дома Планета Компанија им забранила на вработените да зборуваат за политика, третина дале отказ!

Компанија им забранила на вработените да зборуваат за политика, третина дале отказ!

Помалку од една недела по воведувањето на правилото дека на работа не се зборува за политика, технолошката компанија „Basecamp“ остана без третина од своите вработени. Заминаа и оние кои се на водечки позиции.

„Basecamp“ е софтверска компанија која, меѓу другото, стои зад иновациите како што е развојната рамка за мрежата „Ruby on Rails“.

Во блогот, кој во меѓувреме стана контроверзен, ко-основачот и извршен директор Џејсон Фројд објави забрана за социјални и политички дебати за системите за внатрешни пораки.

  • Не требало да се прашувате дали тоа што не учествувате значи дека сте соучесник или дека ако учествувате автоматски значи дека сте мета, напиша Фројд.

Според него, ова е доволно тежок терен за живеење, но уште повеќе кога сте на работа:

  • Едноставно, тогаш го забележавме. Тоа е прилично вознемирувачко. Ја цица нашата енергија и го пренасочува дијалогот кон темни теми. Не е здраво и не е добро за нас.

Овој потег е сличен на оној што го повлекоа конгломератите Google и Amazon.

Сепак, во „Basecamp“, забраната не наиде на ентузијазам и, наводно, една третина од вработените очекуваат отпремнина по договореното прекинување на работниот однос.

Меѓу оние што заминаа беа шефот на маркетинг и шефот на поддршка на клиенти.

ромената во политиката на компанијата, како што се наведува, е резултат на напорите на „Basecamp“ да ја подобри различноста и инклузивноста како резултат на штетата предизвикана од невидена шега 11 години.

Во 2009 година, агентите за поддршка на клиенти направија список со имиња кои им изгледаа смешно. Се покажа дека многумина се по потекло од Африка или Азија.

Ко-основачот на компанијата Дејвид Хајнмаер Хансон го опиша списокот како „погрешен на сите можни начини“. Сепак, новиот обид да се испрати шегата во заборав, изгледа ќе ја чини компанијата многу. Заминувањето на една третина од вработените е огромен финансиски трошок, бидејќи сите оние кои поминале најмалку три години во компанијата треба да добијат износ од шест месечни плати, додека оние кои биле пониски добиваат тримесечна плата како отпремнина.

Дека разговорите на работа не треба да содржат одредени теми беше споменато и кога компаниите почнаа да размислуваат за забрана на разговори за фудбал на работа.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

Слични вести

ГО ОДБИ РОНАЛДО БИДЕЈЌИ НЕ Е НЕЈЗИН ТИП! ОД НЕЈЗИНИТЕ ГОЛИ ФОТОГРАФИИ СРЦЕТО МОЖЕ ДА ВИ ЗАСТАНЕ: Русинка која го ЗАПАЛИ нетот!

Вики Одинцова, жешка Русинка која своите 5 милиони следбеници ги „почастува“ со провокативни фотографии речиси секој ден, уште еднаш направи вистински хаос на социјалните...

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

ЗАШТО И ТРЕБАШЕ ОВА: Ким Кардашијан експериментира со новиот изглед и не сите се возбудени! (ФОТО)

Ким Кардашијан (40) ги обожава модата и трендовите. Таа многу пати експериментирала со својот изглед, менувајќи го начинот на облекување, шминка, па дури и...