дома Планета МОЖЕ ФИНАЛЕ НА ЛИГА ШАМПИОНИ ВО ЛОНДОН АКО СЕ ОТКАЖЕТЕ ОД ПРОФИТОТ:...

МОЖЕ ФИНАЛЕ НА ЛИГА ШАМПИОНИ ВО ЛОНДОН АКО СЕ ОТКАЖЕТЕ ОД ПРОФИТОТ: Челзи и Манчестер Сити ќе останат без 22,5 МИЛИОНИ ЕВРА доколку Турците ИЗВИСАТ

Се повеќе се зборува за тоа како Истанбул ќе остане без организација на финалето во Лигата на шампионите.

Причината е одлуката на британските власти да ја стават Турција на списокот на ризични земји и да им отежне на своите граѓани да се вратат дома. И бидејќи Челзи и Манчестер Сити ќе се борат за европски шампион, јасно е дека ќе има проблеми доколку ситуацијата во Турција не се подобри.

Не е познато каде би се играло финалето, но по отворената понуда на Бирмингем за организирање на овој натпревар, се споменува и Вембли во Лондон, каде би можеле да присуствуваат до 22.500 гледачи во борбата за трофејот.

И сето тоа е убаво, но за учесниците во финалето, тоа би било прилично погубно во финансиска смисла, бидејќи Челси и Манчестер Сити би морале да се откажат од заработката што, по правило, им припаѓа. Станува збор за 22,5 милиони евра, кои доколку го преселат финалето, би им биле исплатени на турските власти за компензација за парите вложени во организацијата на финалето.

Како што стојат работите сега, следната недела ќе ја дознаеме конечната одлука и домаќинот на борбата за титулата европски шампион.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ЈАДРОТО НА ПЛАНЕТАТА ЗЕМЈА СТАНУВА ПОДЕБЕЛО НА ЕДНА СТРАНА: Колку е опасна оваа аномалија за човештвото?

Иако со децении ја проучувале оваа аномалија, научниците сè уште се обидуваат да одговорат на низа прашања. Тие се обидуваат да утврдат зошто се...

Д-р Николов: Наместо ветеното покачување на платата, здравствените работници ќе добијат „бонус“ од само 5 проценти

Деновиве излезе вистината на виделина. Здравствените работници наместо ветеното реално покачување на платата, ќе добијат, бонус од 5 проценти, нагласувам 5%, вели доктор Игор...

Делта-варијантата на коронавирусот двојно го зголемува ризикот од хоспитализации

Индискиот сој на коронавирус или т.н. делта-варијанта најнапред откриена во Индија двојно го зголемува ризикот од хоспитализација во споредба со претходно доминантниот вид во...

Бугарски научник со споредба на македонската и бугарската фудбалска репрезентација

Бугарскиот истражувач, професор и историчар Александар Стојанов ги анализира бугарските објави на социјалните мрежи по поразот на македонската фудбалска репрезентација од Австрија. Некои од коментарите...

Слични вести

ПАЃА СВЕТСКИОТ РЕКОРД! Повеќе од 50.000 навивачи на ракометен натпревар!

Европското првенство во ракомет во 2024 година ќе се одржи во Германија. ЕХФ и ДХБ открија одредени детали поврзани со турнирот. Потврдено е дека ќе биде...

Д-р Николов: Наместо ветеното покачување на платата, здравствените работници ќе добијат „бонус“ од само 5 проценти

Деновиве излезе вистината на виделина. Здравствените работници наместо ветеното реално покачување на платата, ќе добијат, бонус од 5 проценти, нагласувам 5%, вели доктор Игор...

Делта-варијантата на коронавирусот двојно го зголемува ризикот од хоспитализации

Индискиот сој на коронавирус или т.н. делта-варијанта најнапред откриена во Индија двојно го зголемува ризикот од хоспитализација во споредба со претходно доминантниот вид во...

Бугарски научник со споредба на македонската и бугарската фудбалска репрезентација

Бугарскиот истражувач, професор и историчар Александар Стојанов ги анализира бугарските објави на социјалните мрежи по поразот на македонската фудбалска репрезентација од Австрија. Некои од коментарите...

ЈАДРОТО НА ПЛАНЕТАТА ЗЕМЈА СТАНУВА ПОДЕБЕЛО НА ЕДНА СТРАНА: Колку е опасна оваа аномалија за човештвото?

Иако со децении ја проучувале оваа аномалија, научниците сè уште се обидуваат да одговорат на низа прашања. Тие се обидуваат да утврдат зошто се...