дома Планета На ова необично место е пронајдена најстарато шише со вино на светот

На ова необично место е пронајдена најстарато шише со вино на светот

Изработката на колекција вино е едно од најскапите хобија. Сериозни и сериозно богати колекционери ги бараат најретките шишиња вино во светот, и најчесто да не ја консумираат нивната содржина, туку само да ги имаат на нивната полица. Повеќето вина добиваат вредност со текот на времето, главно затоа што луѓето мислат дека нивниот вкус станува поинтензивен како што стареат. Денес во светот има многу многу стари и скапи шишиња вино, но ниту едно не е старо како виното од т.н. Шишиња Спејер, за кои се проценува дека се направени пред скоро 1.700 години. Ова шише го доби името по градот Спејер, кој се наоѓа во денешна Германија. Во 1867 година, тим на археолози ископа гробовите на починатиот пар од времето на антички Рим на таа локација. Заедно со други предмети, како што се ковчезите на сопружниците, тие исто така пронајдоа шест садови во гробот на жената и уште десет во гробот на мажот. Верувале или не, едно шише пронајдено сè уште содржеше течност. Жолтеникаво-зелено стаклено шише со мали рачки во форма на делфин беше исполнето со бистра течност и, се чини, смола.

Шишето било затворено со восок, а експертите сметаат дека во него се чувало маслиново масло, што требало да создаде вакуум за да спречи влегување на воздух и испарување на течноста. Ова масло, во меѓувреме, се претворило во смола. Научниците веруваат дека течноста во шишето е мешавина од вино и билки, што во тоа време било обичај. Римјаните наводно се вљубиле во виното затоа што овој пијалок бил омилен кај античките Грци, па затоа ги охрабрувале луѓето да одгледуваат винова лоза во сите делови на империјата. Шишето вино Спејер сега е сместено во историскиот музеј Фалка. Она што сè уште ги изненадува историчарите е фактот дека сè уште е во добра состојба, бидејќи римското стакло не беше познато по својот квалитет и способност да трае долго. Уште од пронаоѓањето на ова вино, луѓето се интересираа каков вкус има. Бидејќи шишето сè уште не е отворено, тешко е да се процени. Експертите веруваат дека тој сигурно не е веќе алкохолен пијалок и дека постои можност течноста да е отровна денес. Не дека има многу волонтери да го пробаат… Иако некои љубители на овој алкохолен пијалок се подготвени да консумираат вино старо сто години, веруваме дека би го прескокнале ова шише вино старо 1.700 години.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

БРОЕВИТЕ СЕ ФРАПАНТНИ: Еве ги ПЛАСТИЧНИТЕ ОПЕРАЦИИ што мажите ги направија најмногу оваа година

Да, и мажите почнуваат да одат „под нож“. Кога зборуваме за пластична хирургија, првите работи што ми паѓаат на ум се пејачи, актерки и старлети...

Познати мистерии скриени во Которскиот залив

Пред Пераст има два острови - Св.Ѓeорѓи и Пресвета Богородица на Скрпела. Во првата половина на 17 век се случиле две разорни работи: прво...

КОМПАНИЈАТА ЗА ЛЕКОВИ ПРОТИВ КОВИД веќе заработи 900 милиони долари: Тие станаа профитабилни и остварија голем профит

Американскиот претседател Доналд Трамп, кој се зарази со ковид-19 на почетокот на октомври, доби ремодесивир за пет дена, како и други лекови. Антивирусниот ремдесивир  веќе...

Во Европа се шири нова врста на коронавирус: Научниците открија од каде потекнува и зошто се шири толку брзо

Верзијата на коронавирусот, која се шири од шпанските земјоделски работници ширум Европа од летото, сега претставува најголем дел од новите случаи на ковид-19 во...

Слични вести

Девојче имало откажување на бубрезите и црниот дроб затоа што била на строга диета

Седумнаесетгодишната Медисон Фолкнер од Белфаст минатата година тежеше само 40 килограми по една година строга диета за која сама изготви план за исхрана. Се состоеше...

Познати мистерии скриени во Которскиот залив

Пред Пераст има два острови - Св.Ѓeорѓи и Пресвета Богородица на Скрпела. Во првата половина на 17 век се случиле две разорни работи: прво...

КОМПАНИЈАТА ЗА ЛЕКОВИ ПРОТИВ КОВИД веќе заработи 900 милиони долари: Тие станаа профитабилни и остварија голем профит

Американскиот претседател Доналд Трамп, кој се зарази со ковид-19 на почетокот на октомври, доби ремодесивир за пет дена, како и други лекови. Антивирусниот ремдесивир  веќе...

Во Европа се шири нова врста на коронавирус: Научниците открија од каде потекнува и зошто се шири толку брзо

Верзијата на коронавирусот, која се шири од шпанските земјоделски работници ширум Европа од летото, сега претставува најголем дел од новите случаи на ковид-19 во...

Првиот трејлер од филмот за Дејвид Боуви (ВИДЕО)

Почетокот на кариерата на Дејвид Боуви е во фокусот на новиот биографски филм наречен „Stardust“. Славниот музичар го толкува Џони Флин, а во филмот играат...