дома Планета Експертите објаснуваат: Можеме ли да се заљубиме на прв поглед?

Експертите објаснуваат: Можеме ли да се заљубиме на прв поглед?

Според експертот за врски Сузан Винтер, можно е да се чувствувате како да сакате некого наскоро откако ќе го сретнете, но можеби не е паметно да го дефинирате како љубов.

Чувството на силна и необјаснива врска со некој што штотуку го запознавте може да биде возбудливо искуство.

  • Да, можно е да се „падне врз некого“ толку брзо, но тоа всушност не е љубов. Тоа е силна магнетна привлечност и претпоставуваме дека сè што е толку моќно мора да биде љубов, вели Винтер, додавајќи дека е важно да се разбере што се случува во нашиот мозок и тело што може да ги стимулира тие чувства.

Непотребно е да се каже, нијансите на средбата „љубов на прв поглед“ можат да бидат многу индивидуални, според „Elite Daily“.

  • Она што обично го сметаме за „љубов на прв поглед“ е чувството дека сме силно поврзани со некого, како веќе да сме ја познавале таа личност, изјави експерт за интимност и сексуалност Ирене Фер.

Сепак, многу е можно тоа да е страст, наместо љубов. “Чувството што го имаме е хемија. Тоа е непосредна привлечност што ја чувствуваме кога првпат ќе видиме некого. Но, имајте на ум, луѓето се многу комплексни суштества”, објасни Винтер.

Да заклучиме дека го најдовме ова или она право на прв поглед не е толку едноставно.

  • Гледаме во очите на другите за да ги процениме нивните емоции, нивната перцепција на интелигенција, па дури и се обидуваме да ја објасниме нивната сексуална ориентација. Сето ова може брзо да ни помогне да одлучиме дали сме компатибилни со таа личност. Сето тоа се случува пред да разговараме со друга личност, што резултира во чувство на компатибилност што нè тера да веруваме дека сме заљубени на прв поглед, рече Саша Ауранд, психолошки писател.

Едно американско истражување потврди дека луѓето можат да погледнат некого пократко од 100 милисекунди, на пример, и да одлучат дали се соодветни сексуални партнери или не.

  • Вистинската љубов е длабока и силна, љубов која расте со текот на времето. Вистинската љубов е она што доаѓа по жешката, страсна фаза на меден месец во врската. Тоа е тоталитет на познавање на личност – добра, лоша и грда. Само вие можете да одлучите дали сакате некого навистина, без оглед колку долго го познавате. Сепак, разбирањето на разликата помеѓу начинот на кој луѓето се справуваат со физичката привлечност и начинот на негување негувачка љубовна врска е клучот за донесување на здрави одлуки во врските. Единствениот начин да се знае со сигурност дали првичниот Искрата да се развие во љубовта е да им дадете простор и време и на вас и на вашиот партнер да ја истражат врската, заклучи Винтерс.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Грција воведува COVID-ПАСОШИ: Кој сака да оди на море, ќе мора да биде ВАКЦИНИРАН

Грција воведува COVID-пасоши, кој сака да оди на море ќе мора да има посебен сертификат. Секој што прима вакцина ќе биде автоматски регистриран, така што...

Вакцинацијата е завршена за 20 минути и постапката е едноставна

Денес над 100.000 лица се вакцинирани во Србија. Постапката за вакцинација е едноставна и брза. Денес над 100.000 лица се вакцинирани во Србија. Постапката за...

Што ни носи првата полна месечина на 28 јануари оваа година?Два знака влегуваат во период на голем успех, а еве кој ќе доживее огномет...

Сепак, постојат одредени сенки затоа што полната месечина е квадрат со Уран и врел Марс за време на овој изглед, но исто така е...

Познатиот руски исцелител открива: Болеста на тироидната жлезда најмногу ги погодува овие луѓе, еве го лекот

Кога е во контакт со надворешниот свет, едно лице прво ги активира плунковните жлезди, тогаш е вклучена тироидната жлезда, а потоа и панкреасот. Проблемите со...

Слични вести

Важно известување за секој што планира да патува во САД: Не можете да се качите во авион без една работа

Наредбата ќе стапи на сила во 12:01 часот на 26 јануари 2021 година. Патниците кои не ја почитуваат оваа наредба нема да можат да...

Вакцинацијата е завршена за 20 минути и постапката е едноставна

Денес над 100.000 лица се вакцинирани во Србија. Постапката за вакцинација е едноставна и брза. Денес над 100.000 лица се вакцинирани во Србија. Постапката за...

Што ни носи првата полна месечина на 28 јануари оваа година?Два знака влегуваат во период на голем успех, а еве кој ќе доживее огномет...

Сепак, постојат одредени сенки затоа што полната месечина е квадрат со Уран и врел Марс за време на овој изглед, но исто така е...

Познатиот руски исцелител открива: Болеста на тироидната жлезда најмногу ги погодува овие луѓе, еве го лекот

Кога е во контакт со надворешниот свет, едно лице прво ги активира плунковните жлезди, тогаш е вклучена тироидната жлезда, а потоа и панкреасот. Проблемите со...

Храбар или луд? Тој беше толку луд по својата љубовница што започна да копа тунел поради неа, стигна до куќата, но сопругот го чекаше...

Еден оженет човек од Мексико сигурно имал многу добро објаснување, кога сопругот на љубовницата го фатил во неговата куќа, кога открил дупки во земјата,...