дома Планета Зошто ВЕНИТЕ се сини ако КРВТА Е ЦРВЕНА? Еве го одговорот!

Зошто ВЕНИТЕ се сини ако КРВТА Е ЦРВЕНА? Еве го одговорот!

Според експертите, крвта е црвена како резултат на хемоглобинот, протеин кој е одговорен за пренос на кислород во црвените крвни зрнца.

Сепак, хемоглобинот рефлектира големи количини на црвена и сина светлина, но не со ист интензитет бидејќи сината и црвената светлина не се со иста бранова должина.

За разлика од артериите и капиларите, вените носат крв без кислород, која апсорбира повеќе црвено светло. Колку е подобра апсорпцијата, толку е помалку видлива црвената боја. Како што објасни Алвин Кинл во 1996 година во трудот под наслов „Зошто вените изгледаат сино: нов поглед на старото прашање“, вените кои се поблиску до површината на кожата испуштаат повеќе сина светлина и многу малку црвена боја. Тоа е еден вид оптичка илузија.

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ЦИРКУЛАЦИЈАТА НА КРВТА?

Срцето пумпа крв во белите дробови за да ја збогати со кислород. Кислородната крв оди понатаму во организмот преку артериите и во тој момент е светло црвена, а потоа во капиларите, од каде обезбедува кислород до ткивата. Многу капилари се наоѓаат, да речеме, во усните, што ја објаснува нивната црвеникава нијанса.

Кога кислородот е целосно решен, крвта оди понатаму во вените, од каде што се враќа во срцето – темно црвена.

Како што објаснуваат научниците, покрај светлината, кислородот исто така игра улога во „боењето на вените сини“: кога вените губат кислород и стануваат потемни, тие се уште се црвени, но поблиску до сината во бранови должини.

Varicose veins. Macro.

ДЛАБОЧИНА

Постои и трет фактор – природата на самите вени. Имено, како што објаснува Карл Крушелнички, магистер по биомедицински инженеринг, дијаметарот на овие крвни садови и колку се далеку од површината на кожата, влијае на тоа како ќе ги видиме. Ако вената е поблиску до кожата, таа изгледа црвеникава, додека оние што се подлабоки изгледаат сино. Сепак, вените се обично подлабоки од половина милиметар под површината на кожата, па затоа – длабоки, па затоа ги сметаме за сини.

КАКО ГИ ГЛЕДАМЕ БОИТЕ?

Крушелнички исто така забележува дека човечкиот мозок може да игра важна улога. На пример, тој прашува дали виолетовата е секогаш виолетова.

  • Не. Ако ставите виолетов предмет покрај црвен, мозокот ќе ја „претвори“ виолетовата во сина нијанса – заклучува тој.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ГО ОДБИ РОНАЛДО БИДЕЈЌИ НЕ Е НЕЈЗИН ТИП! ОД НЕЈЗИНИТЕ ГОЛИ ФОТОГРАФИИ СРЦЕТО МОЖЕ ДА ВИ ЗАСТАНЕ: Русинка која го ЗАПАЛИ нетот!

Вики Одинцова, жешка Русинка која своите 5 милиони следбеници ги „почастува“ со провокативни фотографии речиси секој ден, уште еднаш направи вистински хаос на социјалните...

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

Слични вести

ГО ОДБИ РОНАЛДО БИДЕЈЌИ НЕ Е НЕЈЗИН ТИП! ОД НЕЈЗИНИТЕ ГОЛИ ФОТОГРАФИИ СРЦЕТО МОЖЕ ДА ВИ ЗАСТАНЕ: Русинка која го ЗАПАЛИ нетот!

Вики Одинцова, жешка Русинка која своите 5 милиони следбеници ги „почастува“ со провокативни фотографии речиси секој ден, уште еднаш направи вистински хаос на социјалните...

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

ЗАШТО И ТРЕБАШЕ ОВА: Ким Кардашијан експериментира со новиот изглед и не сите се возбудени! (ФОТО)

Ким Кардашијан (40) ги обожава модата и трендовите. Таа многу пати експериментирала со својот изглед, менувајќи го начинот на облекување, шминка, па дури и...