дома Планета Еволуцијата на дело: Сè повеќе луѓе имаат дополнителна артерија во раката

Еволуцијата на дело: Сè повеќе луѓе имаат дополнителна артерија во раката

КОГА ја замислуваме понатамошната еволуција на човекот, односно неговиот изглед во далечна иднина, често зборуваме за промена на висината, големината на мозокот и изгледот на кожата. Но, промените можат да бидат многу посуптилни. Скоро незабележливи промени во нашата сегашна анатомија покажуваат колку еволуцијата може да биде непредвидлива.

На пример, научниците забележале дека се повеќе луѓе имаат дополнителна вена во своите раце, што, според сегашните индикатори, би можело да стане вообичаена човечка анатомска карактеристика за само неколку генерации.

Експертите од Универзитетот Флиндерс и Универзитетот во Аделаида во Австралија забележаа дека привремената артерија што минува низ центарот на подлактицата за време на нашиот развој во матката, не исчезнува толку често како порано. Тоа значи дека сè повеќе возрасни шетаат со дополнителен васкуларен канал под зглобовите, пишува Science Alert.

Пример за брза еволуцијаж


„Анатомистите ја проучуваа преваленцата на оваа артерија кај возрасните уште од 18 век, а за време на студијата откривме дека таа јасно се зголемува“, рече анатомистот Теган Лукас од Универзитетот Флиндерс.

“По раѓањето, околу 10% од луѓето ја имаа оваа артерија во средината на 1880-тите, во споредба со 30% кај родените кон крајот на 20-от век. Затоа, еволутивно гледано, има значително зголемување на оваа карактеристика за многу краток временски период”, додаде тој.

Средната артерија е формирана кај сите луѓе во прилично рана фаза на развој и служи за носење крв по рацете за да се хранат дланките што растат. Околу 8-та недела, оваа артерија обично исчезнува и го остава кормилото на другите два садови – радијалните и улнарните артерии.

Еволутивна предност


За да се утврди моменталната распространетост на овој крвен канал, научниците од Универзитетот во Аделаида испитале 80 екстремитети на трупови на донатори од европско потекло, родени во првата половина на 20 век. Потоа ги споредиле броевите со претходните записи и откриле дека оваа артерија денес е трипати почеста кај возрасните отколку пред повеќе од еден век.

Средната артерија може да биде еволутивно корисна бидејќи придонесува за поголем проток на крв низ прстите и подлактицата. Од друга страна, ако ја имаме оваа дополнителна артерија, имаме поголем ризик од синдром на карпален тунел, непријатна состојба што предизвикува тапост, болка и пецкање во пределот на раката и прстите.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

ПОД ПОВРШИНАТА НА ОКЕАНОТ ПРОНАЈДЕН ГРЕБЕН ПОВИСОК ОД 100 КАТНИЦА: Подводна робот камера открива значајни откритија (ВИДЕО)

За време на 3Д мапирање на морското дно, австралиските научници открија гребен широк 1,5 км и висок повеќе од 500 метри, што го прави...

Снимка од ликвидацијата на напаѓачот кој не престанал да извикува „Алах Акбар“: Градоначалникот на Ница проговори терористичкиот напад (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Терористички напад се случи во црква во Ница во кој загинаа три лица, а неколку беа ранети. Напаѓачот со нож избодел луѓе во црквата,...

Мицевски: Неусогласеноста помеѓу СДСМ, ДУИ и БЕСА го кочи функционирањето на Собранието

Поминаа веќе три месеци откако Собранието на Република Македонија започна со работа, а се уште се соочуваме со негова нефункционалност во повеќе сегменти. Партиската...

Најлудото Bugatti во историјата! Француска машина од 1800 „коњи“ јаде асфалт (ВИДЕО)

Вреди да се почека! Bugatti го претстави концептот на нов автомобил со неверојатни „коњи“ од 1825 година и максимална брзина од 500 km /...

Слични вести

Пендаровски: Ситуацијата со Ковид-19 е исклучително сериозна!

Претседателот Стево Пандаровски, по состанокот на Советот за безбедност, се обрати пред јавноста, апелирајќи да се почитуваат сите мерки за заштита од корона вирусот,...

Снимка од ликвидацијата на напаѓачот кој не престанал да извикува „Алах Акбар“: Градоначалникот на Ница проговори терористичкиот напад (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Терористички напад се случи во црква во Ница во кој загинаа три лица, а неколку беа ранети. Напаѓачот со нож избодел луѓе во црквата,...

Мицевски: Неусогласеноста помеѓу СДСМ, ДУИ и БЕСА го кочи функционирањето на Собранието

Поминаа веќе три месеци откако Собранието на Република Македонија започна со работа, а се уште се соочуваме со негова нефункционалност во повеќе сегменти. Партиската...

Најлудото Bugatti во историјата! Француска машина од 1800 „коњи“ јаде асфалт (ВИДЕО)

Вреди да се почека! Bugatti го претстави концептот на нов автомобил со неверојатни „коњи“ од 1825 година и максимална брзина од 500 km /...

Министерот Спасовски хоспитализиран на Инфективна

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски синоќа бил хоспитализиран на клиниката за Инфективни болести, пишува Фокус. -Министерот од вчера е на инфективната клиника поради висока температура....