дома Планета Интернет погреб: Миса во црква се емитуваше преку YouTube

Интернет погреб: Миса во црква се емитуваше преку YouTube

Во малото гратче Лузара, во близина на градот Реџо Емилија, погребана е 21-годишната Мартина Бонарети, која почина пред неколку дена од COVID-19

Другите италијански медиуми исто така опширно пишуваа за случајот, бидејќи починатата девојка беше здрава пред инфекцијата, не страдаше од други болести, а нејзината смрт беше големо изненадување за лекарите, семејството и сограѓаните.

Погребот на една од стотиците жртви на коронавирус, колку што има дневно, го привлече вниманието на италијанските медиуми затоа што се емитуваше на специјално отворен канал на YouTube, за да може погребот да го следат родителите и сестра ѝ, и сите во карантин заразени со коронавирус и многумина сограѓани кои сакаа да ја поздрават починатата девојка за последен пат.

Властите, со цел да го спречат собирот и можноста за понатамошно ширење на COVID-19 меѓу сограѓаните, ги затворија за јавноста улиците каде се движеше автомобилот со телото на девојчето.

Под прозорецот на семејната куќа на починатото девојче, автомобилот запрел за да родителите и сестрата ги поздрават своите деца и сестра од прозорецот, а мисата во црквата била пренесена преку YouTube канал.

Колку тажно и емотивно како последното збогување на Мартина, сепак беше многу повеќе од погребувањето на десетици илјади починати Италијанци во првиот бран на пандемијата.

Агенцијата потсетува на колони воени возила со илјадници тела кои починаа од коронавирус, кои беа пренесени во затворени лимени кутии на други места во Италија, каде беа кремирани телата.

Не е дозволен контакт со заразените или последното збогување. Тоа беше една од санитарните мерки за заштита од вирусот, за која, на почетокот на пандемијата, не се знаеше скоро ништо.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Цинк и селен го зајакнуваат имунитетот и штитат од вируси: Овие 18 намирници содржат најмногу!

Во овој период, многу е важно да се зајакне имунолошкиот систем. Најдобар начин за зајакнување на телото е урамнотежена исхрана која се состои од...

Вака православните треба да ја слават Новата година утре: Најважните обичаи!

Стариот календар го донел Јулиј Цезар 46 години пред Христа со помош на бројни научници, од кои најпознат бил Созиген. Српската православна црква ја слави...

Цинк и селен го зајакнуваат имунитетот и штитат од вируси: Овие 18 намирници содржат најмногу!

Во овој период, многу е важно да се зајакне имунолошкиот систем. Најдобар начин за зајакнување на телото е урамнотежена исхрана која се состои од...

Како да заштедите 5.000 евра до крајот на годината: Трик со пликови што ја полуде целата Планета – само бидете упорни!

Новогодишните ветувања често вклучуваат „ќе заштедам повеќе пари“ - еве како да го остварите тоа! Ако се прашувате „како можам да имам повеќе пари во...

Слични вести

ПОБРЗАЈТЕ, ЈАНУАРИ Е РАСПРОДАДЕН! Најдобри датуми за брак – внимавајте да не го пропуштите!

Без разлика дали ги слушате советите на астролозите или ги сметате за глупости, кога станува збор за љубовта и изборот на партнер за брак,...

Вака православните треба да ја слават Новата година утре: Најважните обичаи!

Стариот календар го донел Јулиј Цезар 46 години пред Христа со помош на бројни научници, од кои најпознат бил Созиген. Српската православна црква ја слави...

Цинк и селен го зајакнуваат имунитетот и штитат од вируси: Овие 18 намирници содржат најмногу!

Во овој период, многу е важно да се зајакне имунолошкиот систем. Најдобар начин за зајакнување на телото е урамнотежена исхрана која се состои од...

Како да заштедите 5.000 евра до крајот на годината: Трик со пликови што ја полуде целата Планета – само бидете упорни!

Новогодишните ветувања често вклучуваат „ќе заштедам повеќе пари“ - еве како да го остварите тоа! Ако се прашувате „како можам да имам повеќе пари во...

Дали историјата се повторува: Принцот Вилијам ја изневери Кејт со негова блиска пријателка?

Која е вистината за наводната афера со наследникот на британскиот трон ... Порано беше ‘нормално’ за омажените членови на кралското семејство, особено мажите, да имаат...