дома Планета Најлудото Bugatti во историјата! Француска машина од 1800 „коњи“ јаде асфалт (ВИДЕО)

Најлудото Bugatti во историјата! Француска машина од 1800 „коњи“ јаде асфалт (ВИДЕО)

Вреди да се почека! Bugatti го претстави концептот на нов автомобил со неверојатни „коњи“ од 1825 година и максимална брзина од 500 km / h.

Се напојува со модифициран 8.0-литарски W16 мотор од Chiron и е дизајниран за тркачка патека, а не за стандардни патишта.

Тоа е најбрзиот и најлесниот автомобил (1240 килограми), кој излезе од фабриката на францускиот производител, и го зеде името – Bolide.

Она што дополнително го потенцира е специјалниот спојлер на покривот. Неговата површина е мазна, но ситуацијата се менува со големи брзини кога станува „грбав“, што додава на целокупната аеродинамика.

Постои и заден спојлер кој создава долна сила од неверојатни 1800 килограми, со брзина од 320 км на час!

Прототипот е развиен за само осум месеци и (засега) е бесценет. Bugatti дури и не одлучил дали да започне со производство на овој тркачки sвер.

Доколку се појават заинтересирани купувачи, и тие сигурно ќе се појават, етикетата може да содржи бројка од 10 милиони фунти, пренесува Carwow.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Јачева – Улчар за Бучковски: Немаш поим, си ја промашил поентата

Професорката од Институтот за македонски јазик Елка Јачева Улчар реагира на настапот на екс премиерот Бучковски на Сител каде тој изјави дека е патетика...

Принцот Вилијам ја поздрави истрагата за интервјуто на Дајана

Британскиот принц Вилијам ја поздрави независната истрага за околностите околу интервјуто дадено за Би-Би-Си во 1995 година од неговата мајка принцезата Дајана. Вилијам во изјавата...

Фото временска машина: Како некогаш славните се забавуваа

Познатите личности водат гламурозен живот, па затоа ја ценат добрата забава. Елегантна гардероба, чаша во едната рака и цигара во другата, обично беа задолжителни...

КЛАСИЧНАТА МУЗИКА како лек: Позитивен ефект за многу болести

Одамна е познато дека добрата музика е една од најпријатните работи во животот на луѓето, додека е помалку познато дека таа често делува како...

Слични вести

ГЕРМАНЦИТЕ ПРАВАТ СПЕЦИЈАЛНИ ФРИЖИДЕРИ ЗА СМЕСТУВАЊЕ НА К0РОНА ВАКЦИНИ НА -80: Тие имаат посебна изолација и работат дури и ако нема струја

Бидејќи светот чека за развој на првите вакцини за коронавирус, мора да се разгледа соодветно складирање на милиони дози. Германската компанија Биндер започна со производство...

Принцот Вилијам ја поздрави истрагата за интервјуто на Дајана

Британскиот принц Вилијам ја поздрави независната истрага за околностите околу интервјуто дадено за Би-Би-Си во 1995 година од неговата мајка принцезата Дајана. Вилијам во изјавата...

Фото временска машина: Како некогаш славните се забавуваа

Познатите личности водат гламурозен живот, па затоа ја ценат добрата забава. Елегантна гардероба, чаша во едната рака и цигара во другата, обично беа задолжителни...

КЛАСИЧНАТА МУЗИКА како лек: Позитивен ефект за многу болести

Одамна е познато дека добрата музика е една од најпријатните работи во животот на луѓето, додека е помалку познато дека таа често делува како...

РОНДА: Град скриен во карпи, под облаците (ФОТО)

Сместен е во провинцијата Малага и се смета за еден од најстарите градови во светот. За прв пат Ронда била населена со Келти, кои ја...