дома Планета ЕДНАКВОСТ: 500-те најбогати имаат повеќе пари од сите други 114 милиони

ЕДНАКВОСТ: 500-те најбогати имаат повеќе пари од сите други 114 милиони

Околу 500 супербогати Руси контролираат повеќе капитал отколку 99,8 проценти од Русите заедно, се вели во новиот извештај за нееднаквоста на Boston Consulting Group“ (BСG).

Тие располагаат со вкупно 640 милијарди долари, наспроти 114,2 милиони, кои заедно ги поседуваат 99,8 проценти од возрасната популација.

Реалниот расположлив приход – внимателно следен показател за животниот стандард – падна за 3,6 проценти во текот на 2020 година, бидејќи пандемијата забележа привремен скок на невработеноста и намалување на платите за милиони низ целата економија.

Исто така, се тврди дека 500 најбогати контролираат 40 проценти од целото богатство во земјата, што е три пати повеќе од глобалниот просек.

Наодите се засноваа на финансиски податоци и податоци за домаќинствата објавени од Руската централна банка и Федералната служба за статистика на Ростат, пренесуваат руските медиуми.

Извештајот покажува дека пандемијата на короната ги влоши долгогодишните проблеми на Русија со нееднаквоста, бидејќи расположливите приходи на руските домаќинства паднаа на најниско ниво во последните десет години, додека зголемените цени на недвижностите и растот на берзите им го одзедоа богатството на оние кои веќе имаат добри финансии.здигнати на нови височини.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ГИ КОРИСТАТ ВУЛКАНИТЕ ЗА ЗБОГАТУВАЊЕ: Еве како Ел Салвадор планира да започне еколошко рударство на биткоини (ВИДЕО)

Претседателот на Ел Салвадор во средата објави дека државната комунална компанија за геотермална енергија ќе започне да ја користи енергијата од вулканот за ископување...

ПРОПАДНАА 1.800 PFIZER – BIONTECH ВАКЦИНИ! Неверојатна човечка грешка

Во време кога во Австрија сè уште немаат вакцини против коронавирус, поради човечка грешка, околу 1.800 дози вакцина Pfizer - BioNTech беа изгубени во...

ВИДЕО ОД ИЗВЛЕКУВАЊЕ НА ДЕЦА ОД ПОЖАР ВО СТАН НА ТРЕТ КАТ! Тројца мажи ХЕРОЈСКИ извлекоа две деца (ВИДЕО)

Ужасен пожар се случил во стан во рускиот град Кострома кога тројца успеале да спасат две деца од запален дом на третиот кат пред...

КАМЕРИТЕ СНИМИЈА СТРАШЕН МОМЕНТ НА ХИМАЛАИТЕ: Планинарите застанаа да се одморат, а потоа започна огромна лавина (ВИДЕО)

Камерите забележаа застрашувачки момент кога лавина падна од врвот на Хималаите и се упати кон логорот каде што беше сместена група планинари, во Непал. За...

Слични вести

Ширењето на делта сојот е причина за сериозна загриженост

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, денес оцени дека ширењето на делта сојот на вирусот корона е причина за сериозна загриженост. Се очекува британскиот премиер...

ПРОПАДНАА 1.800 PFIZER – BIONTECH ВАКЦИНИ! Неверојатна човечка грешка

Во време кога во Австрија сè уште немаат вакцини против коронавирус, поради човечка грешка, околу 1.800 дози вакцина Pfizer - BioNTech беа изгубени во...

ВИДЕО ОД ИЗВЛЕКУВАЊЕ НА ДЕЦА ОД ПОЖАР ВО СТАН НА ТРЕТ КАТ! Тројца мажи ХЕРОЈСКИ извлекоа две деца (ВИДЕО)

Ужасен пожар се случил во стан во рускиот град Кострома кога тројца успеале да спасат две деца од запален дом на третиот кат пред...

КАМЕРИТЕ СНИМИЈА СТРАШЕН МОМЕНТ НА ХИМАЛАИТЕ: Планинарите застанаа да се одморат, а потоа започна огромна лавина (ВИДЕО)

Камерите забележаа застрашувачки момент кога лавина падна од врвот на Хималаите и се упати кон логорот каде што беше сместена група планинари, во Непал. За...

ХОРОР ВО КОПЕНХАГЕН: Борба за живот на Кристијан Ериксен! Играчи на двата тима во СОЛЗИ! (ВИДЕО)

Страшни вести пристигнуваат од Копенхаген. За време на првото полувреме на натпреварот Данска-Финска во моментов се случи неверојатна трагедија. Најдобриот играч на Данска, Кристијан Ериксен, само...