дома Планета И покрај епидемијата, пазарот за отпад во Мадрид се отвори по осум...

И покрај епидемијата, пазарот за отпад во Мадрид се отвори по осум месеци

Мадрид – Стариот мадридски пазар за отпад „Растро“ беше повторно отворен денес по осуммесечно затворање поради пандемијата Ковид на 19.

Со оглед на тоа што многу други пазари за отпад во Европа не работат, се чини дека отворањето на Растер е уште еден пример за желбата на Мадрид да покаже дека можеби не е потребно да се воведат строги ограничувања поради короната и дека со мерки на претпазливост може да се случи нормален живот. Отворањето на пазарот Растро наиде на критики и поддршка.

По долги преговори, градските власти се согласија да Растро работи со капацитет од 50 проценти, на половина од своите 1.000 тезги, каде што продавачите ќе се вртат секоја недела во присуство на најмногу 2.700 луѓе.

Полицијата ќе користи беспилотни летала за да го следи овој пазар за да избегне пренатрупаност.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Додека Мицкоски ги јакне врските со лидерите на ЕУ, Заев заглавен во афери и дворски игри

За само неколку денови лидерот Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Николоски имаа  средби со неколку европски лидери кои јасно ја изразија поддршката за ВМРО-ДПМНЕ...

„Пет месеци се рекламираше со нашиот случај“: Што им ветуваше Заев на родителите на убиените момчиња

И пред Зоран Заев, по барање на одбраната, да се појави како сведок во повторното судење за масакрот кај Смилковско Езеро, родителите на убиените...

Владата ги објави платите

На својата официјална веб-страница Владата објави список со платите на премиерот, вицепремиерите и министрите за месец декември. Во списокот има податок за нето платата, додатокот за минат...

ЗНАЕТЕ ЗА ЦРНА, И ЕВЕ ШТО Е БЕЛА ДУПКА: Необичен космички феномен поврзан со појавата од филмовите со научна фантастика (ВИДЕО)

Белата дупка е бизарен космички објект што е исклучително светла и од која еруптира материја, а не исчезнува. Со други зборови, тоа е целосна...

Слични вести

Додека Мицкоски ги јакне врските со лидерите на ЕУ, Заев заглавен во афери и дворски игри

За само неколку денови лидерот Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Николоски имаа  средби со неколку европски лидери кои јасно ја изразија поддршката за ВМРО-ДПМНЕ...

„Пет месеци се рекламираше со нашиот случај“: Што им ветуваше Заев на родителите на убиените момчиња

И пред Зоран Заев, по барање на одбраната, да се појави како сведок во повторното судење за масакрот кај Смилковско Езеро, родителите на убиените...

Владата ги објави платите

На својата официјална веб-страница Владата објави список со платите на премиерот, вицепремиерите и министрите за месец декември. Во списокот има податок за нето платата, додатокот за минат...

ЗНАЕТЕ ЗА ЦРНА, И ЕВЕ ШТО Е БЕЛА ДУПКА: Необичен космички феномен поврзан со појавата од филмовите со научна фантастика (ВИДЕО)

Белата дупка е бизарен космички објект што е исклучително светла и од која еруптира материја, а не исчезнува. Со други зборови, тоа е целосна...

ЕУ со темно црвено ќе ги обележува земјите со голем број ковид-случаи

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, најави воведување на нова ознака на епидемиолошката карта на Европа – темно црвената зона. Патниците од овие...