дома Планета Лав претпочита да го покажува своето тело во теретана, а Бикот е...

Лав претпочита да го покажува своето тело во теретана, а Бикот е најнеактивниот знак во Зодијакот – тој го сака каучот

Овен
Припадниците на овој знак се многу активни и обожаваат скоро секој вид физичка активност. Меѓу нивните омилени се спортовите со адреналин и тие воопшто не се загрижени од фактот дека носат доза на опасност. Така, секогаш можете да ги убедите да скијаат, сурфаат, да возат мотор, да јаваат коњ или да се искачуваат по карпи. Покрај тоа, владетелот на Овен е бог на војната Марс, па затоа воените вештини како боксот или каратето најмногу му одговараат. Тие мразат да губат и се многу натпреварувачки расположени. Тие се луѓе кои не играат за да учествуваат, туку само за да победат.

Бик
Тие се едни од најнеактивните знаци во Зодијакот. Тие сакаат да лежат на каучот, а уште подобро на песочната плажа. Ако навистина треба да направат некоја физичка активност, тие ќе изберат градинарство, планинарење, голф, крикет или јога. Оние што ќе се решат за понапорна активност, сепак, ќе биде активност што бара сила и издржливост, како веслање, пешачење и кревање тегови, во кои упорните Бикови ќе бидат подобри од сите други.

Близнаци
Луѓето родени во знакот Близнаци ќе уживаат во активности во кои можат ментално да учествуваат. Идеална активност за нив е шах или игри со карти. Тие се исклучително интелигентни и подвижни, а особено сакаат спортови кои се играат во парови и за кои е потребна подвижност и брзина. Затоа, не можете да погрешите со нив ако предложите тенис на маса  или бадминтон. Социјалните Близнаци се љубители на натпреварувачките спортови, но и на социјалните игри. Бидејќи тие се воздушен знак, тие исто така ќе уживаат секаде каде што ќе  скокаат и летаат.

Рак
Раковите се најголеми љубители на групните спортови затоа што тимовите ги потсетуваат на семејството кое многу го ценат. Доколку се определат за некој спорт, целосно ќе му се предадат и честопати ќе ги тестираат своите можности до крајност. Тоа е воден знак, затоа избираат пливање, ватерполо, нуркање, риболов, едрење и други спортови на вода, но можат да бидат и многу успешни во голф, скијање и хокеј на мраз.

Лав
Тие многу сакаат спорт и рекреација, а најголемо задоволство им е вежбањето во теретана, каде што секој може да им се восхитува на нивното трудољубиво обликување на телата. Меѓу зачудените набљудувачи честопати се и самите тие. Тие се рафинирани, па затоа избираат спортови со доза на гламур и кои ги практикуваат членови на благородни семејства. Овие спортови вклучуваат голф, тенис, поло, коњи и трки со автомобили.


Девица
Припадниците на овој знак сакаат да вежбаат, но не само поради формата. Тие се позагрижени за своето здравје, па се посветуваат на спортот. Омилени активности на Девиците се аеробик, јога, танцување и трчање. Тие се истакнуваат во спортовите за кои е потребна прецизност и трпеливост, па затоа често избираат голф, билјард и стрелаштво и скоро никогаш не избираат боречки вештини. Тие сакаат интелектуално хоби, најчесто повеќе отколку да се занимаваат со физичка активност. Затоа можете да ги воодушевите Девиците ако ги поканите на партија шах.

Вага
Со нив владее планетата на љубовта и убавината Венера. Затоа тие не избираат боречки вештини или некои активности за кои е потребен поголем напор. Типична Вага со нагласена Венера најчесто се гледа како се занимава со лежерна рекреација или некој спорт како тенис, гимнастика, танцување, лизгање или синхронизирано пливање. Припадниците на овој знак бараат рамнотежа во сите сфери од нивниот живот, па често можете да ги гледате како вежбаат јога, медитација, таи-чи или некои други активности за смирување.

Шкорпија
Тие се страствени во сè што прават, но сакаат и да освојуваат повеќе од што било друго. Скорпиите вежбаат цел живот за да ја подобрат својата подготвеност и да бидат подготвени за победа. Тие се еден од најсилните знаци. Припадниците на овој знак се многу еластични, концентрирани и моќни. Поради тоа, карате, бокс, борење, маратон, мечување и фудбал се одлични за нив. Нивните умови се многу продорни и остри, па многумина прибегнуваат кон активности како што се покер и шах.

Стрелец
Еден од најздравите знаци на Зодијакот кој има неисцрпна енергија е Стрелецот. Тие сакаат да бидат во природа на чист воздух, каде неуморно одат, планинарат или ловат. Тие сакаат индивидуални, но и колективни спортови. Но, најчесто тие ќе се одлучат за оној што бара прецизност како стрелаштво и кошарка. Бидејќи се склони кон повреди, треба да бидат претпазливи кога се занимаваат со екстремни спортови.

Јарец
Припадниците на овој знак се трпеливи и конструктивни, па затоа не очекуваат брзи резултати. Затоа, тие претпочитаат да се занимаваат со спортови кои бараат високо ниво на трпеливост, посветеност и концентрација. Тие можат да се вклучат во разни атлетски дисциплини за кои неуморно тренираат, како планинарење, качување по карпи и скијање. Тие многу добро решаваат сложени проблеми, така што честопати можете да ги гледате како конкуренти на турнири во шах или математика.

Водолија
Колку е понеобичен и неконвенционален спорт, толку повеќе Водолија ќе го претпочита. Припадниците на овој знак ќе бидат среќни да пробаат падобранство, скокање со банџи и други екстремни спортови, но и танцување, бидејќи тие сакаат слобода на движење. Менталното здравје е исто толку важно за нив како и физичкото, па затоа се свртуваат кон релаксирачки активности како што се пилатес, јога и нанбудо. Тие се одлични хуманитарци, па со задоволство ќе учествуваат во разни трки за опстанок на шумите, китовите и слично.

Риба
Тие се најромантичниот знак на Зодијакот, но не се некои љубители на барање спорт. Потребен им е силен поттик за да започнат воопшто. Тие се воден знак затоа се чувствуваат најпријатно во таа средина. Тие се многу успешни во пливање, нуркање, скијање на вода и сурфање. Рибите се агилни и флексибилни, така што можат да бидат успешни во танцување, лизгање, гимнастика и аеробик. Тие исто така сакаат тимски спортови во кои можат да се зближат со партнерот.