дома Планета Мајка изградила мостови до училиштето за нејзиниот син (ВИДЕО)

Мајка изградила мостови до училиштето за нејзиниот син (ВИДЕО)

Грижлива мајка во кинеската провинција Хенан потрошила повеќе од милион јуани или околу 154 000 американски долари за да изгради два метални моста за пешаци до училиштето на нејзиниот син за да се осигура дека тој и другите деца можат безбедно да го поминат патот.

Една жена, идентификувана само по нејзиното презиме, Менг, неодамна изјави дека патот до училиштето на нејзиниот син секогаш бил пренатрупан кога родителите ги носеле или ги земале своите деца по училиште, без поставени семафори во близина, преминувањето на патот претставувала опасна работа и за учениците и за наставниците.

Друга причина зошто потрошила пари од свој џеб за да изгради мост за пешаци е тоа што училиштето се наоѓало на пониско тло, а баричките кои постојано се формирале на патот го предизвикале нејзиниот син секогаш да се враќа дома со влажни нозе.

  • Длабоките дупки се исполнети со вода и поради тоа беше многу тешко да се премине патот, рече жената.
  • Водата се прелеваше по скалите каде што учениците стојат и ги чекаат своите родители. Изгледаа мизерно. Нозете на моето дете знаеја да побелат од водата од езерцето.

Двата моста, од кои едниот е скоро завршен, а другиот во фаза на поставување, беа одобрени од локалното биро за домување и урбано-рурален развој, но нивната изградба беше исклучиво финансирана од мистериозен добродетел.

Г-ѓа Менг рече дека никогаш не му кажала на својот син дека платила за новите пешачки премини затоа што не сакала нејзиното дете да биде суетно поради другите деца. Таа само се надева дека нејзината постапка ќе им помогне на децата и наставниот кадар да бидат безбедни и да им овозможат на децата образование.

  • Јас само го направив тоа што можев да си го дозволам. „По смртта, не можете да земете пари со вас и не морам да оставам премногу пари за моето дете, рече жената.
  • Јас ќе го наречам мостот „Мост на мудроста“ затоа што студентите кои го преминуваат мостот можат да бидат помудри“.

Оваа приказна привлекува големо внимание во Кина, а повеќето корисници на социјалните мрежи ја фалат жената за нејзиниот добродушен придонес. Можеше да стори толку многу работи за да има корист од тој милион јуани само за себе и за своето семејство, како купување пар станови или куќа, но наместо тоа, реши да направи нешто за целата заедница.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

СТРАШНИ СЦЕНИ ОД СОЛУН, СИЛНО НЕВРЕМЕ го уништи ГРАДОТ: Маж е погина во поројот, улиците претворени во реки! (ВИДЕО)

Делови од Грција беа погодени од силно невреме вчера, а еден човек погина во Солун кога поројот му го однел автомобилот. Според грчката противпожарна служба,...

РАСТЕ БРОЈОТ НА COVID ПАЦИЕНТИ: За 7 дена 34% повеќе!

Бројот на случаи на COVID-19 во Велика Британија се зголеми за една третина во споредба со минатата недела, така што денес се регистрирани 7.738...

БЕЗУСЛОВНА ЉУБОВ: Кучето не сакаше да го напушти сопственикот, трчаше по брзата помош се до болницата (ВИДЕО)

Луѓето на Интернет се согласуваат - овој гест на љубов и лојалност уште еднаш покажа зошто кучето е најдобриот пријател на мажот. Верно куче од...

МРАЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА ВРВНИТЕ ГЕРМАНСКИ ЕКОНОМИСТИ: Планетата е ТЕМПИРАНА ФИНАНСИСКА БОМБА, во 2023 година ѝ претстои ХАОС!

Понатамошното игнорирање на инфлацијата ќе ја втурне светската економија во голема криза, според последниот извештај издаден од „Deutsche Bank“, односно нејзините економисти, кои покажуваат...

Слични вести

ПОРАДИ ГРДИТЕ КОМЕНТАРИ ЗА НЕЈЗИНИОТ ИЗГЛЕД, САКАЛА ДА СЕ УБИЕ: Денес таа е најплатениот модел на светот!

Манекенката Вини Харлоу (26) беше фотографирана како пристигнува на роденденска забава во Лос Анџелес во заносно издание. Имено, папараците ја следат убавата манекенка каде и...

РАСТЕ БРОЈОТ НА COVID ПАЦИЕНТИ: За 7 дена 34% повеќе!

Бројот на случаи на COVID-19 во Велика Британија се зголеми за една третина во споредба со минатата недела, така што денес се регистрирани 7.738...

БЕЗУСЛОВНА ЉУБОВ: Кучето не сакаше да го напушти сопственикот, трчаше по брзата помош се до болницата (ВИДЕО)

Луѓето на Интернет се согласуваат - овој гест на љубов и лојалност уште еднаш покажа зошто кучето е најдобриот пријател на мажот. Верно куче од...

МРАЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА ВРВНИТЕ ГЕРМАНСКИ ЕКОНОМИСТИ: Планетата е ТЕМПИРАНА ФИНАНСИСКА БОМБА, во 2023 година ѝ претстои ХАОС!

Понатамошното игнорирање на инфлацијата ќе ја втурне светската економија во голема криза, според последниот извештај издаден од „Deutsche Bank“, односно нејзините економисти, кои покажуваат...

По Макрон, уште еден француски политичар беше нападнат од лутите граѓани (ВИДЕО)

Жан-Лук Меленшон, левичарски француски политичар и, очекувано, кандидат на претстојните претседателски избори, доби брашно во лицето за време на протестот во Париз. Додека одговараше на...