дома Планета „КОЛЕНАТА ПОЧНАА ДА МИ ТРЕПЕРАТ“ Гробот на Исус се отвори за прв...

„КОЛЕНАТА ПОЧНАА ДА МИ ТРЕПЕРАТ“ Гробот на Исус се отвори за прв пат по два века, еве што видоа

За прв пат во последните два века, научниците открија место за кое христијаните веруваат дека е гробот на Исус Христос во црквата Свети Гроб во Ерусалим. Гробот на Исус, односно висок и неколку метри и широк мермерен лак, е заштитен од распаѓање со метална конструкција веќе неколку децении. Во него се собрани мермерни блокови кои се расипани од времето и влијанието на илјадници аџии и туристи. Поминаа четири години откако конзерваторите го отворија Исусовиот гроб за прв пат во повеќе од два века. Фотограф од агенцијата АФП сведочи за дел од историските дела и го фотографирал местото каде се верува дека има карпа под која било положено телото на Исус во 33 година. Мермерната плоча што ја покрива гробницата е преместена на три дена поради реставрација и археолошка анализа.Тоа беше прв пат мермерната плоча да биде поместена од 1810 година, кога беа извршени последните работи поради пожарот во базиликата, а можеби дури и порано, рече отец Самуилио Егојан од Ерменската црква, една од конфесиите што ја водат базиликата. Сликата на Исус може да се види во тесниот дел од просторот под поместената плоча. Некои материјали исто така беа пронајдени и анализирани.

Грчки експерти беа задолжени за реконструкцијата, а целиот процес за потребите на документарниот филм го снима Националната географија.„Отворањето на гробницата ќе им овозможи на експертите единствена можност да ја испитаат оригиналната позадина на најсветото место во христијанството“, објави тогаш медиумската куќа. „Морам да признаам дека колената ми трепереа“, рече Фред Хиберт, постојан археолог од Националната географија. Едикулата, која се наоѓа под куполата на црквата подигната на местото каде што, според христијанската традиција, била пештерата во која било положено телото на Исус, ќе биде демонтирана и повторно составена за време на реновирањето. Заменети се само екстремно слаби или скршени делови, мермерните плочи беа исчистени и сочувани, а структурата што ги поддржува беше зајакната. Работите беа финансирани од трите главни христијански деноминации што ја водат базиликата на Светиот гроб (католици, православни и ерменски христијани).

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

ПОД ПОВРШИНАТА НА ОКЕАНОТ ПРОНАЈДЕН ГРЕБЕН ПОВИСОК ОД 100 КАТНИЦА: Подводна робот камера открива значајни откритија (ВИДЕО)

За време на 3Д мапирање на морското дно, австралиските научници открија гребен широк 1,5 км и висок повеќе од 500 метри, што го прави...

Девојче имало откажување на бубрезите и црниот дроб затоа што била на строга диета

Седумнаесетгодишната Медисон Фолкнер од Белфаст минатата година тежеше само 40 килограми по една година строга диета за која сама изготви план за исхрана. Се состоеше...

Познати мистерии скриени во Которскиот залив

Пред Пераст има два острови - Св.Ѓeорѓи и Пресвета Богородица на Скрпела. Во првата половина на 17 век се случиле две разорни работи: прво...

КОМПАНИЈАТА ЗА ЛЕКОВИ ПРОТИВ КОВИД веќе заработи 900 милиони долари: Тие станаа профитабилни и остварија голем профит

Американскиот претседател Доналд Трамп, кој се зарази со ковид-19 на почетокот на октомври, доби ремодесивир за пет дена, како и други лекови. Антивирусниот ремдесивир  веќе...

Слични вести

АКТУАЛНА закана: Дали знаете што е „долг Ковид“ и кој е под најголем ризик? Сите заболени имаат еден заеднички симптом

Претходните симптоми и староста го зголемуваат ризикот од "долг ковид 19" Секое дваесетто лице доживува симптоми на Ковид-19 најмалку осум недели, покажа новата студија од...

Девојче имало откажување на бубрезите и црниот дроб затоа што била на строга диета

Седумнаесетгодишната Медисон Фолкнер од Белфаст минатата година тежеше само 40 килограми по една година строга диета за која сама изготви план за исхрана. Се состоеше...

Познати мистерии скриени во Которскиот залив

Пред Пераст има два острови - Св.Ѓeорѓи и Пресвета Богородица на Скрпела. Во првата половина на 17 век се случиле две разорни работи: прво...

КОМПАНИЈАТА ЗА ЛЕКОВИ ПРОТИВ КОВИД веќе заработи 900 милиони долари: Тие станаа профитабилни и остварија голем профит

Американскиот претседател Доналд Трамп, кој се зарази со ковид-19 на почетокот на октомври, доби ремодесивир за пет дена, како и други лекови. Антивирусниот ремдесивир  веќе...

Во Европа се шири нова врста на коронавирус: Научниците открија од каде потекнува и зошто се шири толку брзо

Верзијата на коронавирусот, која се шири од шпанските земјоделски работници ширум Европа од летото, сега претставува најголем дел од новите случаи на ковид-19 во...