дома Планета Експертите откриваат: 5 ГЛАВНИ ПРИЧИНИ зошто не можете да спиете, но исто...

Експертите откриваат: 5 ГЛАВНИ ПРИЧИНИ зошто не можете да спиете, но исто така и како да ја спречите несоницата

Редовниот и квалитетен сон е многу важен кога станува збор за целокупното здравје на организмот.

Почитувањето на распоредот за спиење овозможува воспоставуање на деноноќниот ритам, но исто така придонесува за квалитетен сон.

Лекарот за хиропрактика и функционална медицина Стејси Стефансон објаснува дека спиењето цело утро до попладне може да биде начин да го надоместите спиењето, но вашиот сон ќе биде нарушен од природните биолошки процеси што ќе ве разбудат.

Светлина
Човечкото тело произведува мелатонин во текот на вечерните часови, што сигнализира кога е време да заспиеме. Рано наутро, кога изгрева сонцето, епофизата (епифиза) е изложена на светлина во очите, со што се запира производството на мелатонин. Сончевата светлина исто така го стимулира производството на серотонин (хормон на среќа) кој ни помага да се чувствуваме добро и полни со енергија наутро.
Ако имате проблеми со светлината додека спиете, најдобро е да ставвите темни завеси или да купите маска за покривање на очите за време на спиењето.

Кортизол
Кортизолот, или хормонот на стресот, се лачи наутро и им овозможува на луѓето да се разбудат. Јаглехидратите се добар ривал на кортизолот, па ако не можете да спиете, јадете закуска што содржи јаглехидрати.

Низок шеќер во крвта
Нискиот шеќер во крвта може да доведе до зголемување на нивото на кортизол во телото, што може да спречи да заспиете. За да не се случи ова, ако имате проблем со низок шеќер во крвта, јадете здрава ужинка пред спиење за да ви се покачи шеќерот и да заспиете.
Во вашата исхрана можете да вклучите и ужинка, како што е чаша свежо исцеден природен сок што ќе го зголеми нивото на шеќер во крвта.

Бучава
Некои луѓе се будат со најтивки звуци. Бучавата може значително да го наруши спиењето, па дури може да доведе до нарушувања на спиењето. Иако практично ништо не можете да направите за да ја спречите бучавата што доаѓа однадвор, постојат неколку стратегии кои помагаат да се намали бучавата во вашиот дом.
Пред спиење, исклучете ги сите уреди што можат да создаваат бучава навечер, како што се телевизори и компјутери. Може да купите и чепчиња за уши што се ставаат непосредно пред спиење.

Анксиозност
На сите нас, барем неколку пати досега, им се случило мислите да се промешаат и да не најдеме начин да заспиеме. Во тој случај, можете да користите неколку совети за да се опуштите и да заспиете. Обидете се со медитација или вежби за длабоко дишење за да го намалите нивото на стресни хормони во телото.
Нема потреба да станувате од кревет – само фокусирајте се на дишењето. Не размислувајте за тоа како не можете да заспиете затоа што понекогаш грижата за тоа е токму она што не спречува да заспиеме.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

Слични вести

ГО ОДБИ РОНАЛДО БИДЕЈЌИ НЕ Е НЕЈЗИН ТИП! ОД НЕЈЗИНИТЕ ГОЛИ ФОТОГРАФИИ СРЦЕТО МОЖЕ ДА ВИ ЗАСТАНЕ: Русинка која го ЗАПАЛИ нетот!

Вики Одинцова, жешка Русинка која своите 5 милиони следбеници ги „почастува“ со провокативни фотографии речиси секој ден, уште еднаш направи вистински хаос на социјалните...

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

ЗАШТО И ТРЕБАШЕ ОВА: Ким Кардашијан експериментира со новиот изглед и не сите се возбудени! (ФОТО)

Ким Кардашијан (40) ги обожава модата и трендовите. Таа многу пати експериментирала со својот изглед, менувајќи го начинот на облекување, шминка, па дури и...