дома Планета Зошто размислуваме за поранешните љубови

Зошто размислуваме за поранешните љубови

Мислиме на некои љубови со месеци, години, понекогаш децении подоцна.

Експертите објаснија зошто честопати мислиме на поранешни партнери.

Осаменост
Најчеста причина поради која мислиме на бившите е осаменоста. Семејниот терапевт во Бостон, Нил Стајнберг верува дека е природно да ви недостига личност која била многу важен дел од вашиот живот:

  • Клучот е: дали размислувате за тоа кога сте осамени или кога добро се забавувате? Кога ви паѓа на ум личноста што некогаш ја сакавте? Ако твоите мотиви се здрави и точни, сакаш тој да биде со тебе кога си среќен и да си поминуваш убаво, за да можеш да уживате заедно во убави моменти?, вели Стајнберг.
  • Ако го памтите само кога сте тажни, осамени и ви е досадно, не му се јавувајте. Дури ни да му пишете, советува експертот.

Досада
Ако треба да пополните празен простор, повторно сте на погрешен пат:

  • Проблемот е во тоа што таквото размислување ви одзема време и енергија што треба да си ги посветите на себе или, доколку сте подготвени, дајте им шанса на другите луѓе, вели Нил.

Страв

  • Луѓето честопати ги обзема помислата дека сè е изгубено со раскинувањето. Се појавува чувство на страв и многумина сметаат дека поранешниот партнер е најдоброто нешто што им се случило. Меѓутоа, ако врската беше вистинската, немаше да има раскин, рече Стајнберг.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

Слични вести

ГО ОДБИ РОНАЛДО БИДЕЈЌИ НЕ Е НЕЈЗИН ТИП! ОД НЕЈЗИНИТЕ ГОЛИ ФОТОГРАФИИ СРЦЕТО МОЖЕ ДА ВИ ЗАСТАНЕ: Русинка која го ЗАПАЛИ нетот!

Вики Одинцова, жешка Русинка која своите 5 милиони следбеници ги „почастува“ со провокативни фотографии речиси секој ден, уште еднаш направи вистински хаос на социјалните...

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

ЗАШТО И ТРЕБАШЕ ОВА: Ким Кардашијан експериментира со новиот изглед и не сите се возбудени! (ФОТО)

Ким Кардашијан (40) ги обожава модата и трендовите. Таа многу пати експериментирала со својот изглед, менувајќи го начинот на облекување, шминка, па дури и...