дома Планета Како да заштедите 5.000 евра до крајот на годината: Трик со пликови...

Како да заштедите 5.000 евра до крајот на годината: Трик со пликови што ја полуде целата Планета – само бидете упорни!

Новогодишните ветувања често вклучуваат „ќе заштедам повеќе пари“ – еве како да го остварите тоа!

Ако се прашувате „како можам да имам повеќе пари во 2021 година“, ние ви претставуваме трик што ја полуде целата планета. Се вика „предизвик со 100 пликови“, но не грижете се, не мора веднаш да одите и да купите стотина од нив, ќе работи исто со сто парчиња хартија.

Веднаш да ве предупредиме – ова не е метод за луѓе кои очекуваат парите да им паднат од небото. Парите што ќе ги заштедите се ваши, заработени, што значи дека ќе мора да му одолеете на нагонот да ги потрошите на нешто друго во текот на 2021 година, бидејќи секој поголем трошок ќе биде сериозен удар врз заштедите.

Што е работата? Напишете броеви на пликови или парчиња хартија, по ред, од една до сто. Изберете еден ден во неделата и извадете две ливчиња хартија или два коверти секоја недела. Износот напишан на нив мора да го претворите во евра, да го додадете и да го оставите настрана.

Пред да кажете „како можам да ставам сто евра во плик одеднаш, ако пишам број сто“, запомнете, понекогаш може да ги пишете броевите три и 12. И таа недела ќе треба да ставите само 15 евра настрана. Значи следната недела ќе напишеш еден, и 20. И таа недела ќе ставиш 21 евро настрана.

Се разбира, во одреден момент ќе дојдете до поголем број и тогаш вашата волја и снаодливост мора да стапат на сила. Размислете добро – на што „фрлате“ пари? А, каде би можеле да го зачувате? Дејв Ремзи, човекот кој го смислил овој метод, вели дека откритието дека има работи што може да ги продаде направи голема промена во неговиот живот. Што мислеше дека му треба, а всушност тие само собираа прашина околу неговата куќа.

Ако го следите овој метод и секоја недела ја одделувате износот од извлечените коверти, ќе имате 5.050 евра на крајот од целиот циклус. Доколку сакате да ја испробате „поблагата“ варијанта, преполовете ја сумата и напишете броеви од 1 до 50. Предизвикот ќе трае нешто помалку од половина година, а кога ќе ја завршите ќе имате 1.275 евра.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Кој е најбогатиот ШЕИК на светот и зошто ЖЕНИТЕ БЕГААТ ОД НЕГО: Зошто раката на правдата не стигнува до Мухамед? (ФОТО)

Принцезата Латифа, ќерка на Мухамед бин Рашид ел Мактум, владетелот на Дубаи и потпретседател на Обединетите Арапски Емирати, во тајно снимено видео го обвини...

Кој е најбогатиот ШЕИК на светот и зошто ЖЕНИТЕ БЕГААТ ОД НЕГО: Зошто раката на правдата не стигнува до Мухамед? (ФОТО)

Принцезата Латифа, ќерка на Мухамед бин Рашид ел Мактум, владетелот на Дубаи и потпретседател на Обединетите Арапски Емирати, во тајно снимено видео го обвини...

Контрадикторностите во случајот “Бегалец во куќен притвор”

Алсат М прави листа на најголемите нелогичности во случајот во кој избеганиот екс шеф на УБК Сашо Мијалков доби куќен притвор иако досега никогаш...

МРШ НАДВОР ОД ЛОКАЛОТ: 18 работи што ги правиме во кафулето поради кои притисокот на келнерот му скока до 300!

Иако многумина често одлучуваат да пијат нешто во едно од многуте кафулиња, луѓето не обрнуваат премногу внимание на нивното однесување. Вака беше пред короната,...

Слични вести

СТРАШНО! ФАТИЛ АЈКУЛА И КОГА ЈА РАСПОРИЛ СЕ СКАМЕНИЛ: Имало 3 младенчиња во стомакот на мајката ајкула, а едното имало човечко лице (ФОТО)

Абдула Нурен (48) забележал дека ајкула е заробена во неговата стапица. Тој успеа да ја извади, и го распорил стомакот и внатре го чекаше...

Кој е најбогатиот ШЕИК на светот и зошто ЖЕНИТЕ БЕГААТ ОД НЕГО: Зошто раката на правдата не стигнува до Мухамед? (ФОТО)

Принцезата Латифа, ќерка на Мухамед бин Рашид ел Мактум, владетелот на Дубаи и потпретседател на Обединетите Арапски Емирати, во тајно снимено видео го обвини...

Контрадикторностите во случајот “Бегалец во куќен притвор”

Алсат М прави листа на најголемите нелогичности во случајот во кој избеганиот екс шеф на УБК Сашо Мијалков доби куќен притвор иако досега никогаш...

МРШ НАДВОР ОД ЛОКАЛОТ: 18 работи што ги правиме во кафулето поради кои притисокот на келнерот му скока до 300!

Иако многумина често одлучуваат да пијат нешто во едно од многуте кафулиња, луѓето не обрнуваат премногу внимание на нивното однесување. Вака беше пред короната,...

Ha Мицкocки му пykна филмот: Ќе ви ја победaм целaм kpими кoaлиција на кyп

Колку што време трошите на мене да ми наштетите, половина од тоа време да трошевте на работа, денес немаше да бидеме први по криминал...