дома Планета МИСТЕРИОЗНИ ПАКЕТИ НА ПЛАЖА! Околу дваесетина пакувања се насукале на брегот, кога...

МИСТЕРИОЗНИ ПАКЕТИ НА ПЛАЖА! Околу дваесетина пакувања се насукале на брегот, кога ги отвориле биле ШОКИРАНИ

Мистеријата за повеќе од 20 пакети кои се насукаа на плажа во близина на вселенската станица Кејп Канаверал на Флорида, конечно е разрешена. Се испостави дека станува збор за околу 27 килограми кокаин што шверцерите некако ги изгубиле.

Официјален претставник за заштита на дивиот свет што ги проучувал локалните желки забележал пакет цврсто завиткан во пластика како лежи во песок. Таа веднаш ја известила безбедноста на вселенската база, која пак се јавила во одделот за наркотици, кој утврдил дека пакетите содржат кокаин вреден околу милион долари.

  • Додека чекав да дојдат, отидов малку подалеку и забележав друг пакет, а потоа уште еден, рече Енџи Чемберс. Им се јавив и им предложив да дојдат со теренско возило затоа што избројав 18 пакети, додаде таа.

Екипата ја затворила плажата и пронашла вкупно 24 пакетчиња, кои биле испратени до Одделот за национална безбедност за понатамошно мерењето и обележувањето. Пакетите кокаин на крајбрежјето не се невообичаена глетка на Флорида што служи како центар за „дистрибуција“ на лекови кои пристигнуваат во САД од Јужна Америка.

Минатиот месец се појавија пакети со дрога на Флорида, само неколку недели по откривањето на кокаин вреден два милиони долари во водите на таа област, објави Гардијан.

Официјалните лица објаснуваат дека шверцерите превезуваат претежно кокаин спакуван во 25 „цигли“ – пакувања од по еден килограм дрога. Се случува тие да фрлаат дрога во морето со цел да ги уништат доказите ако властите се на нивната трага. Властите извлекуваат кокаин вреден стотици милиони долари годишно од водите на Флорида.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Симптомите на корона веќе не се исти: Еве како да го препознаете делта сојот

Минатата 2020та година, сувата кашлица и треска беа јасни симптоми на ковид-19. Ако се појават главоболки и болки во екстремитетите, тогаш тоа беше јасен...

МАЈКА ОБЈАВИЛА ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД НЕЈЗИНАТА ЌЕРКА: На Мили и истуриле ДРОГА во пијалокот, изгледа ОПСЕДНАТО и ЗАМРЗНАТО! (ФОТО / ВИДЕО)

Неколку минути откако го пробала пијалокот што и го понудил непознат маж, таа почнала да се чувствува лошо - наскоро не можела да оди...

ДАЛИ НИ СЕ ЗАКАНУВА НОВА ПАНДЕМИЈА? Експертите веруваат дека епидемијата на корона и заклучувањето доведе до зголемување на миопија кај децата

Постојат бројни последици од пандемијата на коронавирус што не можевме да ги претпоставиме. Една од нив е влошување на видот на деца. Во текот на...

Слични вести

5 НАЈГОЛЕМИ БАНКРОТИ НА ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ: Имаа милиони, а потоа СЕ исчезна!

Некои луѓе знаат како да заработат пари, а некои се расипници, верувале или не, славните личности не се разликуваат. Овие луѓе имаа неверојатна кариера...

Симптомите на корона веќе не се исти: Еве како да го препознаете делта сојот

Минатата 2020та година, сувата кашлица и треска беа јасни симптоми на ковид-19. Ако се појават главоболки и болки во екстремитетите, тогаш тоа беше јасен...

МАЈКА ОБЈАВИЛА ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД НЕЈЗИНАТА ЌЕРКА: На Мили и истуриле ДРОГА во пијалокот, изгледа ОПСЕДНАТО и ЗАМРЗНАТО! (ФОТО / ВИДЕО)

Неколку минути откако го пробала пијалокот што и го понудил непознат маж, таа почнала да се чувствува лошо - наскоро не можела да оди...

ДАЛИ НИ СЕ ЗАКАНУВА НОВА ПАНДЕМИЈА? Експертите веруваат дека епидемијата на корона и заклучувањето доведе до зголемување на миопија кај децата

Постојат бројни последици од пандемијата на коронавирус што не можевме да ги претпоставиме. Една од нив е влошување на видот на деца. Во текот на...

КОПАЛ БУНАР И ПРОНАШОЛ САФИР: Најголемиот кластер сафири, вреден 100 милиони долари пронајден случајно (ВИДЕО)

Властите во Шри Ланка соопштија дека најголемиот кластер сафири во светот е пронајден во дворот на трговец со скапоцени камења - случајно во калта. Трговецот...