дома Планета МОМЧЕ НАПРАВИ УРЕД ЗА КОМУНИКАЦИЈА СО НЕГОВАТА БАБА КОЈ НЕ КОРИСТИ МОБИЛЕН:...

МОМЧЕ НАПРАВИ УРЕД ЗА КОМУНИКАЦИЈА СО НЕГОВАТА БАБА КОЈ НЕ КОРИСТИ МОБИЛЕН: Целиот свет е воодушевен од неговиот потег!

Мануел Лусио Далио, млад инженер за софтвер, реши да создаде специјален уред за комуникација и го воодушеви Интернетот кога откри за кого е наменет.

Имено, неговата баба Фелиса Романо Мартин (96) има проблеми со слухот и не може да користи телефон, а би сакала да ее слушне од сите членови на семејството и пријателите кои не ги видел подолго време поради пандемијата, пишува „Borеdpanda“.

За да не остане бабата тажна и отуѓена, Мануел ги засукал ракавите и се фатил за работа. Тој го направи „Јајаграм“ – уред што испраќа гласовни пораки и ги испишува примените, а сè детално објасни со приложените фотографии на Twitter.

За да испрати порака, баба Фелиса прво мора да избере со кого сака да разговара, а потоа да го стави конекторот во дупката со соодветното име. Кога снима порака, таа мора да притисне копче и да го држи додека не заврши. Пораката потоа се испраќа, а другата личност ќе ја добие преку апликацијата за допишување – Telegram.

Уредот може да прима само текстуални пораки, па затоа, кога ќе добие одговор, се печати на термичка хартија. Сè е дизајнирано да биде лесно за употреба и погодно за бабата. На прашањето од каде потекнува името на уредот, Мануел објаснува дека „јаја“ е убав израз за баба на кастилјански јазик, дијалект на шпански јазик, а „грам“ доаѓа од апликацијата „Телеграм“, која се користи за испраќање пораки.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

БЕЗУСЛОВНА ЉУБОВ: Кучето не сакаше да го напушти сопственикот, трчаше по брзата помош се до болницата (ВИДЕО)

Луѓето на Интернет се согласуваат - овој гест на љубов и лојалност уште еднаш покажа зошто кучето е најдобриот пријател на мажот. Верно куче од...

РАСТЕ БРОЈОТ НА COVID ПАЦИЕНТИ: За 7 дена 34% повеќе!

Бројот на случаи на COVID-19 во Велика Британија се зголеми за една третина во споредба со минатата недела, така што денес се регистрирани 7.738...

БЕЗУСЛОВНА ЉУБОВ: Кучето не сакаше да го напушти сопственикот, трчаше по брзата помош се до болницата (ВИДЕО)

Луѓето на Интернет се согласуваат - овој гест на љубов и лојалност уште еднаш покажа зошто кучето е најдобриот пријател на мажот. Верно куче од...

МРАЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА ВРВНИТЕ ГЕРМАНСКИ ЕКОНОМИСТИ: Планетата е ТЕМПИРАНА ФИНАНСИСКА БОМБА, во 2023 година ѝ претстои ХАОС!

Понатамошното игнорирање на инфлацијата ќе ја втурне светската економија во голема криза, според последниот извештај издаден од „Deutsche Bank“, односно нејзините економисти, кои покажуваат...

Слични вести

ПОРАДИ ГРДИТЕ КОМЕНТАРИ ЗА НЕЈЗИНИОТ ИЗГЛЕД, САКАЛА ДА СЕ УБИЕ: Денес таа е најплатениот модел на светот!

Манекенката Вини Харлоу (26) беше фотографирана како пристигнува на роденденска забава во Лос Анџелес во заносно издание. Имено, папараците ја следат убавата манекенка каде и...

РАСТЕ БРОЈОТ НА COVID ПАЦИЕНТИ: За 7 дена 34% повеќе!

Бројот на случаи на COVID-19 во Велика Британија се зголеми за една третина во споредба со минатата недела, така што денес се регистрирани 7.738...

БЕЗУСЛОВНА ЉУБОВ: Кучето не сакаше да го напушти сопственикот, трчаше по брзата помош се до болницата (ВИДЕО)

Луѓето на Интернет се согласуваат - овој гест на љубов и лојалност уште еднаш покажа зошто кучето е најдобриот пријател на мажот. Верно куче од...

МРАЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА ВРВНИТЕ ГЕРМАНСКИ ЕКОНОМИСТИ: Планетата е ТЕМПИРАНА ФИНАНСИСКА БОМБА, во 2023 година ѝ претстои ХАОС!

Понатамошното игнорирање на инфлацијата ќе ја втурне светската економија во голема криза, според последниот извештај издаден од „Deutsche Bank“, односно нејзините економисти, кои покажуваат...

По Макрон, уште еден француски политичар беше нападнат од лутите граѓани (ВИДЕО)

Жан-Лук Меленшон, левичарски француски политичар и, очекувано, кандидат на претстојните претседателски избори, доби брашно во лицето за време на протестот во Париз. Додека одговараше на...