дома Планета НАУЧНИЦИ ОТКРИЈА НЕВЕРОЈАТНА РАБОТА ЗА ЛИЛЈАЦИТЕ! Еве што прават тие кога се...

НАУЧНИЦИ ОТКРИЈА НЕВЕРОЈАТНА РАБОТА ЗА ЛИЛЈАЦИТЕ! Еве што прават тие кога се болни!

Ново истражување докажува дека дивите лилјаци социјално се дистанцираат кога се болни и поминуваат помалку време во својата заедница.

Во дивината, американски истражувачи инјектирале ендотоксини во лилјаци и ги снимале нивните движења. Откриле дека болните суштества поминуваат помалку време со другите и се социјално оддалечени.

Експертите велат дека социјалното растојание во случај на болест е веројатно присутно кај сите видови животни.

  • Кога животните се болни, тие често избегнуваат други – велат експертите во нивната истражувачка работа.

Дивите лилјаци кои се болни поминуваат помалку време во близина на другите во нивната заедница, што ја забавува стапката на ширење на болеста. Истражувачкиот тим претходно го видел ова однесување во лабораторија и користел теренски експеримент за да го потврди во дивината.

Друго истражување во Сингапур тврди дека лилјаците се издвојуваат како носители на вируси како коронавирус, без да се разболуваат како луѓето. Се сметаше дека вирусот SARS-CoV-2, кој предизвикува COVID-19, потекнува од лилјаци, иако точното потекло на COVID-19 сè уште не е официјално потврдено. Исто така, се сметаше дека коронавирусот стигнал до луѓето преку панголин – лушпест цицач, кој честопати се смета за рептил.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

НЕВРЕМЕТО ЈОТА ОДНЕСЕ ПОВЕЌЕ ОД 30 ЖИВОТИ: Поплави и свлечишта низ Централна Америка, стотици илјади луѓе ги напуштаат своите домови (ВИДЕО)

Повеќе од 30 лица загинаа во невремето во Јота, што предизвика поројни поплави низ Централна Америка и принуди стотици илјади луѓе да ги напуштат...

Како жените и мажите даваат до знаење дека сакаат секс!!!

Како му давате сигнал на партнерот дека сте расположени за секс? Можеби ви се допаѓа директен пристап и кажете дека сакате тоа да ве доведе...

Дојче Веле: Турската историја на Бугарија, иранското потекло на Бугарите и северномакедонскиот кошмар

Германскиот државен медиумски сервис Дојче Веле пред две недели годинава објавил сатиричен текст на Даниел Смилов кој со многу иронија ги опишува настаните меѓу...

По бугарската блокада и од Атина најава за двојно вето

Откако официјална Софија ја покажа својата сила како членка на ЕУ и Грција повторно покажува мускули кон Македонија иако владата на Заев веќе потпиша...

Слични вести

Michael J. Fox: „Ако ова е крајот на мојата актерска кариера, нека биде така“

Познатиот 59-годишен актер Мајкл Џеј Фокс во своите нови мемоари „Нема време како иднината“ наведува дека се повлекува во „втората пензија“ и открива дека...

Како жените и мажите даваат до знаење дека сакаат секс!!!

Како му давате сигнал на партнерот дека сте расположени за секс? Можеби ви се допаѓа директен пристап и кажете дека сакате тоа да ве доведе...

Дојче Веле: Турската историја на Бугарија, иранското потекло на Бугарите и северномакедонскиот кошмар

Германскиот државен медиумски сервис Дојче Веле пред две недели годинава објавил сатиричен текст на Даниел Смилов кој со многу иронија ги опишува настаните меѓу...

По бугарската блокада и од Атина најава за двојно вето

Откако официјална Софија ја покажа својата сила како членка на ЕУ и Грција повторно покажува мускули кон Македонија иако владата на Заев веќе потпиша...

Легендарната порно актерка доби награда за животно дело

Најголемата порно sвезда на сите времиња, Илона Сталер, попозната како Чичолина, ќе добие награда за животно дело. Имено, PornHub ќе ѝ ја додели наградата за...