дома Планета НОВИ СЛУЧАИ НА ЗГРУТЧУВАЊЕ НА КРВТА: Коагулација по вакцината „Johnson & Johnson“

НОВИ СЛУЧАИ НА ЗГРУТЧУВАЊЕ НА КРВТА: Коагулација по вакцината „Johnson & Johnson“

Центрите за контрола и превенција на болести на САД (CDC) соопштија дека откриени се повеќе потенцијално опасни по живот случаи на тромбови, кај луѓе кои примиле вакцина Johnson & Johnson против COVID-19 и гледаат „веројатна врска“ помеѓу вакцините и оние случаи.

CDC наведува дека идентификувала 28 случаи на тромбоза со синдром на тромбоцитопенија (ТТС) кај повеќе од 8,7 милиони луѓе кои примиле вакцина Johnson & Johnson, од кои тројца починале.

ТТС вклучува згрутчување на крвта придружено со ниско ниво на тромбоцити, крвни клетки кои помагаат при згрутчување.

Досега тројца од 28 починале.

Претходно, на 25 април, CDC ја информираше јавноста за 17 случаи на коагулација кај скоро 8 милиони луѓе кои примиле Johnson & Johnson“.

Официјалната претставничка од CDC, Сара Оливер, сепак истакна дека придобивките од вакцината сè уште ги надминуваат ризиците и дека во моментов не се потребни ажурирања на политиката за вакцинација.

CDC изјави претходно дека настаните се слични на оние забележани по администрацијата на вакцината AstraZeneca во Европа.

Двете вакцини се базираат на нова технологија која користи аденовируси кои предизвикуваат настинка, а кои се изменети за да бидат безопасни.

Вирусите се користат за пренесување на инструкциите до телото потребни за создавање специфични протеини од коронавирус, подготвувајќи го имунолошкиот систем да создаде антитела кои се борат против вистинскиот вирус.

Научниците работат на пронаоѓање на потенцијален механизам што би го објаснило згрутчувањето на крвта, а главната хипотеза е дека вакцините предизвикуваат редок имунолошки одговор што може да биде поврзан со овие вирусни вектори.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Хороскоп за 13 јуни: На Близнаците нема да им е лесно да ги покажат емоциите, Лавот го очекуваат проблеми со стомакот, Овенот ќе има...

ОВЕН РАБОТА: Можно е резултатот од вашата работа да биде различен од оној што го очекувавте. Сепак, нема да бидете незадоволни. Иако е недела, ќе...

ПОРАДИ ГРДИТЕ КОМЕНТАРИ ЗА НЕЈЗИНИОТ ИЗГЛЕД, САКАЛА ДА СЕ УБИЕ: Денес таа е најплатениот модел на светот!

Манекенката Вини Харлоу (26) беше фотографирана како пристигнува на роденденска забава во Лос Анџелес во заносно издание. Имено, папараците ја следат убавата манекенка каде и...

РАСТЕ БРОЈОТ НА COVID ПАЦИЕНТИ: За 7 дена 34% повеќе!

Бројот на случаи на COVID-19 во Велика Британија се зголеми за една третина во споредба со минатата недела, така што денес се регистрирани 7.738...

БЕЗУСЛОВНА ЉУБОВ: Кучето не сакаше да го напушти сопственикот, трчаше по брзата помош се до болницата (ВИДЕО)

Луѓето на Интернет се согласуваат - овој гест на љубов и лојалност уште еднаш покажа зошто кучето е најдобриот пријател на мажот. Верно куче од...

Слични вести

ХАОС ВО ТУНИС: Полицијата претепа младо момче, започнаа протести па и општа тепачка меѓу демонстрантите и полицијата (ВИДЕО)

Насилни протести избувнаа повторно на улиците на главниот град на Тунис во саботата вечерта, зголемувајќи го притисокот врз владата на премиерот Хишам Машиши за...

ПОРАДИ ГРДИТЕ КОМЕНТАРИ ЗА НЕЈЗИНИОТ ИЗГЛЕД, САКАЛА ДА СЕ УБИЕ: Денес таа е најплатениот модел на светот!

Манекенката Вини Харлоу (26) беше фотографирана како пристигнува на роденденска забава во Лос Анџелес во заносно издание. Имено, папараците ја следат убавата манекенка каде и...

РАСТЕ БРОЈОТ НА COVID ПАЦИЕНТИ: За 7 дена 34% повеќе!

Бројот на случаи на COVID-19 во Велика Британија се зголеми за една третина во споредба со минатата недела, така што денес се регистрирани 7.738...

БЕЗУСЛОВНА ЉУБОВ: Кучето не сакаше да го напушти сопственикот, трчаше по брзата помош се до болницата (ВИДЕО)

Луѓето на Интернет се согласуваат - овој гест на љубов и лојалност уште еднаш покажа зошто кучето е најдобриот пријател на мажот. Верно куче од...

МРАЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА ВРВНИТЕ ГЕРМАНСКИ ЕКОНОМИСТИ: Планетата е ТЕМПИРАНА ФИНАНСИСКА БОМБА, во 2023 година ѝ претстои ХАОС!

Понатамошното игнорирање на инфлацијата ќе ја втурне светската економија во голема криза, според последниот извештај издаден од „Deutsche Bank“, односно нејзините економисти, кои покажуваат...