дома Планета Како кај Хичкок, папагал окупираа цели град (ВИДЕО)

Како кај Хичкок, папагал окупираа цели град (ВИДЕО)

Мирот на еден мал град во Австралија, со нешто повеќе од 20 000 жители, беше нарушен од јата бели какаду. Имено, папагалите го окупираа целиот град Новру.

Фотографиите и видеата од овој необичен настан го обиколија светот, а многумина беа воодушевени од сцените на големи папагали кои стоеја на јавно осветлување, шетаа по дворови и покриви и копаа низ ѓубрето барајќи храна.

Со години, жителите на Новру го делат својот град со невообичаени дојденци, на кои им се чини дека сè во тој град им одговара совршено.

  • Создадовме совршено живеалиште за нив и се чини дека папагалите решија да го користат, рече академик од Универзитетот во Јужна Австралија во 2018 година, додавајќи дека урбанистичкиот план е најголемиот проблем, пишува „Oddity Central“.

Изложените тревници и достапните извори на вода за пиење привлекоа илјадници какаду во Новру, и бидејќи станува збор за заштитен животински вид, граѓаните на тој град не можат да направат многу за тоа, освен да гледаат папагали како седат на нивните куќи, автомобили и тревници.

Додека птиците се таму, жителите се целосно беспомошни.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Мицкоски: Остануваме тука да се спротиставиме на погубните политики и да спречиме нов македонски национален срам

ВМРО ДПМНЕ ќе продолжи да протестира со цел да се спречи нов македонски национален срам што ќе биде погубен за македонската историја. Денеска ВМРО...

Мицкоски: Кој може подобро да ги брани интересите, јас кој пенкало немам позајмено, или Заев кој украде цела држава?

Кога станува збор за бранењето на стратешките интереси, кој може подобро да ги брани или застапува, јас кој едно пенкало во својот живот не...

ОВИЕ ХОЛИВУДСКИ ФАЦИ ЈА ПРОМЕНИЛЕ РЕЛИГИЈАТА! Тие сега се православни и се крстат со три прста

Некои од најпознатите холивудски sвезди се од православна вероисповед. Додека некои се родени во православни семејства, други се преобратија во православие поради нивните партнери. Том...

Мисајловски: ВМРО-ДПМНЕ се извинува за метежот и нервозите, но блокадите се со цел да се заштити македонскиот идентитет

Според Мисајловски, се соочуваме со криминогени и несериозни политичари кои што не ја чувствуваат државата за своја. Во вечерашното издание на дебатната емисија „Што не...

Слични вести

ЈАДРОТО НА ПЛАНЕТАТА ЗЕМЈА СТАНУВА ПОДЕБЕЛО НА ЕДНА СТРАНА: Колку е опасна оваа аномалија за човештвото?

Иако со децении ја проучувале оваа аномалија, научниците сè уште се обидуваат да одговорат на низа прашања. Тие се обидуваат да утврдат зошто се...

Мицкоски: Кој може подобро да ги брани интересите, јас кој пенкало немам позајмено, или Заев кој украде цела држава?

Кога станува збор за бранењето на стратешките интереси, кој може подобро да ги брани или застапува, јас кој едно пенкало во својот живот не...

ОВИЕ ХОЛИВУДСКИ ФАЦИ ЈА ПРОМЕНИЛЕ РЕЛИГИЈАТА! Тие сега се православни и се крстат со три прста

Некои од најпознатите холивудски sвезди се од православна вероисповед. Додека некои се родени во православни семејства, други се преобратија во православие поради нивните партнери. Том...

Мисајловски: ВМРО-ДПМНЕ се извинува за метежот и нервозите, но блокадите се со цел да се заштити македонскиот идентитет

Според Мисајловски, се соочуваме со криминогени и несериозни политичари кои што не ја чувствуваат државата за своја. Во вечерашното издание на дебатната емисија „Што не...

Мицкоски: Остануваме тука да се спротиставиме на погубните политики и да спречиме нов македонски национален срам

ВМРО ДПМНЕ ќе продолжи да протестира со цел да се спречи нов македонски национален срам што ќе биде погубен за македонската историја. Денеска ВМРО...