дома Планета ЗОШТО БАКНУВАЊЕТО Е ЗДРАВО? Ова се работите што се случуваат во вашето...

ЗОШТО БАКНУВАЊЕТО Е ЗДРАВО? Ова се работите што се случуваат во вашето тело за време на бакнежот

Бакнувањето е многу корисно кога станува збор за физиолошко здравје, создава добро расположение и ја продлабочува интимноста со личноста со која сте во врска.
Во моментот кога вашите усни ќе се поврзат со усните на вашиот партнер, вашето тело веднаш реагира на искрите што постојат меѓу вас.

Потоа, постои интензивна секреција на хормони на среќа во мозокот, поради што често мислите дека неговиот или нејзиниот бакнеж „ви го одзема здивот“. Затоа секогаш сакате повеќе бакнежи и никогаш не ви е доволно.

Бакнувањето не е добро само за вашата врска, туку и за вашето расположение. Бакнежот го зајакнува имунитетот и согорува 1,5 калории во минута.

Добро е за целокупното здравје: физичко, ментално, духовно и емоционално.

Бакнежот помага да разберете што е добро за вас
Уште од раѓање, ги користевте усните и јазикот за да разберете што е добро за вас. Вашите усни се исклучително чувствителни на она што го сакате или не го сакате. Во моментот кога ќе бакнете некого, огнометот ќе пука меѓу вас или нема да чувствувате ништо. Бакнежот е одличен начин да утврдите дали има чувства помеѓу вас и вашиот партнер.

Бакнувањето го крева расположението
Физичкиот контакт на усните со личноста што ја сакате влијае на промената на расположението. Тогаш се ослободуваат хормоните окситоцин, допамин и серотонин. Ако имате лош ден, прегрнете се и бакнете се со вашиот партнер бидејќи на тој начин вашето расположение ќе се зголеми благодарение на хормоните на среќа што се лачат при контакт со саканата личност.

Бакнување против инфекција
Бакнувањето го зајакнува вашиот имунолошки систем и помага во борбата против инфекциите. Истражувањата покажуваат дека бакнувањето спречува бактериите да останат на забите. Тоа е природен начин да ги заштитите забите од кариес и расипување.

Ја зголемува интимноста меѓу партнерите
Кога го бакнувате вашиот партнер, вашето тело го доживува како акт на приврзаност кон него. И, кога ќе почнете да се чувствувате приврзани, вашето тело се повеќе посакува бакнежи, бидејќи тие му даваат сигурност и чувство на поврзаност. Ова е природно затоа што секоја личност има потреба од врски и безбедни врски.

Бакнувањето го намалува стресот
Кога имате напорен ден, вашето тело произведува повеќе кортизол (хормон на стрес). Бакнувањето со партнерот е еден од начините да го намалите нивото на хормони на стрес во вашето тело. Кога ќе се поврзете со вашиот партнер и разменувате нежност, постои зголемување на нивото на адреналин и интензивно лачење на хормоните на среќата.

Тоа влијае на вашата самодоверба
Вашето чувство на сигурност кога сте покрај партнерот влијае да имате поголема самодоверба. Кога ќе го напуштите вашиот партнер, бакнежите со разделба ќе ве направат убав одмор на денот.

Бакнежите прават да изгледате помладо
Научниците велат дека 34 мускули во вилицата се активни за време на бакнежот. Тие веруваат дека бакнувањето може да ја затегне вилицата затоа што често ја држите во таа позиција и всушност ги затегнувате мускулите. Исто така, додека се бакнувате, вашето лице го враќа својот природен сјај, а брчките се намалуваат.

Ја охрабрува сексуалноста
Бакнувањето со личност која ви се допаѓа повеќе вади од вас. Вашето тело вели: „Дај ми повеќе…“ Нормално е дека за време на бакнувањето сакаме повеќе, тоа всушност нè охрабрува да го истражуваме сексуалниот партнер и сопственото тело.

Стимулира позитивни мисли
Да се ​​биде близу до личност што ја сакаме, најверојатно, ќе и веруваме. Потоа споделуваме личен простор со неа и сме отворени за создавање подлабока врска со неа. Бакнувањето стимулира позитивни мисли и ни помага да развиеме подобри интимни односи со нашиот партнер.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

АРАП ПРЕТЕПАН ВО СВОЈАТА ЗГРАДА: Израелската полиција бега од зградата, а потоа започнува ВРИСОК на станарите! (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

На YouTube-каналот „News Arab“ е направено застрашувачко видео. Човекот лежи на скалите на подот, најверојатно израелски арап (палестинец). Израелските полицајци во униформа и со...

ПУТИН ВОЗИ ВИСТИНСКИ ЅВЕР: Чини вистинско БОГАТСТВО, забрзува до 100 за 6 секунди, ова е лудило! (ФОТО-ВИДЕО)

По секоја Парада на победата, што се одржува во Москва на 9 мај, сите погледи се свртени кон двата автомобили во кои министерот Сергеј...

БРОЈОТ НА ЖРТВИ РАПИДНО РАСТЕ: Во конфликтите во Израел, повеќе од 70 жртви, има и мали деца

Најмалку 72 лица се убиени во израелски напади, од кои 17 деца, откако во понеделникот ескалираа судирите меѓу Израел и Палестинците, потврдија претставници на...

ВАЖНА ОДЛУКА: „AstraZeneca“ надвор од употреба, „Johnson & Johnson“ сè уште се разгледува!

Норвешка нема да продолжи да ја користи вакцината „AstraZeneca“, а одлуката дали да се вклучи „Johnson & Johnson“ во системот на масовна имунизација сè...

Слични вести

НОВИ СЛУЧАИ НА ЗГРУТЧУВАЊЕ НА КРВТА: Коагулација по вакцината „Johnson & Johnson“

Центрите за контрола и превенција на болести на САД (CDC) соопштија дека откриени се повеќе потенцијално опасни по живот случаи на тромбови, кај луѓе...

ПУТИН ВОЗИ ВИСТИНСКИ ЅВЕР: Чини вистинско БОГАТСТВО, забрзува до 100 за 6 секунди, ова е лудило! (ФОТО-ВИДЕО)

По секоја Парада на победата, што се одржува во Москва на 9 мај, сите погледи се свртени кон двата автомобили во кои министерот Сергеј...

БРОЈОТ НА ЖРТВИ РАПИДНО РАСТЕ: Во конфликтите во Израел, повеќе од 70 жртви, има и мали деца

Најмалку 72 лица се убиени во израелски напади, од кои 17 деца, откако во понеделникот ескалираа судирите меѓу Израел и Палестинците, потврдија претставници на...

ВАЖНА ОДЛУКА: „AstraZeneca“ надвор од употреба, „Johnson & Johnson“ сè уште се разгледува!

Норвешка нема да продолжи да ја користи вакцината „AstraZeneca“, а одлуката дали да се вклучи „Johnson & Johnson“ во системот на масовна имунизација сè...

Нешто „зуе“ надвор од Сончевиот систем

Ветеранот меѓу вселенските летала и вештачки објект што е најдалеку оддалечен од нас, познатиот „Voyager 1“ забележал и снимал звуци во вселената надвор од...