дома Планета НАЈНОВИТЕ ИСТРАЖУВАЊА НА ИМУНОЛОЗИТЕ ОХРАБРУВААТ: Имунитетот од короната може да трае со...

НАЈНОВИТЕ ИСТРАЖУВАЊА НА ИМУНОЛОЗИТЕ ОХРАБРУВААТ: Имунитетот од короната може да трае со години, затоа луѓето нема да треба да се вакцинираат секоја година!

Имунитетот на вирусот корона може да трае со години, можеби дури и со децении. Ова го покажува новото истражување на еминентни научници од лабораторијата, кое открива дека луѓето кои закрепнале од болеста COVID-19 развиле трајно ниво на Б и Т-клетки. Овие клетки се неопходни за организмот да се бори против вирусот и можат да бидат присутни во организмот многу долго време.

  • Истражувачите анализирале примероци на крв од 185 пациенти на возраст од 19 до 81 година, кои биле позитивни на коронавирус на почетокот на пандемијата и откриле дека повеќето од нив имаат доволно имунолошки клетки за да се борат против вирусот и да спречат повторна инфекција. Покрај тоа, антителата се покажаа издржливи, со исклучително ниска стапка на опаѓање, што значи многу години, и потенцијално децении заштита од коронавирус, пренесува Форбс.

Иако студијата сè уште не е разгледана и објавена во научно списание, New York Times ја нарекува „најсеопфатна студија за реакцијата на имунитетот на коронавирусот“. Новинарот на New York Times, Апорви Мандавили, објаснува дека огромното мнозинство на лица заразени со вирусот корона ќе бидат „заштитени од повторни инфекции за многу долго време“, додека вакцините можат да создадат уште подолга заштита на имунитетот. „Веројатно нема да биде потребно да се вакцинираат луѓето секоја година како што се плашевме.

Вреди да се потсетиме дека научниците неодамна открија дека луѓето кои преживеале вирус SARS, кој е исто така предизвикан од вирусот корона, сè уште носат важни имунолошки клетки 17 години по инфекцијата. Истражувачите исто така се надеваат дека проучувањето на антитела може да помогне во развој на лекови за спречување или лекување на COVID-19.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Ковид-19 на крајот ќе стане благ како најчеста настинка, открива ново истражување. Кои се шансите ова да се случи?

Новиот модел сугерира дека по достигнувањето на ендемската фаза и примарната изложеност во детството, CoV-2 може да не биде повирулентен од обичната настинка. Додека пандемијата...

Хари и Меган во паника: „Им се тресе тлото под нозете“

Иако ја напуштија Велика Британија за да живеат помирен живот, далеку од зголемениот публицитет, 36-годишниот принц Хари и двегодишната сопруга Меган Маркл го прават...

Ковид-19 на крајот ќе стане благ како најчеста настинка, открива ново истражување. Кои се шансите ова да се случи?

Новиот модел сугерира дека по достигнувањето на ендемската фаза и примарната изложеност во детството, CoV-2 може да не биде повирулентен од обичната настинка. Додека пандемијата...

Најстрашната диета: Дали знаевте дека може да изгубите тежина гледајќи хорор филмови?

Седнете во фотелјата, земете го далечинскиот управувач во раце и може да започне слабеењето. Причината зошто сакаме да гледаме хорор филмови е чувството на возбуда...

Слични вести

ОВА Е КИНЕСКИОТ СУПЕР БРЗ ВОЗ: Прототип на најбрзото копнено возило во светот

Прототипот на супербрзиот воз, наречен „супер куршум воз маглев“, кој развива максимална брзина од 620 километри на час, се спушти од производствената линија во...

Хари и Меган во паника: „Им се тресе тлото под нозете“

Иако ја напуштија Велика Британија за да живеат помирен живот, далеку од зголемениот публицитет, 36-годишниот принц Хари и двегодишната сопруга Меган Маркл го прават...

Ковид-19 на крајот ќе стане благ како најчеста настинка, открива ново истражување. Кои се шансите ова да се случи?

Новиот модел сугерира дека по достигнувањето на ендемската фаза и примарната изложеност во детството, CoV-2 може да не биде повирулентен од обичната настинка. Додека пандемијата...

Најстрашната диета: Дали знаевте дека може да изгубите тежина гледајќи хорор филмови?

Седнете во фотелјата, земете го далечинскиот управувач во раце и може да започне слабеењето. Причината зошто сакаме да гледаме хорор филмови е чувството на возбуда...

ОБЕДИНЕТОТО КРАЛСТВО ВО СТРАВ! Кралицата на Лондон ја нема! Ќе се случат ужасни работи!

Исчезна „Кралицата“ меѓу гавраните-чувари на лондонската кула по име Мерлин, а се претпоставува дека починала, објавија чуварите, пишува Би-Би-Си. Забележано е дека Мерлин, кој...