дома Планета Ибрахимовиќ во центарот на скандал - дали му се заканува повеќегодишна суспензија?

Ибрахимовиќ во центарот на скандал – дали му се заканува повеќегодишна суспензија?

Шведскиот фудбалер Златан Ибрахимовиќ е во центарот на фудбалскиот скандал поради обвинувањата дека тој поседува акции во обложувалница на Малта.

Секако, тоа е строго забрането за професионалните фудбалери, па Ибрахимовиќ ќе мора да ја докаже својата невиност.

Имено, според порталот „Sportbladet“, компанијата „Unknown AB“, чиј косопственик е Ибрахимовиќ, има 10% од акциите во обложувалницата „Bethard“.

Наводно, компанијата на Ибрахимовиќ генерира директни приходи од плаќања во споменатата обложувалница, и така Швеѓанецот се најде директно на тапет, бидејќи потенцијално може да влијае на резултатите од натпреварите на кои играл.

Странските медиуми јавуваат дека FIFA и UEFA можат да бидат ригорозни и да ги суспендираат на три години.

Исто така, Ибрахимовиќ може да плати дури 100.000.000 евра како компензација.
“Не разговаравме со Златан. Не размислувам за можна казна за него, но би сакал да добијам попрецизни информации од FIFA во врска со регулативите во овој случај и како тие се толкуваат, рече генералниот секретар на Шведска Фудбалска асоцијација, Хакан Сјорстранд.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ПОРАКА ВО ШИШЕ ОД ТИТАНИК! После 105 години, пронајдено е писмо од девојче (12), истражувачите во шок (ВИДЕО)

Пораката во шишето што беше фрлена во морето од палубата на британскиот патнички брод Титаник неколку часа пред потонувањето на овој брод, ги остави...

Нешто „зуе“ надвор од Сончевиот систем

Ветеранот меѓу вселенските летала и вештачки објект што е најдалеку оддалечен од нас, познатиот „Voyager 1“ забележал и снимал звуци во вселената надвор од...

Чудо по 40 години: Исплива црква во Мексико

Древната црква „Virgen de los Dolores“ во Мексико се појави над површината на водата откако сушата го намали нивото на езерото во кое беше...

Поради совет на TikTok, си го изобличи лицето, и останаа лузни: „Иглите ги бутнав длабоко во кожата“ (ФОТО)

Тили Витфелд, учесничка на австралискиот „Big Brother“, го покри лицето со рани и лузни, а последица од тоа е советот од доменот на убавицата...

Слични вести

ВАЖНА ОДЛУКА: „AstraZeneca“ надвор од употреба, „Johnson & Johnson“ сè уште се разгледува!

Норвешка нема да продолжи да ја користи вакцината „AstraZeneca“, а одлуката дали да се вклучи „Johnson & Johnson“ во системот на масовна имунизација сè...

Нешто „зуе“ надвор од Сончевиот систем

Ветеранот меѓу вселенските летала и вештачки објект што е најдалеку оддалечен од нас, познатиот „Voyager 1“ забележал и снимал звуци во вселената надвор од...

Чудо по 40 години: Исплива црква во Мексико

Древната црква „Virgen de los Dolores“ во Мексико се појави над површината на водата откако сушата го намали нивото на езерото во кое беше...

Поради совет на TikTok, си го изобличи лицето, и останаа лузни: „Иглите ги бутнав длабоко во кожата“ (ФОТО)

Тили Витфелд, учесничка на австралискиот „Big Brother“, го покри лицето со рани и лузни, а последица од тоа е советот од доменот на убавицата...

Корона вирус и туризам со вакцини: „Немав шанса да се вакцинирам дома“

И додека многумина во својата земја се соочуваат со премногу бавна програма за вакцинирање, оние што можат да си го дозволат тоа бараат дестинации...