дома Планета Најголемата аукција на „Џорданки“, почетна цена од 500 до 100.000: Некои од...

Најголемата аукција на „Џорданки“, почетна цена од 500 до 100.000: Некои од нив Мајкл ги носел на натпревари

Патиките „Air Jordan“ се едни од најпознатите, најбараните и најпопуларните во светот.

Тие се именувани по најдобриот кошаркар на светот, Мајкл Џордан, за кого започнаа да ги прават, и иако поминаа 18 години откако тој дефинитивно ја заврши својата играчка кариера, „неговиот“ бренд патики се уште се произведува и луѓето ширум планетата ги носат.

Сепак, не се сите патики од колекцијата на Џордан исти, поточно има и такви што се дел од неговата лична колекција што ги носеше и на теренот и надвор од него.

Aукциската куќа „Christie’s“, веројатно најголемата и најпознатата во светот, организира најголема аукција на специјални и ограничени изданија на „Џорданки“.

dzordanke-aukcija-08-830x0
dzordanke-aukcija-12-830x0

На аукцијата ќе бидат понудени 90 пара патики од „Air Jordan“, а во зависност од нивната специфичност, уникатност или некои други параметри, почетната цена ќе се движи од 500, па дури и до 120 000 долари.

dzordanke-aukcija-20-830x0
dzordanke-aukcija-23-830x0

Она што е јасно е дека сите овие примероци се многу вредни, само некои се малку поуникатни од другите, особено оние што Џордан лично ги носеше на некои легендарни натпревари.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ОТКРИЕНО! Еве низ каква ДРАМА помина Кристијан Ериксен додека лежеше на земја! ОВОЈ потег на лекарот бил ПРЕСУДЕН!

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Данска, Питер Мелер изјави дека лекарскиот тим на теренот извршил масажа на срцето кај репрезентативецот Кристијан Ериксен, кога тој...

НЕВИДЕН ГРАБЕЖ: Украдени седум милиони куршуми!

Два камиона со вкупно седум милиони куршуми биле украдени кога непознати напаѓачи го пресретнале транспортот на оружје во мексиканската држава Гуанхуато, пренесува весникот „Informador“. Претставник...

ТОМАС МАРКЛ ЈА МОЛИ МЕГАН ЗА ПРОШКА: Ќе се разочарам многу ако не ја сретнам мојата внука Лилибет, не сум направил ништо толку страшно!

Томас Маркл повторно се огласи по раѓањето на неговата внука Лилибет и рече дека би сакал да разговара со неговата ќерка Меган, со која...

Хороскоп за 13 јуни: На Близнаците нема да им е лесно да ги покажат емоциите, Лавот го очекуваат проблеми со стомакот, Овенот ќе има...

ОВЕН РАБОТА: Можно е резултатот од вашата работа да биде различен од оној што го очекувавте. Сепак, нема да бидете незадоволни. Иако е недела, ќе...

Слични вести

Грчките власти и националната фудбалска асоцијација побараа од УЕФА да го смени грбот на дресот на Македонија пред дебитантскиот настап на Европското првенство

Грците се спротивставуваат на тоа што името на грбот е „Фудбалска федерација на Македонија“, односно затоа што го нема префиксот Северна. Министерството за надворешни работи...

НЕВИДЕН ГРАБЕЖ: Украдени седум милиони куршуми!

Два камиона со вкупно седум милиони куршуми биле украдени кога непознати напаѓачи го пресретнале транспортот на оружје во мексиканската држава Гуанхуато, пренесува весникот „Informador“. Претставник...

ТОМАС МАРКЛ ЈА МОЛИ МЕГАН ЗА ПРОШКА: Ќе се разочарам многу ако не ја сретнам мојата внука Лилибет, не сум направил ништо толку страшно!

Томас Маркл повторно се огласи по раѓањето на неговата внука Лилибет и рече дека би сакал да разговара со неговата ќерка Меган, со која...

Хороскоп за 13 јуни: На Близнаците нема да им е лесно да ги покажат емоциите, Лавот го очекуваат проблеми со стомакот, Овенот ќе има...

ОВЕН РАБОТА: Можно е резултатот од вашата работа да биде различен од оној што го очекувавте. Сепак, нема да бидете незадоволни. Иако е недела, ќе...

СТРАШНИ СЦЕНИ ОД СОЛУН, СИЛНО НЕВРЕМЕ го уништи ГРАДОТ: Маж е погина во поројот, улиците претворени во реки! (ВИДЕО)

Делови од Грција беа погодени од силно невреме вчера, а еден човек погина во Солун кога поројот му го однел автомобилот. Според грчката противпожарна служба,...