дома Планета КАКО ДА ГИ ИСЧИСТЕТЕ ЦРЕВАТА ПРИРОДНО И ДА СЕ ОПОРАВИТЕ ОД ИНФЕКЦИИ:...

КАКО ДА ГИ ИСЧИСТЕТЕ ЦРЕВАТА ПРИРОДНО И ДА СЕ ОПОРАВИТЕ ОД ИНФЕКЦИИ: Лененото семе ќе ви помогне полесно да се ослободите од токсините, еве го рецептот

Познато е дека е доволно да се исчистат цревата од слуз, фекални наслаги и други паразити за да се ослободите од многу болести.

Истражувањата на научниците покажуваат дека за 70 години живот, низ нашите црева минуваат 100 тони храна и 40 илјади литри течност, што доведува до заклучок дека 15 килограми фекални наслаги, токсичен отпад се акумулираат во стомакот.

Фактот дека цревата се валкани сведочи за честа констипација (запек), нарушен метаболизам, дијабетес, прекумерна тежина или слаба тежина, болести на бубрезите и црниот дроб, болести на слухот и видот, лоша состојба на кожата, косата и ноктите, како и други болести.

Со помош на клизма, може да се исчисти само мал дел од дебелото црево – 40-50 сантиметри, а третманот на лаважа на цревата со помош на специјална опрема е скап, долготраен и не е безопасен за цревната микрофлора.

Бидејќи луѓето користеле ленено семе на различни начини уште од древно време, добро е да се консумира и за да се исчистат дебелото и тенкото црево од долгорочна слуз, измет од фекалии, паразити, притоа целосно зачувувајќи ја цревната микрофлора. Овој метод овозможува брзо нормализирање на тежината и согорување на масните наслаги. Позитивно влијае на регулирањето на метаболизмот на липидите. Лененото брашно е во состојба да апсорбира и елиминира токсини во организмот, го намалува нивото на холестерол во крвта.

Рецепт:

Консумирајте ја оваа смеса 3 недели наместо појадок:

  • 1 недела -1 лажица брашно од ленено семе измешано со 100 мл кефир
  • 2 недели – 2 лажици брашно од ленено семе измешано со 100 мл кефир
  • 3 недели – 3 лажици брашно од ленено семе измешано со 150 мл кефир

Ако купувањето ленено брашно е проблематично, купете ленено семе и измелете го ситно. Не го складирајте неколку дена, семето може да узегне. Најдобро – нова порција секое утро.

Конзумирајте ја оваа мешавина наместо појадок. Обавезно да пиете вода, најмалку 2 литри на ден. Одлични резултати се постигнуваат со консумирање на медена вода.

Чистењето на дебелото црево на овој начин се изведува еднаш годишно.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Мицкоски: Ако Софија инсистира на идентитетски прашања, Договорот е минато

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека доколку Бугарија продолжи да инсистира на преговори за идентитестките прашања, тогаш Договорот за добрососедство наместо да нуди...

ФАНОВИТЕ ВО ШОК: Интер го менува и грбот и името!

Познатиот италијански клуб Интер ќе го смени официјалното име и грбот на клубот, пренесуваат локалните медиуми. Официјалното име на клубот е „Football Club Internazionale Milano“,...

ЖЕНА УКРАЛА ЛАПТОП ОД КАНЦЕЛАРИЈАТА НА НАНСИ ПЕЛОСИ ЗА ДА ГО ПРОДАДЕ НА РУСИЈА? ФБИ го истражува настанот, поднесени се кривични пријави

Американскиот ФБИ истражува извештај дека една жена можеби украла лаптоп од канцеларијата на Претседателот на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси, при неодамнешниот упад во зградата...

Снег падна во Сахара, температурата под нулата: Неверојатни слики од африканската пустина (ФОТО, ВИДЕО)

Додека јануари носи снег во многу делови на светот, во Сахара или на Блискиот исток тоа не е толку вообичаено, сепак, овие денови ситуацијата...

Слични вести

Чудна навика на млад доктор: Џејмс не се капел половина декада и тој вели дека тоа драстично му го сменило животот!

Џејмс Хемблин ја објави книгата „Чистота - нова наука за кожата и убавината со многу помалку напор“, што е резултат на петгодишно опсежно истражување. Една...

ФАНОВИТЕ ВО ШОК: Интер го менува и грбот и името!

Познатиот италијански клуб Интер ќе го смени официјалното име и грбот на клубот, пренесуваат локалните медиуми. Официјалното име на клубот е „Football Club Internazionale Milano“,...

ЖЕНА УКРАЛА ЛАПТОП ОД КАНЦЕЛАРИЈАТА НА НАНСИ ПЕЛОСИ ЗА ДА ГО ПРОДАДЕ НА РУСИЈА? ФБИ го истражува настанот, поднесени се кривични пријави

Американскиот ФБИ истражува извештај дека една жена можеби украла лаптоп од канцеларијата на Претседателот на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси, при неодамнешниот упад во зградата...

Снег падна во Сахара, температурата под нулата: Неверојатни слики од африканската пустина (ФОТО, ВИДЕО)

Додека јануари носи снег во многу делови на светот, во Сахара или на Блискиот исток тоа не е толку вообичаено, сепак, овие денови ситуацијата...

Се „грудвале“, а потоа дојде полицијата: Никој не го очекуваше ова продолжение на приказната (ВИДЕО)

Со снегот дојде и зимската магија, а покрај санкањето, скијањето, правењето Снешко, никој не треба да ги заборави снежните борби. Совршен пример дека „грудвањето“ е...