дома Планета Корона вирусот и анксиозноста: Следете го правилато од 45 минути

Корона вирусот и анксиозноста: Следете го правилато од 45 минути

Карантин, коронавирус, социјална изолација – ова придонесе за зголемување на бројот на луѓе кои се чувствуваат вознемирено.

Според судија од Американското здружение за ментално здравје, бројот на луѓе кои страдаат од анксиозност и депресија се зголемил за 370% и 394%, соодветно, во споредба со нивоата пред пандемијата. Сепак, научниците веруваат дека може да се ослободите од вознемиреност и депресија со испробана техника, главната работа е вашата желба да излезете од депресија. Ова правило се нарекува: правило од 45 минути.

Ова правило е да се вклучите во напорна физичка активност СЕКОЈ ДЕН без исклучок. Ако не сте во состојба да „запнете“ со вежбање 45 минути, може да се вклучите и во 108 минути лесна физичка активност, или 80 минути умерена физичка активност.

Значи, постојат многу начини: ако не брзате – можете да пешачите, да пешачите цели 108 минути или да вежбате напорно 45 минути, кога немате доволно време. Тоа е тајната на правилото од 45 минути. Ова правило е дизајнирано откако пандемијата предизвика вознемиреност предизвикана од далечина, негативни информации, негативни емоции, страв.

Сепак, на сите им е јасно дека вежбањето не може да го замени контактот со други луѓе, кои се подеднакво важни за здравјето на една индивидуа. Експертите препорачуваат да започнете одреден вид „предизвик“ според кој ќе ги предизвикате вашите пријатели и роднини да поминат 6 километри на ден и со тоа да ги споредат резултатите, да разговараат за тоа, да се радуваат на натпреварот. Ако се грижите за ментално и физичко здравје, најдобро е да го следите ова правило и да се спасите за време на пандемија.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

Слични вести

ГО ОДБИ РОНАЛДО БИДЕЈЌИ НЕ Е НЕЈЗИН ТИП! ОД НЕЈЗИНИТЕ ГОЛИ ФОТОГРАФИИ СРЦЕТО МОЖЕ ДА ВИ ЗАСТАНЕ: Русинка која го ЗАПАЛИ нетот!

Вики Одинцова, жешка Русинка која своите 5 милиони следбеници ги „почастува“ со провокативни фотографии речиси секој ден, уште еднаш направи вистински хаос на социјалните...

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

ЗАШТО И ТРЕБАШЕ ОВА: Ким Кардашијан експериментира со новиот изглед и не сите се возбудени! (ФОТО)

Ким Кардашијан (40) ги обожава модата и трендовите. Таа многу пати експериментирала со својот изглед, менувајќи го начинот на облекување, шминка, па дури и...