дома Планета НАУЧНИЦИТЕ ГИ ВРШАТ СИТЕ ТЕСТОВИ: Еден од првите луѓе што ја прими...

НАУЧНИЦИТЕ ГИ ВРШАТ СИТЕ ТЕСТОВИ: Еден од првите луѓе што ја прими вакцината „Pfizer“ се зарази со корона!!

Дејвид Лонгден (43) беше еден од првите луѓе во светот што ја прими вакцината „Pfizer“ на 8 декември, ден по почетокот на вакцинацијата во Велика Британија, изјави тој за „Wells Online“.

Втората доза од вакцината „Pfizer“ требаше да ја прими на 5 јануари, но тоа беше откажано поради промена на планот на британската влада, која сака да добие барем една доза на што поголем број жители.

Водечките здравствени работници во Велика Британија советуваа да се даваат две дози вакцини од компанијата „Pfizer“ и „AstraZeneca“ во интервал од 12 недели, иако првично беше кажано дека интервалот треба да биде 21 ден.

Лонгден дознал дека бил позитивен на тестот COVID-19 во петокот, на 8 јануари, и сега е во самоизолација во неговиот дом во Понтиприд, за да не биде во близина на неговиот партнер Ендру Прајс.

Лонгден работи во болницата „Принцезата од Велс“ во градот Бриџенд и рече дека владата мора да ги заштити работниците кои се на фронтот во борбата против ковид.

  • Неколку дена сум без работа, додека одделот за итни случаи каде што работам е преполн со пациенти. Бриџенд е една од областите на Велс со најголем број на пациенти. Исто така, има опасност да го заразувам мојот партнер. Тој е дијабетичар и има некои други здравствени проблеми. Да ми ја даде втора доза кога ќе ми требаше, сега ќе бев мирен – рече Лонгден.

Почна да се чувствува лошо на 7 јануари, кога веднаш беше тестиран во градот Мертир Тајдфил, а 24 часа подоцна му беше потврдено дека има COVID-19.

Имав главоболка и тогаш главата ми беше страшно студена. Ден претходно, имав дијареја, а потоа се чувствував слаб и летаргичен. После тоа, мојата состојба одеднаш се влоши и имав многу симптоми типични за COVID – привремено го изгубив чувството за мирис, вкус, но фала на Бога, немав треска – откри Лонгден.