дома Планета „Епл“ му направи на „Гугл“ непријатен потег: Откриле точно какви податоци собираат...

„Епл“ му направи на „Гугл“ непријатен потег: Откриле точно какви податоци собираат нивните апликации и за што ги користат

Ние веќе знаевме за собирање податоци за анализа на производи и персонализација, како и за рекламирање и функционалност на апликации од трети лица. Сепак, откриено е вистинско богатство на податоци во категоријата „други цели“ во делот „други типови на податоци“.

Дека Гугл собира многу податоци за секој од нас е веќе добро познато. Но, колку податоци всушност има и што собира, конечно дознавме откако „Епл“ ја воведе новата политика за приватност. Имено, како дел од оперативниот систем iOS 14 беа воведени нови правила за приватност, кои добро ја потресоа рекламната индустрија. Бидејќи иако Apple нема да ги блокира огласувачите да ги следат корисниците додека сурфаат на Интернет и користат разни услуги, тој ги принуди програмерите да посочат какви податоци собира апликацијата и за што ги користи, но и да добијат одобрение од корисниците за таквата колекција. Ова, се разбира, не им се допадна на големите „следбеници“ како „Фејсбук“ и „Гугл“ бидејќи нивниот главен извор на приход доаѓа токму од високо персонализирани реклами. Иако гласно се спротивставија на потегот на Apple, сепак мораа да се согласат на новите услови. И додека Фејсбук гласно протестираше против новите правила, Гугл даде до знаење дека тоа не му се допаѓа, но сепак без многу врева тие се согласија на новите правила и со тоа открија што точно и во која количина собираат од корисниците на Ајфон и Ајпад.

Ние веќе знаевме за собирање податоци за анализа на производи и персонализација, како и за рекламирање и функционалност на апликации од трети лица. Сепак, откриено е вистинско богатство на податоци во категоријата „други цели“ во делот „други типови на податоци“. Така, Google откри дека собира информации како што се историја на пребарување, набавки, локации, информации за контакт, информации за контакти од именикот, информации за согласност дадени од корисници, податоци за идентификација, податоци за употреба на апликации, но и податоци за дијагностицирање на апликации.

Сепак, треба да се забележи и дека количината на податоци што ги собира Google варира во голема мера од апликација до апликација. На пример, додека апликацијата Gmail собира локација, корисничко име и податоци за реклами за своите рекламни, YouTube оди многу подлабоко. Покрај се што собира Gmail, YouTube исто така снима локација, физичка адреса, е-пошта, име, телефонски број, историја на пребарување и прелистување, корисничко име и ID на уредот и информации за огласувачите и интеракцијата на производот.

И Гугл и Фејсбук ги имаат собрано овие податоци претходно, но отворено не навеле што точно собираат и за што служат. На пример, дали некои податоци се користат за создавање кориснички профил и идентификување на корисник или за следење на корисник.

Доколку корисниците сакаат да ги видат собраните податоци за секоја апликација, ќе мора да ја посетат App Store, да ја побараат апликацијата за која сакаат да бидат информирани и потоа да проверат што е собрано во делот за приватност на апликацијата. За жал, корисниците на Андроид ја немаат таа опција (барем засега), но се верува дека истите (ако не и малку повеќе) податоци се собираат и од нив. Политиките на „Епл“ нема да влијаат на количината на податоци што рекламодателите ги собираат од корисниците, но ќе им даде на корисниците информации за тоа што е собрано и за што се користи, па може да ги охрабри да размислат дали сакаат или не сакаат да инсталираат апликација.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Еве што точно направи Кејт за да ги натера Вилијам и Хари да разменат неколку зборови, а британската нација сега ја фали на сите...

Кејт Мидлтон се разбуди во неделата како вистинска хероина откако сите пишуваа токму таа е одговорна за помирувањето на Вилијам и Хари. Ден по погребот...

ПОРАДИ НЕА, СИТЕ СВЕКРВИ СЕ НА ЛОШ ГЛАС: Она што им го стори на младенците на СВАДБА згрози милиони, но реакцијата на свештеникот е...

Дури и во лексиконот на Вук, за свекрвата има посебно објаснување - злобна жена. Не е ни чудо што идните млади луѓе се плашат од...

Ако нудат сексуални услуги – ништо, ако ги купуваат – казна

Пред пет години, Франција го примени шведскиот модел: не е казниво да се нудат сексуални услуги, туку да се купат истите. Работниците во проституција велат...

„Алчноста“ во COVID пандемија

Италијанскиот весник „Il Manifesto“ пишува дека сè укажува на тоа дека алчноста е позадината на неуспешната европска анти-козидна вакцинација. Како прво, алчноста на господарите...

Слични вести

ОГНЕН ПЕКОЛ ВО КЕЈПТАУН: Пожарот надвор од контрола уништи вредни згради, се поблиску е до центарот на градот (ФОТО, ВИДЕО)

Пожар во Кејп Таун уништи дел од универзитетската библиотека, во која се наоѓа уникатна колекција од африкански архиви, изјави во понеделникот директорот на библиотеката,...

ПОРАДИ НЕА, СИТЕ СВЕКРВИ СЕ НА ЛОШ ГЛАС: Она што им го стори на младенците на СВАДБА згрози милиони, но реакцијата на свештеникот е...

Дури и во лексиконот на Вук, за свекрвата има посебно објаснување - злобна жена. Не е ни чудо што идните млади луѓе се плашат од...

Ако нудат сексуални услуги – ништо, ако ги купуваат – казна

Пред пет години, Франција го примени шведскиот модел: не е казниво да се нудат сексуални услуги, туку да се купат истите. Работниците во проституција велат...

„Алчноста“ во COVID пандемија

Италијанскиот весник „Il Manifesto“ пишува дека сè укажува на тоа дека алчноста е позадината на неуспешната европска анти-козидна вакцинација. Како прво, алчноста на господарите...

Мицкоски вечерва од 20:30 часот гостин на ТВ Клан

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва од 20:30 часот ќе биде гостин на телевизија Клан. -Следете го моето гостување на ТВ КЛАН, вечерва во 20:30...