дома Планета НЕ НИ ПРЕТПОСТАВУВАМЕ ШТО СЕ КРИЕ ВО ДЛАБОЧИНИТЕ: Експертите изненадени, не можат...

НЕ НИ ПРЕТПОСТАВУВАМЕ ШТО СЕ КРИЕ ВО ДЛАБОЧИНИТЕ: Експертите изненадени, не можат да веруваат што откриле детектори за нуклеарни бомби

Научниците открија нова популација на пигмејски сини китови во Индискиот Океан, кои успеаја да останат скриени со децении и покрај нивната големина. Истражувачите откриле непознати китови со анализа на акустичните податоци собрани од подводен акустичен детектор за откривање на нуклеарни бомби, благодарение на што слушнале уникатна песна.

Новата популација на пигмејски сини китови (Balaenoptera musculus brevicauda), помал подвид на синиот кит кој достигнува максимална должина од 24 метри, се нарекува популација Чагос, по група острови во Индискиот океан во близина на кои е откриено нивното живеалиште.

  • Сè уште ги откриваме исчезнатите популации на најголемото животно што некогаш живеело. Тоа е уште еден доказ за тешкотијата во студирањето на животот во океанот – изјави за „Live Science“ Трејси Роџерс, морски екологист од Универзитетот во Нов Јужен Велс во Австралија.

Детектори за бомби

  • Сините китови обично се наоѓаат тешко. Тие се доведени до работ на истребување од индустрискиот китолов и многу полека се опоравуваат – изјави главната авторка Емануела Лерој, постдокторски соработник на Универзитетот во Нов Јужен Велс.

Според Центарот за биолошка разновидност, во моментов живеат околу 5.000 до 10.000 сини китови на јужната хемисфера, во споредба со околу 350.000 пред индустрискиот лов. Останатите честопати се осамени во големи области што ги прави полесна цел за ловџиите.

Ограничени научни акустични низи се поставени во Индискиот Океан, а тим истражувачи користеа детектори за подводни нуклеарни бомби кои припаѓаат на Сеопфатната организација за забрана на нуклеарно тестирање (STVTO), меѓународна група која користи глобална мрежа на подводни акустични релеи за откривање на нелегални тестови на бомби. Ова им овозможи на истражувачите пристап до долгорочен сет на податоци за бучава преку Индискиот Океан.

Песните на сините китови
По анализата на податоците, истражувачите открија одредена песна од синиот кит што претходно не била чуена.

  • Песните на сините китови се многу едноставни во смисла дека ја повторуваат истата шема, но секој подвид и популација на сини китови има различен вид песна – рече Лиројева.

Општо, песните од синиот кит се долги, имаат мала фреквенција, понекогаш под она што луѓето можат да го слушнат (под 20 херци), висок интензитет и се повторуваат во редовни интервали. Но, различни групи на китови имаат песни кои се разликуваат по времетраењето, структурата и бројот на различни делови.

Друг вид на син кит
Визуелната идентификација сè уште е потребна за дефинитивно да се потврди постоењето на населението Чагос, но истражувачите се убедени дека ќе биде само прашање на време.

Во декември 2020 година, друга студија со употреба на акустични истражувања, коавторска на Трејси Роџерс и Емануела Лерој, откри уште една нова популација на сини китови во близина на Оман.

  • Ова нè води до пет популации на сини китови во Индискиот океан – рече Роџерс и додаде дека овие откритија нема да бидат можни без акустично истражување.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Хороскоп за 13 јуни: На Близнаците нема да им е лесно да ги покажат емоциите, Лавот го очекуваат проблеми со стомакот, Овенот ќе има...

ОВЕН РАБОТА: Можно е резултатот од вашата работа да биде различен од оној што го очекувавте. Сепак, нема да бидете незадоволни. Иако е недела, ќе...

Грчките власти и националната фудбалска асоцијација побараа од УЕФА да го смени грбот на дресот на Македонија пред дебитантскиот настап на Европското првенство

Грците се спротивставуваат на тоа што името на грбот е „Фудбалска федерација на Македонија“, односно затоа што го нема префиксот Северна. Министерството за надворешни работи...

НЕВИДЕН ГРАБЕЖ: Украдени седум милиони куршуми!

Два камиона со вкупно седум милиони куршуми биле украдени кога непознати напаѓачи го пресретнале транспортот на оружје во мексиканската држава Гуанхуато, пренесува весникот „Informador“. Претставник...

ТОМАС МАРКЛ ЈА МОЛИ МЕГАН ЗА ПРОШКА: Ќе се разочарам многу ако не ја сретнам мојата внука Лилибет, не сум направил ништо толку страшно!

Томас Маркл повторно се огласи по раѓањето на неговата внука Лилибет и рече дека би сакал да разговара со неговата ќерка Меган, со која...

Слични вести

СТРАШНА ЕКСПЛОЗИЈА НА ГАС ВО КИНА! Луѓето извлекувани од урнатините, има најмалку 11 мртви! (ФОТО / ВИДЕО)

Најмалку 11 лица загинаа, а 37 се тешко повредени во експлозија на гас во централна Кина. Експлозијата се случи околу 06:30 часот по локално време...

Грчките власти и националната фудбалска асоцијација побараа од УЕФА да го смени грбот на дресот на Македонија пред дебитантскиот настап на Европското првенство

Грците се спротивставуваат на тоа што името на грбот е „Фудбалска федерација на Македонија“, односно затоа што го нема префиксот Северна. Министерството за надворешни работи...

НЕВИДЕН ГРАБЕЖ: Украдени седум милиони куршуми!

Два камиона со вкупно седум милиони куршуми биле украдени кога непознати напаѓачи го пресретнале транспортот на оружје во мексиканската држава Гуанхуато, пренесува весникот „Informador“. Претставник...

ТОМАС МАРКЛ ЈА МОЛИ МЕГАН ЗА ПРОШКА: Ќе се разочарам многу ако не ја сретнам мојата внука Лилибет, не сум направил ништо толку страшно!

Томас Маркл повторно се огласи по раѓањето на неговата внука Лилибет и рече дека би сакал да разговара со неговата ќерка Меган, со која...

Хороскоп за 13 јуни: На Близнаците нема да им е лесно да ги покажат емоциите, Лавот го очекуваат проблеми со стомакот, Овенот ќе има...

ОВЕН РАБОТА: Можно е резултатот од вашата работа да биде различен од оној што го очекувавте. Сепак, нема да бидете незадоволни. Иако е недела, ќе...