дома Планета НАУЧНИЦИТЕ ЗАБЕЛЕЖАА НЕШТО НЕОБИЧНО ВО ЦЕНТАРОТ НА НАШАТА ГАЛАКСИЈА: Очекуваат КЛУЧЕН НАСТАН...

НАУЧНИЦИТЕ ЗАБЕЛЕЖАА НЕШТО НЕОБИЧНО ВО ЦЕНТАРОТ НА НАШАТА ГАЛАКСИЈА: Очекуваат КЛУЧЕН НАСТАН за 200 години

Британските астрономи забележале огромна ѕвезда што трепери, сто пати поголема од Сонцето и која се крие во близина на срцето на Млечниот пат.

Набљудувањата со телескопот открија дека во текот на неколку стотини дена, оваа огромна sвезда, оддалечена повеќе од 25.000 светлосни години, се затемнила за 97 проценти, а потоа полека се вратила на својата поранешна светлина, пишува Ројтерс
Неочекуваното и драматично затемнување е веројатно предизвикано од непроѕирната прашина на дискот што го блокира патот на светлината кон Земјата за време на ротацијата на планетите.

Д-р Леј Смит од Кембриџ институтот за астрономија рече дека ѕвезда започнала да бледнее на почетокот на 2012 година и дека целосно исчезна до април.

  • Следните 100 дена се опорави и се врати во својот сјај и затоа кога повторно блеска, ни се чини дека дојде од никаде, вели Смит.

Кога научниците ќе најдат променливи ѕвезди кои не можат да ги категоризираат, ги нарекуваат „Што е ова“ или „WIT“, така што најновата sвезда го носи името VVV-WIT-08.

Огромен диск од прашина предизвикува „трепкање“ на многу starsвезди, па затоа ова откритие не е прво.

Нејасно е кога VVV-WIT-08 повторно ќе се затемни, но астрономите веруваат дека тоа ќе се случи за 20 до 200 години.

Уште две светкави sвезди беа забележани по должината на VVV-WIT-08, но истражувачите немаат многу детали за нив.

Нападот на ваквите откритија ќе им помогне на астрономите да разберат повеќе за она што се чини дека е нова класа на „светлечки гиганти“.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ВИДЕО ОД ИЗВЛЕКУВАЊЕ НА ДЕЦА ОД ПОЖАР ВО СТАН НА ТРЕТ КАТ! Тројца мажи ХЕРОЈСКИ извлекоа две деца (ВИДЕО)

Ужасен пожар се случил во стан во рускиот град Кострома кога тројца успеале да спасат две деца од запален дом на третиот кат пред...

ПРОПАДНАА 1.800 PFIZER – BIONTECH ВАКЦИНИ! Неверојатна човечка грешка

Во време кога во Австрија сè уште немаат вакцини против коронавирус, поради човечка грешка, околу 1.800 дози вакцина Pfizer - BioNTech беа изгубени во...

ВИДЕО ОД ИЗВЛЕКУВАЊЕ НА ДЕЦА ОД ПОЖАР ВО СТАН НА ТРЕТ КАТ! Тројца мажи ХЕРОЈСКИ извлекоа две деца (ВИДЕО)

Ужасен пожар се случил во стан во рускиот град Кострома кога тројца успеале да спасат две деца од запален дом на третиот кат пред...

КАМЕРИТЕ СНИМИЈА СТРАШЕН МОМЕНТ НА ХИМАЛАИТЕ: Планинарите застанаа да се одморат, а потоа започна огромна лавина (ВИДЕО)

Камерите забележаа застрашувачки момент кога лавина падна од врвот на Хималаите и се упати кон логорот каде што беше сместена група планинари, во Непал. За...

Слични вести

Ширењето на делта сојот е причина за сериозна загриженост

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, денес оцени дека ширењето на делта сојот на вирусот корона е причина за сериозна загриженост. Се очекува британскиот премиер...

ПРОПАДНАА 1.800 PFIZER – BIONTECH ВАКЦИНИ! Неверојатна човечка грешка

Во време кога во Австрија сè уште немаат вакцини против коронавирус, поради човечка грешка, околу 1.800 дози вакцина Pfizer - BioNTech беа изгубени во...

ВИДЕО ОД ИЗВЛЕКУВАЊЕ НА ДЕЦА ОД ПОЖАР ВО СТАН НА ТРЕТ КАТ! Тројца мажи ХЕРОЈСКИ извлекоа две деца (ВИДЕО)

Ужасен пожар се случил во стан во рускиот град Кострома кога тројца успеале да спасат две деца од запален дом на третиот кат пред...

КАМЕРИТЕ СНИМИЈА СТРАШЕН МОМЕНТ НА ХИМАЛАИТЕ: Планинарите застанаа да се одморат, а потоа започна огромна лавина (ВИДЕО)

Камерите забележаа застрашувачки момент кога лавина падна од врвот на Хималаите и се упати кон логорот каде што беше сместена група планинари, во Непал. За...

ХОРОР ВО КОПЕНХАГЕН: Борба за живот на Кристијан Ериксен! Играчи на двата тима во СОЛЗИ! (ВИДЕО)

Страшни вести пристигнуваат од Копенхаген. За време на првото полувреме на натпреварот Данска-Финска во моментов се случи неверојатна трагедија. Најдобриот играч на Данска, Кристијан Ериксен, само...