дома Планета НОВ КОРОНА РЕКОРД! Германија воведува четиринеделен КАРАНТИН

НОВ КОРОНА РЕКОРД! Германија воведува четиринеделен КАРАНТИН

Во Германија, потврдени се нови 16.774 нови случаи на коронавирус, што е најголемо дневно зголемување на бројот на пациенти од почетокот на пандемијата.

Во последните 24 часа починаа 89 лица, објави Институтот за инфективни болести Роберт Кох.

Вкупно, повеќе од 481 илјади луѓе биле заразени во Германија, а вкупно 10.272 починале.

Германската канцеларка Ангела Меркел објави дека германските власти се согласиле на четиринеделно затворање на ресторани, барови, кина, театри и други слични установи, во обид да се запре ненадејното зголемување на инфекциите со вирусот корона.

Одлуката треба да стапи на сила во понеделник и ќе трае до крајот на ноември.

Продавниците и училиштата треба да останат отворени, за разлика од затворањето на Германија за време на првата фаза од пандемијата во март и април. Рестораните ќе можат да послужат храна само за носење.

  • Мора да дејствуваме сега, за да избегнеме акутна национална здравствена криза, рече Меркел.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Мајли Сајрус не престанува да шокира: Сними диво видео со ѕвездата од Косово

Новиот албум сè уште не е објавен, но песната ‘Midnight Sky’ доби многу добри критики. Пејачката Мајли Сајрус изненади со дует со Дуа Липа...

Најдобрата пријателка на Иванка Трамп открива каква е навистина ќерката на американскиот претседател

Лисандра Орстром беше најдобрата пријателка на Иванка Трамп кога одеа на училиште, а сега реши да сподели со сите каква е навистина Иванка. Ќерката на...

НАЈНОВИТЕ ИСТРАЖУВАЊА НА ИМУНОЛОЗИТЕ ОХРАБРУВААТ: Имунитетот од короната може да трае со години, затоа луѓето нема да треба да се вакцинираат секоја година!

Имунитетот на вирусот корона може да трае со години, можеби дури и со децении. Ова го покажува новото истражување на еминентни научници од лабораторијата,...

Актерката за Вил Смит: „Ми одзеде сè, кариерата ми беше уништена“ (ВИДЕО)

Вил Смит конечно се смири со Џенет Хуберт, која глумеше со него во првите три сезони во „Принцот од Бел Ер“. Актерот го прегрна...

Слични вести

Ова се најзабавните хороскопски знаци

Живеат за „забава“ и даваат се од себе да уживаат, но и сите околу нив. Ова се петте најсмешни хороскопски знаци, тврдат астролозите. Овен Тие имаат позитивен...

Најдобрата пријателка на Иванка Трамп открива каква е навистина ќерката на американскиот претседател

Лисандра Орстром беше најдобрата пријателка на Иванка Трамп кога одеа на училиште, а сега реши да сподели со сите каква е навистина Иванка. Ќерката на...

НАЈНОВИТЕ ИСТРАЖУВАЊА НА ИМУНОЛОЗИТЕ ОХРАБРУВААТ: Имунитетот од короната може да трае со години, затоа луѓето нема да треба да се вакцинираат секоја година!

Имунитетот на вирусот корона може да трае со години, можеби дури и со децении. Ова го покажува новото истражување на еминентни научници од лабораторијата,...

Актерката за Вил Смит: „Ми одзеде сè, кариерата ми беше уништена“ (ВИДЕО)

Вил Смит конечно се смири со Џенет Хуберт, која глумеше со него во првите три сезони во „Принцот од Бел Ер“. Актерот го прегрна...

Бил Гејтс, ДОСЕГА СЕКОЕ „ПРОРОШТВО“ МУ СЕ ИСПОЛНИ: Светот веќе многу се менува, по пандемијата многумина нема да можат да се снајдат

Многу работи ќе се променат, а Бил Гејтс на почетокот на оваа недела зборуваше за долгорочните последици од пандемијата врз нашите животи. За некои, тој...