дома Планета НЕМА ЧЕСТО ДА ГИ ПОЛНИМЕ И ЌЕ ТРААТ ПОДОЛГО: Батериите на паметните...

НЕМА ЧЕСТО ДА ГИ ПОЛНИМЕ И ЌЕ ТРААТ ПОДОЛГО: Батериите на паметните телефони можеа да го задржат својот полн капацитет пет години благодарение на новиот материјал!

Паметните телефони во блиска иднина може да имаат батерии способни да го задржат целиот капацитет пет години.

Тоа е проблем од прв степен што нè јаде; на крајот, колку и да го користите вашиот паметeн телефон и се обидете да ја зачувате неговата батерија, тој се влошува со текот на времето до тој степен што честопати ќе мора да го полните двапати во еден ден.

Ова е повеќе од фрустрирачки проблем за сопствениците на телефони – расипувањето на литиум-јонските батерии има негативно влијание врз загадувањето и економијата.

Сепак, благодарение на напорите на истражувачите во Јапонија, можеби сме поблиску до изнаоѓање решение.

Тим од јапонскиот институт за напредна наука и технологија (JAIST) ги видело негативните терминали во внатрешноста на литиум-јонските батерии, истражувајќи нов вид врзивно средство направено од кополимер бис-имино-аценафтенеквинон-парафенилен (ВР), се вели во соопштението за печатот.

Иако нуди подобра механичка стабилност, „создава и потенка спроводлива цврст електролитен интерфејс со помала отпорност и не реагира лесно со електролитот, што исто така во голема мера спречува негова деградација“.

Професорот Нориоши Мацуми, кој ја водеше студијата, објасни: „Додека полу-ќелијата користејќи PVDF како врзивно средство покажа само 65% од оригиналниот капацитет по околу 500 циклуси на празнење полнеж, полу-ќелијата користејќи BP кополимер како врзивно средство покажа задржување на капацитетот од 95% по над 1700 такви циклуси.

Ова е приближно пет години кога дневното полнење нема да доведе до намалување на капацитетот на батеријата. „Реализацијата на издржливи батерии ќе помогне во развој на посигурни производи за долготрајна употреба. Ова ќе ги охрабри потрошувачите да купуваат поскапи средства за батерии, како што се електрични возила, кои ќе се користат за многу години“, рече Мацуми.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ЗОШТО БАКНУВАЊЕТО Е ЗДРАВО? Ова се работите што се случуваат во вашето тело за време на бакнежот

Бакнувањето е многу корисно кога станува збор за физиолошко здравје, создава добро расположение и ја продлабочува интимноста со личноста со која сте во врска. Во...

ТРАГИЧЕН КРАЈ НА СТУДЕНТСКА ЗАБАВА ВО САД: Во двоспратна куќа собрал 500 луѓе , приземјето се сруши поради тежината во подрумот

Најмалку 25 лица беа повредени на забава кога се сруши подот на двокатна куќа во американската држава Џорџија. Полицијата од областа Атина-Кларк соопшти дека повеќе...

ТОАТАЛНО ЛУДИЛО! Само Кина може да го направи тоа – на овој воз не му треба машиновозач или екипаж! (ВИДЕО)

Автономна линија воз без возач и екипаж започна со работа во Кина. Линијата е отворена во Чонгкинг и е долга 15,4 километри. Како што објави...

Првиот станбен проект на Bentley како спектакуларна оаза на луксуз

И додека познатите брендови на автомобили оставија силен белег во светот на хорологијата и модата, тие сега се стремат кон сосема друга сфера од...

Слични вести

КИМ КАРДАШИЈАН ГО ПОГАЗИ СВОЈОТ ЗБОР: По грабежот во кој изгуби 10.000.000 долари, старлетата повторно носи СКАП НАКИТ! (ФОТО)

Ким Кардашијан направи хаос кога објави фотографија со накит вреден 150.000 долари, а не 40.000 долари како што првично се проценуваше. Ѓерданот е направен специјално...

ТРАГИЧЕН КРАЈ НА СТУДЕНТСКА ЗАБАВА ВО САД: Во двоспратна куќа собрал 500 луѓе , приземјето се сруши поради тежината во подрумот

Најмалку 25 лица беа повредени на забава кога се сруши подот на двокатна куќа во американската држава Џорџија. Полицијата од областа Атина-Кларк соопшти дека повеќе...

ТОАТАЛНО ЛУДИЛО! Само Кина може да го направи тоа – на овој воз не му треба машиновозач или екипаж! (ВИДЕО)

Автономна линија воз без возач и екипаж започна со работа во Кина. Линијата е отворена во Чонгкинг и е долга 15,4 километри. Како што објави...

Првиот станбен проект на Bentley како спектакуларна оаза на луксуз

И додека познатите брендови на автомобили оставија силен белег во светот на хорологијата и модата, тие сега се стремат кон сосема друга сфера од...

Родено е бело тигарче во зоолошка градина во Куба (ВИДЕО)

Четири бенгалски тигри се родени во кубанската национална зоолошка градина во Хавана, вклучително и редок бел тигар. Раѓањето на четири младенчиња во риги на 12...