дома Планета ИТНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ за корисниците на Windows10: Ажурирајте го софтверот сега, спречете кражба...

ИТНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ за корисниците на Windows10: Ажурирајте го софтверот сега, спречете кражба на податоци

Корисниците на Windows 10 кои имаат инсталирано апликации Microsoft Office (Excel, Outlook, Word) треба веднаш да го ажурираат својот софтвер, предупредуваат експертите.

Експертите од Check Point Research (CPR) открија нова ранливост во системот, со што се појавува можност за хакерски напади и кражба на чувствителни податоци.

Технолошкиот гигант од Редмонд бил информиран за откритието, а проблемот бил решен со „лепенка“, пренесува британски експрес.

Едноставна постапка
Едноставна малициозна датотека Excel може да создаде хаос на вашиот компјутер, затоа е исклучително важно да ги преземете најновите ажурирања:
– CVE-2021-31174
– CVE-2021-31178
– CVE-2021-31179
– CVE-2021-31939

Еве ги постапките за ажурирање: Start > Settings > Update & security > Windows Update.

Ако сакате рачно да го проверите системот, изберете ја опцијата “Check for updates”.

Експертите препорачуваат да активирате автоматско преземање, а постапката е како што следува:

Advanced options > Choose how updates are installed > Automatic.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ХОЛАНДСКАТА ПРЕСТОЛОНАСЛЕДНИЧКА МУ ПИША НА ПРЕМИЕРОТ: Одбивам годишна апанажа од 1,6 милиони евра! Ги враќам уплатените пари

Холандската престолонаследничка принцеза Амалија одлучи дека нема да ги прифати нејзините апанажи од околу 1,6 милиони евра годишно до следните неколку години, кои ѝ...

АЛИСА НЕМА ЗАБИ, ИМА РЕТКА КОСА, И ОВА НИКОЈ НЕ ГО ОЧЕКУВАШЕ: Погледнете како изгледа кога ќе извади еден куп шминка (ВИДЕО)

Алис е жена која ги скрши сите предрасуди, покажувајќи на видео на TikTok како изгледа без шминка, вештачки трепки, но и без вештачките заби,...

ОВА Е СМРТ НА ЅВЕЗДА И ФОРМИРАЊЕ НА ЦРНА ДУПКА: Забележана е најголемата експлозија во вселената! (ВИДЕО)

Масивниот излив на гама зраци се состоеше од комбинација на светли Х-зраци и гама-зраци снимени на небото, емитирани од далечни вонгалактички извори. На повеќе од...

ПРЕСТРЕЛКА ВО АМЕРИКА, 12 ЛУЃЕ РАНЕТИ! Страшни слики од Остин (ВИДЕО)

Официјалните лица во градот Остин во Тексас соопштија дека најмалку девет лица се повредени во пукањето утрово во центарот на градот, а службата за...

Слични вести

ПО ВЕРИДБАТА СО ЧАРЛС, ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА НАПРАВИ НЕШТО ВО ТАЈНОСТ: Има причина за тоа!

Пред да замине на официјална турнеја низ Австралија со нејзиниот сопруг Чарлс, трагично починатата британска принцеза Дајана ја посети таа земја во февруари 1981...

АЛИСА НЕМА ЗАБИ, ИМА РЕТКА КОСА, И ОВА НИКОЈ НЕ ГО ОЧЕКУВАШЕ: Погледнете како изгледа кога ќе извади еден куп шминка (ВИДЕО)

Алис е жена која ги скрши сите предрасуди, покажувајќи на видео на TikTok како изгледа без шминка, вештачки трепки, но и без вештачките заби,...

ОВА Е СМРТ НА ЅВЕЗДА И ФОРМИРАЊЕ НА ЦРНА ДУПКА: Забележана е најголемата експлозија во вселената! (ВИДЕО)

Масивниот излив на гама зраци се состоеше од комбинација на светли Х-зраци и гама-зраци снимени на небото, емитирани од далечни вонгалактички извори. На повеќе од...

ПРЕСТРЕЛКА ВО АМЕРИКА, 12 ЛУЃЕ РАНЕТИ! Страшни слики од Остин (ВИДЕО)

Официјалните лица во градот Остин во Тексас соопштија дека најмалку девет лица се повредени во пукањето утрово во центарот на градот, а службата за...

Ширењето на делта сојот е причина за сериозна загриженост

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, денес оцени дека ширењето на делта сојот на вирусот корона е причина за сериозна загриженост. Се очекува британскиот премиер...