дома Планета Како стресот влијае на сексуалниот живот и што да правиме во врска...

Како стресот влијае на сексуалниот живот и што да правиме во врска со тоа

Луѓето кои имаат стресен живот понекогаш доживуваат дека нивните секојдневни проблеми се прелеваат во кревет и ја уништуваат сексуалната желба. Кога подолго време страдаме од стрес, постои голема можност тој да се прелее во различни аспекти на животот. Често се случува нашиот сексуален живот да страда од стрес. Кога стресот ќе почне да влијае на вашиот сексуален живот, најдобро е да побарате помош. Секогаш кога чувствуваме страв или лутина, нашето тело лачи адреналин. Овој хормон не е компатибилен со сексуалната возбуда.

Хроничниот стрес го принудува телото да претерува цело време без одмор. Прилично е очигледно дека е тешко да уживате во допир и нежност ако сте под постојан стрес. Зголемената секреција на кортизол го намалува лачењето на тестостерон, кој е поврзан со сексуално возбудување кај двата пола. Стресот исто така нè турка во изолација. Тешко е да се биде присутен и заинтересиран за околината кога нешто не мачи.

Постојаното лачење на хормон кој помага во борба или бегство може да предизвика агресија во погрешно време. Бидејќи сме претежно опкружени со најблиски, тие се и најчести жртви на несакани испади. Важно е да разговарате со вашиот партнер за проблемите што ве вознемируваат. Идеално, парот треба да се справи со стресот. Најпаметно е да се соочиме со фактите и да прифатиме дека стресот влијае на сексуалниот нагон и дека враќањето во нормала ќе бара напор и време. Стресот, исто така, доведува до лоши навики како што се потребата од цигари, алкохол или храна и избегнување грижа за себе. Важно е да се опуштите. Допирите, бакнежите и друга нежност помагаат да се намали стресот. Она што исто така помага при релаксација се ароматерапија, вежби за дишење, водење дневник и медитација.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

БРКАЛЕ КРИУМЧАРИ НАШЛЕ МУЗЕЈ НА ТРЕТИОТ РАЈХ: Шпанската полиција се шокираше кога упадна во станот на германски државјанин!

Шпанската жандармерија беше изненадена од неочекувано откритие откако упадна во илегален магацин за оружје на црниот пазар. Иако очекуваа стотици огнено оружје и муниција,...

ГРУПА ВООРУЖЕНИ ЛУЃЕ ПРОТЕСТИРААТ ПРЕД КОНГРЕСОТ НА ТЕКСАС: Дојдоа да си ги бараат своите права! (ВИДЕО)

Околу сто демонстранти се собраа пред зградата на парламентот во Тексас, залагајќи се за правото на носење и поседување оружје, пренесува локалниот „американски државник...

ЖИВЕЕЛЕ НА АЕРОДРОМ ПОРАДИ СТРАВ ОД КОРОНА: Чуварите во Чикаго се шокирани од тоа колку Американецот останал неоткриен! (ВИДЕО)

Во времето на пандемијата, на аеродромот во Чикаго престојувал патник, кој одлучил дека еден од терминалите ќе биде неговиот нов дом. Адитија Синг (36)...

КОНОР СТИГНА ВО АБУ ДАБИ СО ЈАХТА ОД 3,5 МИЛИОНИ ЕВРА: Погледнете за каков луксуз станува збор! (ВИДЕО)

Остануваат само уште пет дена до долгоочекуваниот натпревар на УФЦ помеѓу Конор Мек Грегор и Џастин Пориер. Конор не би бил Конор доколку не приреди...

Слични вести

Албанците ги обединуваат своите територии! Последниот чин на создавање на голема Албанија?

Претседателот на Алијансата за иднината на Косово (АБК), Рамуш Харадинај, најави денеска референдум за обединување со Албанија. За време на презентацијата на изборната програма, тој...

ГРУПА ВООРУЖЕНИ ЛУЃЕ ПРОТЕСТИРААТ ПРЕД КОНГРЕСОТ НА ТЕКСАС: Дојдоа да си ги бараат своите права! (ВИДЕО)

Околу сто демонстранти се собраа пред зградата на парламентот во Тексас, залагајќи се за правото на носење и поседување оружје, пренесува локалниот „американски државник...

ЖИВЕЕЛЕ НА АЕРОДРОМ ПОРАДИ СТРАВ ОД КОРОНА: Чуварите во Чикаго се шокирани од тоа колку Американецот останал неоткриен! (ВИДЕО)

Во времето на пандемијата, на аеродромот во Чикаго престојувал патник, кој одлучил дека еден од терминалите ќе биде неговиот нов дом. Адитија Синг (36)...

КОНОР СТИГНА ВО АБУ ДАБИ СО ЈАХТА ОД 3,5 МИЛИОНИ ЕВРА: Погледнете за каков луксуз станува збор! (ВИДЕО)

Остануваат само уште пет дена до долгоочекуваниот натпревар на УФЦ помеѓу Конор Мек Грегор и Џастин Пориер. Конор не би бил Конор доколку не приреди...

РУСКОТО ГЕНЕРАЛНО ОБВИНИТЕЛСТВО: Германија ги крие вистинските факти за труењето на Навални (ВИДЕО)

Германија не понуди ништо што би ја расветлило ситуацијата со наводното труење на рускиот опозициски блогер Алексеј Навални, изјави денеска за „ТАЅ Ѕ“ портпарол...