дома Планета Нешто „зуе“ надвор од Сончевиот систем

Нешто „зуе“ надвор од Сончевиот систем

Ветеранот меѓу вселенските летала и вештачки објект што е најдалеку оддалечен од нас, познатиот „Voyager 1“ забележал и снимал звуци во вселената надвор од Сончевиот систем. Причината за нискофреквентното „зуење“ сè уште не е позната, но се претпоставува дека потекнува од плазма или меѓуsвездени гасови.

„Voyager 1“ е објект создаден од човекот и најоддалечен од нас. Тоа е еден од двете вселенски летала кои беа лансирани пред 44 години и сега се наоѓаат надвор од Сончевиот систем.

Инструментите на вселенскиот брод, кои се обидуваат да го анализираат меѓуsвездениот простор во кој се движи, го фатиле звукот, пренесува „Independent“.

Очигледно, ова е бучава што доаѓа од надвор од нашето соседство. Се чини дека зуи се емитираат од меѓуsвездени гасови или плазма бранови кои се наоѓаат во претежно празен простор помеѓу вездите.

  • Тој е многу слаб и монотон, бидејќи е во тесен опсег на фреквенција, рече Стела Кох Окер, докторка по астрономија на Корнел, која забележа постојан звук.

Наодите сугерираат дека со меѓуerstвездениот гас се случува многу повеќе отколку што порано мислеа научниците. Научниците не се сигурни каква активност може да биде причина за овој шум, но тие претпоставуваат дека тоа може да биде резултат на „термички предизвикани осцилации во плазмата“.

Истражувачите се надеваат дека анализата на овој звук ќе доведе до заклучоци за тоа како меѓуsвездениот простор „комуницира“ со границата на Сончевиот систем и како оваа граница, позната како хелиопауза, ја обликува пошироката меѓуѕвездена средина.

Кога вселенското летало „Voyager 1“ излезе во просторот зад хелиопаузата, ги фати звуците на мешањето на гасот што се наоѓа во меѓуѕвездениот простор, а беше предизвикано од нашето Сонце. Како и да е, зад таа гужва, постоеше постојано зуење.

  • Звукот што го емитува меѓуsвездениот медиум е како тивок или нежен дожд. Во случај на насилни експлозии во сончевата атмосфера, нешто како молња и грмотевици се слуша за време на бура, по што сè се смирува и се враќа на слаб дожд, објасни професорот по астрономија Џејмс Кордс.

Иако „Voyager 1“ сега е имагинативно далеку од нас, дури 22 и пол милијарди километри од Земјата, и не престанува да се оддалечува, може да ни испрати информации. Тоа е ограничена количина на податоци, а истражувачите добиваат околу 160 бита во секунда од леталото, што е многу помалку од 21 килобит што може да ги испорача кога патува.

„Voyager 1“ се очекува да продолжи со анализа на меѓуerstвездениот медиум во следните неколку години, а истражувачите се надеваат дека некои од податоците ќе им овозможат да продолжат да ја следат густината на просторот надвор од нашиот Сончев систем.

Во трудот објавен во списанието „Nature Astronomy “, истражувачите исто така сугерираат дека идните ѕвездени мисии би можеле да дадат дополнителни детали за тој плазма.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

НЕВИДЕН ГРАБЕЖ: Украдени седум милиони куршуми!

Два камиона со вкупно седум милиони куршуми биле украдени кога непознати напаѓачи го пресретнале транспортот на оружје во мексиканската држава Гуанхуато, пренесува весникот „Informador“. Претставник...

По Макрон, уште еден француски политичар беше нападнат од лутите граѓани (ВИДЕО)

Жан-Лук Меленшон, левичарски француски политичар и, очекувано, кандидат на претстојните претседателски избори, доби брашно во лицето за време на протестот во Париз. Додека одговараше на...

СТРАШНА ЕКСПЛОЗИЈА НА ГАС ВО КИНА! Луѓето извлекувани од урнатините, има најмалку 11 мртви! (ФОТО / ВИДЕО)

Најмалку 11 лица загинаа, а 37 се тешко повредени во експлозија на гас во централна Кина. Експлозијата се случи околу 06:30 часот по локално време...

Грчките власти и националната фудбалска асоцијација побараа од УЕФА да го смени грбот на дресот на Македонија пред дебитантскиот настап на Европското првенство

Грците се спротивставуваат на тоа што името на грбот е „Фудбалска федерација на Македонија“, односно затоа што го нема префиксот Северна. Министерството за надворешни работи...

Слични вести

МРАЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА ВРВНИТЕ ГЕРМАНСКИ ЕКОНОМИСТИ: Планетата е ТЕМПИРАНА ФИНАНСИСКА БОМБА, во 2023 година ѝ претстои ХАОС!

Понатамошното игнорирање на инфлацијата ќе ја втурне светската економија во голема криза, според последниот извештај издаден од „Deutsche Bank“, односно нејзините економисти, кои покажуваат...

По Макрон, уште еден француски политичар беше нападнат од лутите граѓани (ВИДЕО)

Жан-Лук Меленшон, левичарски француски политичар и, очекувано, кандидат на претстојните претседателски избори, доби брашно во лицето за време на протестот во Париз. Додека одговараше на...

СТРАШНА ЕКСПЛОЗИЈА НА ГАС ВО КИНА! Луѓето извлекувани од урнатините, има најмалку 11 мртви! (ФОТО / ВИДЕО)

Најмалку 11 лица загинаа, а 37 се тешко повредени во експлозија на гас во централна Кина. Експлозијата се случи околу 06:30 часот по локално време...

Грчките власти и националната фудбалска асоцијација побараа од УЕФА да го смени грбот на дресот на Македонија пред дебитантскиот настап на Европското првенство

Грците се спротивставуваат на тоа што името на грбот е „Фудбалска федерација на Македонија“, односно затоа што го нема префиксот Северна. Министерството за надворешни работи...

НЕВИДЕН ГРАБЕЖ: Украдени седум милиони куршуми!

Два камиона со вкупно седум милиони куршуми биле украдени кога непознати напаѓачи го пресретнале транспортот на оружје во мексиканската држава Гуанхуато, пренесува весникот „Informador“. Претставник...