дома Планета Елдина престана да се депилира и да ги обликува веѓите: Мажите зјапаат...

Елдина престана да се депилира и да ги обликува веѓите: Мажите зјапаат во моите мустаќи

Босанката Елдина Јагањац, која живее во Копенхаген, Данска, деновиве го привлече вниманието на медиумите, сето тоа поради нејзината необична одлука кога станува збор за неа.

Елдина Јагањац (31) престана да ги средува веѓите и да ги депилира наусниците во март 2020 година и тврди дека овој смел пристап и помогнал да го „искорени“ потенцијалното непотребно додворување.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Eldina Jaganjac (@eldina_jaganjac)

Девојката, која е по потекло од Босна и Херцеговина и живее во Копенхаген, пораснало во град во кој се очекувало сите „да се вклопат во истиот калап“. Како што старееше, таа беше фрустрирана од фактот дека од жените се очекува да потрошат повеќе време и пари за одржување на својот изглед отколку што се очекува од мажите.

На Елдина повеќе не и е грижа како изгледа или што мислат другите луѓе за неа, но признава дека мажите на улица и викале да се „исчупа“

Оваа девојка верува дека влакната на лицето се благослов и дека благодарение на нив ќе може да се ослободи од сите „конзервативни потенцијални додворувачи“ кои се исплашени поради нејзиниот изглед.

  • Ако мажот не ги избричи или обликува веѓите, никој не забележува или коментира, бидејќи тоа не е ништо необично. Исто како и многу други жени, и самата научив нешто. На пример, порано не се чувствував пријатно да излегувам, а веѓите не ми беа убаво обликувани. Сега се фокусирав на задачите и целите што треба да ги постигнам во животот, а помалку на тоа како изгледам додека ги остварувам и дали луѓето ме сакаат или не поради тоа, изјави Елдина за британски „Ѕun“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Eldina Jaganjac (@eldina_jaganjac)

Сега ги спушти пинцетите и восокот, а нејзината одлука наиде на спротивставени мислења; некои пријатели ја поддржуваат, некои тврдат дека не ги ни забележале промените, но има и такви кои јавно ја осудуваат.

  • На почетокот ми беше непријатно, но ако некои луѓе немаат што да прават освен да викаат, нека биде. Мојот изглед најчесто го коментираат тинејџери. Тешко е да се разберат родовите улоги додека сте тинејџер и растете, па мислам дека нешто што се смета за помалку женско, ги збунува тинејџерите. Тие ми замеруваат, бидејќи тие почнуваат да ги доведуваат во прашање нивните норми и разбирање за тоа што значи да се биде човек, објасни Елдина.
  • Забележав и некои возрасни мажи кои гледаа во моите небричени нозе и веѓи, како да имам три глави, коментира таа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Eldina Jaganjac (@eldina_jaganjac)

Уште кога престана да ги срредува веѓите и да ги депилира надусниците, Елдина тврди дека се чувствува побезбедно од кога било. Тој вели дека не се плаши дека „ќе се издвои од толпата“ и посочува дека луѓето треба да одлучат за природно ослободување само доколку им е пријатно.

  • Вистинските пријатели ќе останат со тебе, вели самоуверено.
  • За да бидеме прифатени во оваа ера, треба да потрошиме повеќе време и пари само за да можеме да бидеме визуелно прифатливи. Не мислам дека е фер, заклучи Елдина, додавајќи дека е апсурдно да се размислува за важноста од отстранување на влакната од женското тело, бидејќи има многу поважни работи на кои треба да се фокусираме.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ПО ВЕРИЖНИОТ СУДАР ОСТАНА СТРАШНА СЦЕНА: 12 жртви во несреќа во јужна Калифорнија! (ВИДЕО)

Најмалку 12 лица загинаа вчера во верижен судир во јужна Калифорнија, на околу 16 километри северно од границата со Мексико, пренесува CNN. Несреќата се случила...

„Бебе што спие“ е туристичка атракција среде пустина, а оваа статуа крие необична приказна

Огромна скулптура на бебе што спие се наоѓа во пустината во Гуангжу, провинцијата Гансу во северозападна Кина. Необичната туристичка атракција на статуата „Заспано бебе“...

ДЕКОРАЦИЈА НА ДОМОТ според ФЕНГ ШУИ: Важно е ова да биде првиот чекор

Штом започнете да го користите Фенг Шуи и ја разберете неговата предвидливост, ќе ви биде полесно да ги реализирате вашите желби поврзани со украсувањето...

Тој обожава хорор филмови, а потрошил повеќе од 120.000 динари за да изгледа како вампир

Во иднина планира да ги прави ушите да изгледаат како џуџиња, но и да продолжи да го тетовира своето тело. Многумина во својата младост биле...

Слични вести

ПО ВЕРИЖНИОТ СУДАР ОСТАНА СТРАШНА СЦЕНА: 12 жртви во несреќа во јужна Калифорнија! (ВИДЕО)

Најмалку 12 лица загинаа вчера во верижен судир во јужна Калифорнија, на околу 16 километри северно од границата со Мексико, пренесува CNN. Несреќата се случила...

„Бебе што спие“ е туристичка атракција среде пустина, а оваа статуа крие необична приказна

Огромна скулптура на бебе што спие се наоѓа во пустината во Гуангжу, провинцијата Гансу во северозападна Кина. Необичната туристичка атракција на статуата „Заспано бебе“...

ДЕКОРАЦИЈА НА ДОМОТ според ФЕНГ ШУИ: Важно е ова да биде првиот чекор

Штом започнете да го користите Фенг Шуи и ја разберете неговата предвидливост, ќе ви биде полесно да ги реализирате вашите желби поврзани со украсувањето...

Тој обожава хорор филмови, а потрошил повеќе од 120.000 динари за да изгледа како вампир

Во иднина планира да ги прави ушите да изгледаат како џуџиња, но и да продолжи да го тетовира своето тело. Многумина во својата младост биле...

ЏОРЏИНА СТРАГО МУ ГО ЗАБРАНИ ОВА НА РОНАЛДО: Нејзиниот збор се почитува, Кристијано не смее ни да помисли на тоа!

Можеби темпераментот е токму тој што го држеше Роналдо покрај убавата Џорџина. Знаевме дека е привлечна и дека сака да се слика провокативно, но на...