дома Планета На овој остров во Норвешка е ЗАБРАНЕТО да се УМРЕ?!

На овој остров во Норвешка е ЗАБРАНЕТО да се УМРЕ?!

Иако Лонгјир на прв поглед изгледа како сосема обичен град во Норвешка, сè друго не е едноставно вообичаено. Од 2.368 жители што ги имаше според пописот во 2019 година, скоро 500 се студенти, а туризмот е главен извор на приход за граѓаните.

Градот Лонгјир се наоѓа на островот Спитсберген, најголемиот и единствениот населен остров на архипелагот Свалбард, што е на половина пат помеѓу брегот на Норвешка и Северниот пол. Поради поларните мечки што живеат на него, не можете да одите никаде без пушка, а поради невообичаените услови што владеат таму, не е дозволено да умрете на овој остров.

Ова не било секогаш вака, но шпанската треска го направила ова правило императив.
Пред нешто повеќе од 100 години, на 24 септември 1918 година, бродот „Forsete“ пристигна во овој град, носејќи со себе неколку рибари и работници кои бараа работа во локалните рудници за јаглен, што тогаш беа единствената причина зошто овој далечен остров бил населен.

Кога бродот пристигнал во пристаништето, жителите дознале дека со себе носи лоши вести. За време на тридневното патување, сериозна болест се проширила меѓу патниците, па многу од нив итно биле пренесени во локалната болница. Седум мажи починаа во рок од две недели, по што беа погребани на блиските гробишта.

Се покажа дека болеста што брзо се шири е всушност шпанскиот грип, кој од есента истата година до пролетта 1919 година однесе помеѓу 50 и 100 милиони животи.
Земјиштето на кое е изграден Лонгјир е мраз, зона на постојан мраз и снег, па дури и во лето содржи слој во кој водата останува замрзната.

Пемафрост не е идеална земја за погребување на мртвите, бидејќи поради ширењето и собирањето на замрзнати течности, по некое време може да излезат трупови на површината, а бидејќи ледената клима спречува распаѓање на телото, остатоците на мртвите можат да бидат сочувани со децении.

Затоа властите во Лонгјир решија да ја прекинат оваа практика по инцидентот со шпанскиот грип. Оттогаш никој не е погребан на Спитсберген, а бидејќи нема алтернативни начини за отстранување на мртвите, властите се обидуваат никој да не умре на островот.

Ако сте смртно повредени или болни, итно сте префрлени со брод или авион во Норвешка, а ако некој умре, како резултат на напад на поларна мечка или во лавина, тие исто така не можат да бидат погребани на островот.

Корисни временски услови
Група канадски лекари, геолози и археолози дошле во Лонгјир кон крајот на 90-тите години за да ги ексхумираат телата на седумте мажи кои починале во 1918 година од шпански грип. Не ги интересираше дали мразот ги сочува телата, туку дали успеа да ги зачува остатоците од вирусот.

Шпанскиот грип во тоа време беше мистериозна пандемија, бидејќи, за разлика од обичниот грип, имаше висока стапка на смртност, особено кај младите и здрави луѓе. Бидејќи нејзините примероци не беа зачувани за време на пандемијата, експертите стравуваа дека може да избувне повторно и да нè најдат неподготвени.

Оваа експедиција беше делумно успешна, но бидејќи беа организирани потраги по остатоци од замрзнат вирус во други делови на светот, генетскиот вид на шпанскиот грип конечно беше пресоздаден во 2005 година врз основа на зачувана жртва од Алјаска.

Истражувањето утврди дека мутацијата на вирусот е смртоносна за младите и здрави луѓе, бидејќи предизвикува прекумерна имунолошка реакција на организмот, што доведува до собирање на течност во белите дробови и блокирање на респираторниот тракт.

Островот Свалбард исто така се покажа како корисен за зачувување на храната. Глобалното складиште за семиња на Свалбард е изградено во близина на Лонгјир, каде се чуваат примероци од семе од целиот свет на површина од околу 1.000 квадратни метри, кои служат како резерва во случај на глобална катастрофа.

Спитсберген и другите острови Свалбард се тектонски многу мирни, а локацијата на магацинот е околу 100 метри надморска височина, поради што семето е безбедно дури и во случај на покачување на водостојот поради топење на мразот на половите поради климатски промени.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

Слични вести

ГО ОДБИ РОНАЛДО БИДЕЈЌИ НЕ Е НЕЈЗИН ТИП! ОД НЕЈЗИНИТЕ ГОЛИ ФОТОГРАФИИ СРЦЕТО МОЖЕ ДА ВИ ЗАСТАНЕ: Русинка која го ЗАПАЛИ нетот!

Вики Одинцова, жешка Русинка која своите 5 милиони следбеници ги „почастува“ со провокативни фотографии речиси секој ден, уште еднаш направи вистински хаос на социјалните...

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

ЗАШТО И ТРЕБАШЕ ОВА: Ким Кардашијан експериментира со новиот изглед и не сите се возбудени! (ФОТО)

Ким Кардашијан (40) ги обожава модата и трендовите. Таа многу пати експериментирала со својот изглед, менувајќи го начинот на облекување, шминка, па дури и...