дома Планета Заврши рачното пребројување! Џорџија избра кандидат, пресврт се случи по две децении

Заврши рачното пребројување! Џорџија избра кандидат, пресврт се случи по две децении

По рачното пребројување на гласовите во Џорџија, претседателот Доналд Трамп не успеа да освои изборни гласови, рече државениот секретар Бред Рафенспергер.

Претходно денес, Асошиејтед Прес ја прогласи победата на Бајден во Џорџија, објавувајќи дека демократскиот кандидат добил вкупно 306 гласа на изборниот колеџ.

– Како и сите републиканци, јас сум разочаран, нашиот кандидат не освои изборни гласови во Џорџија – рече Рафенспергер – Моето мото е дека бројките не лажат. Како државен секретар, верувам дека бројките што ги презентиравме денес се точни.

Претходно истиот ден, Рафенспергер во интервју за ВСБ-ТВ рече дека пребројувањето не покажало значителна разлика во споредба со првичното броење. Изјавата беше поддржана од менаџерот на системот за гласање Габриел Стерлинг, кој исто така рече дека по пребројувањето Бајден е победник. За прв пат по скоро две децении, се случи земјата да гласа за демократот на претседателските избори.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Бајден го направи првиот потег: Тој го повика Путин и му понуди НОВ ДОГОВОР

Новиот претседател на Соединетите Американски Држави, Џозеф Бајден, му предложи на рускиот претседател Владимир Путин продолжување на договорот за намалување на стратешкото оружје, односно...

Вакцинацијата е завршена за 20 минути и постапката е едноставна

Денес над 100.000 лица се вакцинирани во Србија. Постапката за вакцинација е едноставна и брза. Денес над 100.000 лица се вакцинирани во Србија. Постапката за...

Што ни носи првата полна месечина на 28 јануари оваа година?Два знака влегуваат во период на голем успех, а еве кој ќе доживее огномет...

Сепак, постојат одредени сенки затоа што полната месечина е квадрат со Уран и врел Марс за време на овој изглед, но исто така е...

Познатиот руски исцелител открива: Болеста на тироидната жлезда најмногу ги погодува овие луѓе, еве го лекот

Кога е во контакт со надворешниот свет, едно лице прво ги активира плунковните жлезди, тогаш е вклучена тироидната жлезда, а потоа и панкреасот. Проблемите со...

Слични вести

Важно известување за секој што планира да патува во САД: Не можете да се качите во авион без една работа

Наредбата ќе стапи на сила во 12:01 часот на 26 јануари 2021 година. Патниците кои не ја почитуваат оваа наредба нема да можат да...

Вакцинацијата е завршена за 20 минути и постапката е едноставна

Денес над 100.000 лица се вакцинирани во Србија. Постапката за вакцинација е едноставна и брза. Денес над 100.000 лица се вакцинирани во Србија. Постапката за...

Што ни носи првата полна месечина на 28 јануари оваа година?Два знака влегуваат во период на голем успех, а еве кој ќе доживее огномет...

Сепак, постојат одредени сенки затоа што полната месечина е квадрат со Уран и врел Марс за време на овој изглед, но исто така е...

Познатиот руски исцелител открива: Болеста на тироидната жлезда најмногу ги погодува овие луѓе, еве го лекот

Кога е во контакт со надворешниот свет, едно лице прво ги активира плунковните жлезди, тогаш е вклучена тироидната жлезда, а потоа и панкреасот. Проблемите со...

Храбар или луд? Тој беше толку луд по својата љубовница што започна да копа тунел поради неа, стигна до куќата, но сопругот го чекаше...

Еден оженет човек од Мексико сигурно имал многу добро објаснување, кога сопругот на љубовницата го фатил во неговата куќа, кога открил дупки во земјата,...