дома Планета Колку е навистина висок Монт Еверест: Двајца истражувачи ги ризикуваа своите животи...

Колку е навистина висок Монт Еверест: Двајца истражувачи ги ризикуваа своите животи за да го измерат највисокиот врв на светот

Кога ќе стигнат до „покривот на светот“, планинарите обично го креваат своето национално знаме, позираат за селфи или уживаат во прекрасните Хималаи подолу, но Кахи Лал Готам, истражувач кој работи за непалската влада, немаше време да го стори тоа.

Тој и неговиот тим се фатија за работа веднаш штом го достигнаа врвот во мај минатата година. Тие инсталираа уреди за навигација, менуваа батерии и собираа податоци со цел да ја измерат висината на највисоката планина во светот, и покрај фактот што се соочуваа со тенок воздух и температура од минус 43 степени Целзиусови. Тоа беше процес во кој Готам го загуби едниот прст на ногата поради смрзнатини, а неговиот колега Робин Карки за малку ја избегна смртта кога остана без дополнителен кислород на само 200 метри под врвот.

– Кога стигнавме до врвот, немаше никој таму. Но, барем стотина од нив се искачија и се спуштија додека ние работевме – вели Готам.

Оваа мисија е исклучително важна, бидејќи за прв пат во историјата ќе му овозможи на Непал официјално да ја прогласи висината на Монт Еверест.

Осум илјади и осумстотини и колку?
На тој начин, Непал, домот на Еверест, конечно ќе го реши повеќедеценискиот спор околу точно колку е висока планината.

– Завршивме свој дел од работата и сега чекаме Кина да го заврши својот дел. Двете земји наскоро ќе ги усогласат податоците – изјави непалскиот службеник Пракаш Џоси.

Кина ги испрати своите истражувачи на врвот во мај годинава, што ќе биде единствената експедиција на Еверест во 2020 година поради пандемијата.

Тимот на Готам ја измери висината на карпата Еверест и висината на снегот користејќи Глобален сателитски систем за навигација (GNSS), радари за снимање на површина, скенери, антени и друга опрема што ја зедоа со себе. Ова е прв пат истражувачите да ја измерат висината на врвот од врвот, бидејќи досега тоа се правеше со традиционални тригонометриски методи. И додека Непал во моментов препознава надморска височина од 8848 метри, што е во согласност со индиските истражувања од 1950-тите и долго време е широко прифатено, вистинската надморска височина од последните децении предизвика полемики во меѓународната заедница, иако беше измерена девет пати од различни влади. и организации, но резултатите варираат од 8844 до 8872 метри.

Оваа експедиција е исто така прашање на национална гордост за Непал, бидејќи земјата досега се потпираше на мерењата на експерти од странство. Висината на Еверест можеше да се промени поради постепените тектонски промени, бидејќи индиската плоча ја притиска евроазиската плоча, велат експертите. Покрај тоа, снегот што го покрива врвот на планината може да се намали како резултат на глобалното затоплување, иако има многу малку истражувања за тоа како климатските промени влијаат на врвовите над 8000 метри.

Непал прво сакаше да ја измери планината самостојно, но кога кинескиот претседател Си Џинпинг минатата година го посети Катманду, двете земји се согласија да го сторат тоа заедно. Готам (36) мораше да го убеди своето семејство да му дозволат да се приклучи на експедицијата, бидејќи ризикот беше голем. Тој беше сигурен дека може да го стори тоа затоа што во 2011 година го освои Еверест за прв пат како прв непалски државен службеник што го стори тоа. Неговата земја сега може да се пофали дека тој е единствениот научник кој двапати бил на врвот. Готам одбива да си ја припише заслугата за работата и рече: “Лео Меси не би бил тој што е без добар тим зад него. Истото важи и за мене”.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

КАЗНЕТСО 400 ЕВРА ПОРАДИ ЈАДЕЊЕ БУРЕК ЗА ВРЕМЕ НА КАРАНТИН! БУРЕКЏИЛНИЦАТА СЕ ОГЛАСИ: Ние ќе ја платиме казната! (ФОТО)

Една бурекџилница во Љубjана вети дека ќе ја покрие казната за човек кој доставува храна, кој бил казнет затоа што јадел на јавно место...

Колку е навистина висок Монт Еверест: Двајца истражувачи ги ризикуваа своите животи за да го измерат највисокиот врв на светот

Кога ќе стигнат до „покривот на светот“, планинарите обично го креваат своето национално знаме, позираат за селфи или уживаат во прекрасните Хималаи подолу, но...

Парична казна од 400 евра за јадење бурек без маска, бурекџијата се понуди да плати

"Ја бараме личноста која минатата недела плати казна во Љубљана за консумирање храна на скалите пред Францисканската црква. Имаме намера да го прашаме каде...

На Тачи му се заканува доживотна казна затвор: Обвинителот предупреди дека може да избега, но и дека е подготвен за нови злосторства!

Главниот обвинител на Специјалното обвинителство во Хаг, Џек Смит, во писмото до судијата на претходна постапка Никола Гијулу ги наведе своите аргументи зошто Хашим...

Слични вести

Баталете ја короната, поинакво цунами се заканува на светот: Драматично предупредување од финансиски експерти!

Глобалниот долг се очекува да порасне до рекордни 277 трилиони долари до крајот на годината, додека владите и компаниите продолжуваат да трошат како одговор...

Колку е навистина висок Монт Еверест: Двајца истражувачи ги ризикуваа своите животи за да го измерат највисокиот врв на светот

Кога ќе стигнат до „покривот на светот“, планинарите обично го креваат своето национално знаме, позираат за селфи или уживаат во прекрасните Хималаи подолу, но...

Парична казна од 400 евра за јадење бурек без маска, бурекџијата се понуди да плати

"Ја бараме личноста која минатата недела плати казна во Љубљана за консумирање храна на скалите пред Францисканската црква. Имаме намера да го прашаме каде...

На Тачи му се заканува доживотна казна затвор: Обвинителот предупреди дека може да избега, но и дека е подготвен за нови злосторства!

Главниот обвинител на Специјалното обвинителство во Хаг, Џек Смит, во писмото до судијата на претходна постапка Никола Гијулу ги наведе своите аргументи зошто Хашим...

ОТКРИЕНА ГОЛЕМА ТАЈНА поврзана со хируршките маски: Ова не го знаевме и цело време беше пред нашите очи!

Бидејќи коронавирусот продолжи да се шири, маските станаа задолжителни на многу места. Но, трошоците станаа проблем, како и фактот дека толку многу еднократни пластични...