пасоши, кој сака да оди на море ќе мора да има посебен сертификат. Секој што прима вакцина ќе биде автоматски регистриран, така што...

СЛУЧАИТЕ НА АСАНЖ И НАВАЛИ ГО ПОКАЖАА ЛИЦЕМЕРИЕТО НА ЗАПАДОТ: Едниот чмае во британски затвор, другиот се претставува како борец за слобода (ВИДЕО)

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални беше приведен по враќањето во Русија од Германија поради добри правни причини. Тој ја прекршил условната казна. Навални е осудено...

Слични вести

22 ЈАНУАРИ ХОРОСКОП: Водолија заслужено добива унапредување, Скорпијата има љубовна авантура, кај Девицата има голема промена (ВИДЕО)

ОВЕН РАБОТА: Фокусирајте се на она што го работите и обидете се да придонесете за продуктивноста во компанијата каде што работите со вашата креативност и...

Хаос во Премиер лигата: Конфликт помеѓу Клоп и Дајч, играчите се фатија за гуша! (ВИДЕО)

Крајот на првото полувреме на натпреварот помеѓу Ливерпул и Барнли беше обележан со инцидент кој за малку ќе ескалираше со физички судир помеѓу Јирген...

Грција воведува COVID-ПАСОШИ: Кој сака да оди на море, ќе мора да биде ВАКЦИНИРАН

Грција воведува COVID-пасоши, кој сака да оди на море ќе мора да има посебен сертификат. Секој што прима вакцина ќе биде автоматски регистриран, така што...

СЛУЧАИТЕ НА АСАНЖ И НАВАЛИ ГО ПОКАЖАА ЛИЦЕМЕРИЕТО НА ЗАПАДОТ: Едниот чмае во британски затвор, другиот се претставува како борец за слобода (ВИДЕО)

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални беше приведен по враќањето во Русија од Германија поради добри правни причини. Тој ја прекршил условната казна. Навални е осудено...

Она што го направија овие луѓе е неверојатно: 13 Гинисови рекорди што веројатно никој повеќе нема да може да ги собори!

Нема да им верувате на вашите очи. Гинисовата книга на рекорди бележи неколку поставени најневеројатни рекорди, но има неколку луѓе кои успеаја да ја преминат...