дома Планета Научниците ги споредиле нервните и космичките мрежи и заклучиле: Човечкиот мозок изгледа...

Научниците ги споредиле нервните и космичките мрежи и заклучиле: Човечкиот мозок изгледа како универзумот

И покрај огромната разлика во големината, човечкиот мозок покажува слично ниво на сложеност и самоорганизација како универзумот, заклучија астрофизичарот Франко Ваза од Универзитетот во Болоња и неврохирургот Алберто Фелети од Универзитетот во Верона. Тие, исто така, ги објавија своите набудувања во списанието Frontiers in Physics“.

Човечкиот мозок функционира благодарение на широката нервна мрежа за која се смета дека содржи приближно 69 милијарди неврони. Од друга страна, набудуваниот универзум може да смета на космичка мрежа од најмалку 100 милијарди галаксии. Во двата система, само 30 проценти од нивната маса е составена од галаксии и неврони.

Во двата система, галаксиите и невроните се распоредени во долги нишки или јазли помеѓу нишките. Конечно, во двата система, 70 проценти од дистрибуцијата на маса или енергија се состои од компоненти кои играат навидум пасивна улога: вода во мозокот и темна енергија во набудуваниот универзум.

Спектралната густина на двата система е пресметана од италијански научници со употреба на техника која често се користи во космологијата за проучување на просторната дистрибуција на галаксиите.

  • Нашата анализа покажа дека распределбата на флуктуациите во рамките на нервната мрежа на малиот мозок во размер од 1 микрометар до 0,1 милиметар го следи истиот напредок во распределбата на материјата во космичката мрежа, но, се разбира, во поголем обем, од пет до 500 милиони светлосни години, објаснува Ваза.

Што се крие зад овие неверојатни сличности? Истражувачите велат дека само може да се сведе на фактот дека истите физички принципи се применуваат на две неверојатно сложени структури.

  • Веројатно, врската на двете мрежи се развива следејќи ги сличните физички принципи, и покрај зачудувачката и очигледна разлика помеѓу физичките сили кои ги регулираат галаксиите и невроните, вели Фелети.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ГО ОДБИ РОНАЛДО БИДЕЈЌИ НЕ Е НЕЈЗИН ТИП! ОД НЕЈЗИНИТЕ ГОЛИ ФОТОГРАФИИ СРЦЕТО МОЖЕ ДА ВИ ЗАСТАНЕ: Русинка која го ЗАПАЛИ нетот!

Вики Одинцова, жешка Русинка која своите 5 милиони следбеници ги „почастува“ со провокативни фотографии речиси секој ден, уште еднаш направи вистински хаос на социјалните...

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

Слични вести

ГО ОДБИ РОНАЛДО БИДЕЈЌИ НЕ Е НЕЈЗИН ТИП! ОД НЕЈЗИНИТЕ ГОЛИ ФОТОГРАФИИ СРЦЕТО МОЖЕ ДА ВИ ЗАСТАНЕ: Русинка која го ЗАПАЛИ нетот!

Вики Одинцова, жешка Русинка која своите 5 милиони следбеници ги „почастува“ со провокативни фотографии речиси секој ден, уште еднаш направи вистински хаос на социјалните...

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

ЗАШТО И ТРЕБАШЕ ОВА: Ким Кардашијан експериментира со новиот изглед и не сите се возбудени! (ФОТО)

Ким Кардашијан (40) ги обожава модата и трендовите. Таа многу пати експериментирала со својот изглед, менувајќи го начинот на облекување, шминка, па дури и...