дома Планета Еве како да направите чипс од портокал! Едноставен рецепт за нешто сосема...

Еве како да направите чипс од портокал! Едноставен рецепт за нешто сосема поинакво!

Експертите велат дека просечното овошје од портокал содржи дури 93% од препорачаната дневна количина на витамин Ц што треба да го внесеме во организмот.

Благодарение на овој антиоксиданс, ќе го зајакнеме нашиот имунолошки систем – витаминот Ц го стимулира формирањето и ја подобрува работата на белите крвни клетки, вклучително и оние кои го бранат организмот од вируси и бактерии.

Антиоксидансите спречуваат оштетување предизвикано од слободни радикали, како што се чад од тутун или зрачење. Индиректно, грицкањето портокали, исто така, ќе влијае на изгледот на нашата кожа (која ќе остане здрава и сјајна), а исто така ќе има корисен ефект врз работата на срцето и спречувањето на бројни болести.

Па зарем не се овие доволни причини (а ние дури и не ги наброивме сите) за да „фрлиме“ на ова овошје денес?

Затоа денес ви донесовме идеја за тоа како сè уште можете да јадете портокали, ако ви е малку досадно или барате нови здрави грицки – чипс од портокали. Имено, разладените цитрусни чипсови, неодоливо крцкави и миризливи, се одлични затоа што можете да ги чувате во садови со капаци и на собна температура до еден месец.

Како да подготвите чипс од портокал:

Загрејте ја рерната на 175 степени, и ставете ја решетката на плехот. Исечете два поголеми портокали во прстени со дебелина од 3-4 мм. Бидете внимателни и трпеливи, така што сите прстени се убави и имаат иста форма и дебелина. Наредете ги портокаловите прстени на решетка во еден слој и сушете ги до четири часа, додека не станат крцкави. Оладете ги и ставете ги во чинии или веднаш уживајте во овој здрав десерт.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

БРКАЛЕ КРИУМЧАРИ НАШЛЕ МУЗЕЈ НА ТРЕТИОТ РАЈХ: Шпанската полиција се шокираше кога упадна во станот на германски државјанин!

Шпанската жандармерија беше изненадена од неочекувано откритие откако упадна во илегален магацин за оружје на црниот пазар. Иако очекуваа стотици огнено оружје и муниција,...

КОНОР СТИГНА ВО АБУ ДАБИ СО ЈАХТА ОД 3,5 МИЛИОНИ ЕВРА: Погледнете за каков луксуз станува збор! (ВИДЕО)

Остануваат само уште пет дена до долгоочекуваниот натпревар на УФЦ помеѓу Конор Мек Грегор и Џастин Пориер. Конор не би бил Конор доколку не приреди...

РУСКОТО ГЕНЕРАЛНО ОБВИНИТЕЛСТВО: Германија ги крие вистинските факти за труењето на Навални (ВИДЕО)

Германија не понуди ништо што би ја расветлило ситуацијата со наводното труење на рускиот опозициски блогер Алексеј Навални, изјави денеска за „ТАЅ Ѕ“ портпарол...

„КОКАИНСКИ НИЛСКИ КОЊИ“ ЈА ТЕРОРИЗИРААТ КОЛОМБИЈА: Нив ги донесе Пабло Ескобар, локалните власти речиси немоќни

Колумбиските екологисти подигаа аларм за зголемената популација на „кокаински нилски коњи“, предупредувајќи дека забрзаното размножување на животните мора да се запре пред тие да...

Слични вести

ЖИВЕЕЛЕ НА АЕРОДРОМ ПОРАДИ СТРАВ ОД КОРОНА: Чуварите во Чикаго се шокирани од тоа колку Американецот останал неоткриен! (ВИДЕО)

Во времето на пандемијата, на аеродромот во Чикаго престојувал патник, кој одлучил дека еден од терминалите ќе биде неговиот нов дом. Адитија Синг (36)...

КОНОР СТИГНА ВО АБУ ДАБИ СО ЈАХТА ОД 3,5 МИЛИОНИ ЕВРА: Погледнете за каков луксуз станува збор! (ВИДЕО)

Остануваат само уште пет дена до долгоочекуваниот натпревар на УФЦ помеѓу Конор Мек Грегор и Џастин Пориер. Конор не би бил Конор доколку не приреди...

РУСКОТО ГЕНЕРАЛНО ОБВИНИТЕЛСТВО: Германија ги крие вистинските факти за труењето на Навални (ВИДЕО)

Германија не понуди ништо што би ја расветлило ситуацијата со наводното труење на рускиот опозициски блогер Алексеј Навални, изјави денеска за „ТАЅ Ѕ“ портпарол...

„КОКАИНСКИ НИЛСКИ КОЊИ“ ЈА ТЕРОРИЗИРААТ КОЛОМБИЈА: Нив ги донесе Пабло Ескобар, локалните власти речиси немоќни

Колумбиските екологисти подигаа аларм за зголемената популација на „кокаински нилски коњи“, предупредувајќи дека забрзаното размножување на животните мора да се запре пред тие да...

НЕЗАВИСНАТА КОМИСИЈА ЗА COVID ПАНДЕМИЈАТА: Делумно вината е на Кина, а делумно во Светската здравствена организација

Независниот одбор денес соопшти дека кинеските власти во јануари 2020 година можеле поригорозно да ги применат јавните здравствени мерки за спречување на почетната епидемија...