дома Планета Европска утопија: Место каде што се забранети автомобили, фотографии, трчање

Европска утопија: Место каде што се забранети автомобили, фотографии, трчање

Запознајте ја Кристијанија, автономна зона основана од хипици и други маргинализирани категории на општество, која опстојува и покрај бројните предизвици. Фокусот на нејзиното население е насочен кон екологијата, самоодржливо општество и создавање атмосфера во која секоја индивидуа е одговорна за благосостојбата на заедницата.

Едно од најпопуларните населби во Копенхаген и една од најголемите туристички атракции е Кристијанија, автономна зона што предизвика бројни полемики во последните децении во една од најорганизираните земји во светот – Данска. Познат е и како Слободен град Кристијанија (Фристаден Кристијанија).

Хашиш и канабис се продаваат на неговите улици, нема автомобили и жителите живеат еколошки. Општо, кога ќе влезете во Кристијанија, имате впечаток дека сте повторно во 70-тите години.

Откако војската се исели од оваа област во 1971 година, бездомниците направија дупка во оградата околу поранешниот воен комплекс и ја окупираа територијата.

Наскоро им се придружија данското хипи движење, анархисти, активисти, но и зависници од дрога отфрлени од остатокот од општеството. Купувањето недвижнини беше исклучително достапно во тој период, за разлика од другите делови на Копенхаген, и беа отворени неколку детски игралишта. Исто така, на таа локација често се организираа протести против данската влада.

Автономната територија на Кристијанија беше прогласена од новинарот Јакоб Лудвигсен на 26 септември 1971 година. Областа наскоро стана позната како улица Пушер бидејќи на таа улица можеше да се купи и продава канабис и хашиш, но ништо повеќе од тоа. Употребата на оружје, кражби и тешки дроги е забранета во Кристијанија.

Денес во Кристијанија живеат околу 1.000 луѓе, а секоја година ја посетуваат половина милион туристи. Нејзините жители изградија свои домови, така што архитектурата е прилично разновидна и шарена. Туристичката понуда се карактеризира со бројни ресторани, главно со понуда на органска храна, но исто така се одржуваат уметнички галерии, театри, концертни сали и разни работилници.

Населението во Кристијанија го сочинуваат луѓе од целиот свет, но државјанството бара регистрација. Исто е и со недвижнините – не можете да влезете тука и да купите куќа, но, што се однесува до државјанството, аплицирате. Ако добиете одобрение, добивате и куќа.Речиси 40 години, овој квартал постоел под посебни услови, но судирите меѓу неговите жители и властите биле чести. Конфликтите беа искоренети кога во 2011 година беше постигнат договор за автономија на областа, што беше признато и од данската влада. Следната година е основана Фондацијата за автономна Кристијанија, која ја поседува целата површина од 34 хектари.

Ако патувате за Копенхаген, не пропуштајте го ова соседство, но проучете ги правилата за однесување при влегувањето. Поради трговија со канабис, што инаку е нелегално во Данска, забрането е фотографирање. Трчањето е непожелно затоа што ги вознемирува луѓето, особено околу улицата Пушер. За среќа, некои луѓе се оглушија на забраната за фотографирање, па сеуште имаме можност да ѕирнеме во оваа населба.

Ако патот ве однесе до Кристијанија, мора да ја посетите ковачницата Кристијанија Смеди, најстариот занаетчија во населбата, но и Геј куќата, културно место за собирање хомосексуалци, лезбејки и трансвестити, каде што се одржуваат претстави, концерти и претстави. Најголемите концертни сали во соседството се во „Сивата куќа“, поранешна касарна и „Лопен“.

Не пропуштајте да уживате во Моргенштедет – органски, вегетаријански ресторан со разновидна понуда, што зависи од шефот кој е на смена и од делот од светот од каде потекнува. Интересно е и тоа што работната сила во овој ресторан се базира на волонтирање. Друг интересен ресторан е Списелопен, во кој работат луѓе од 16 земји.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Грчките власти и националната фудбалска асоцијација побараа од УЕФА да го смени грбот на дресот на Македонија пред дебитантскиот настап на Европското првенство

Грците се спротивставуваат на тоа што името на грбот е „Фудбалска федерација на Македонија“, односно затоа што го нема префиксот Северна. Министерството за надворешни работи...

Остров на змејови: Комодо, скриен рај од недопрена природа (ВИДЕО)

Островите Комодо станаа познати по своите древни жители – комодо змејовите. Но, постојат некои други интересни работи што треба да ги запознаеме за овој...

ДРАМА ВО ЊУЈОРК: Жена си ги фрлила децата низ прозорец, скокала по нив, а потоа настанал хорор!

Мајка (24) од Бруклин денес ги фрли своите две деца низ прозорецот и скокна по нив, соопшти њујоршката полиција, а како што пренесуваат медиумите,...

Составувањето на Рубикова коцка го претвори во уметност

22-годишниот Алекс Инанчак, ги претвори своите вештини и талент за составување рубикова коцка во вистинска уметност. Рубиковата коцка е една од најпопуларните механички играчки, која...

Слични вести

ПЛАТИЛ 28 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ДА ЛЕТА ВО ВСЕЛЕНАТА СО БЕЗОС: Богатите се борат за место во ракетата на милијардерот

Место во ракетата за вселенското патување со милијардерот Џеф Безос денес беше продадено на аукција за 28 милиони долари. Основачот на „Amazon“ и сопственикот на...

Остров на змејови: Комодо, скриен рај од недопрена природа (ВИДЕО)

Островите Комодо станаа познати по своите древни жители – комодо змејовите. Но, постојат некои други интересни работи што треба да ги запознаеме за овој...

ДРАМА ВО ЊУЈОРК: Жена си ги фрлила децата низ прозорец, скокала по нив, а потоа настанал хорор!

Мајка (24) од Бруклин денес ги фрли своите две деца низ прозорецот и скокна по нив, соопшти њујоршката полиција, а како што пренесуваат медиумите,...

Составувањето на Рубикова коцка го претвори во уметност

22-годишниот Алекс Инанчак, ги претвори своите вештини и талент за составување рубикова коцка во вистинска уметност. Рубиковата коцка е една од најпопуларните механички играчки, која...

Ненајавена посета: Го ставиле детето пред врата и ништо не им кажале (ВИДЕО)

Мајка и тиктокерка Кае Нова решија да ги изненадат своите родители со ненајавена посета. Таа го стави своето новороденче во транспортерот за бебиња и...