дома Планета Ова се најдобрите проверени лекови за мамурлак! Од храна, преку сауна до...

Ова се најдобрите проверени лекови за мамурлак! Од храна, преку сауна до методот „клин со клин“

Секој има различни начини да се справи со мамурлак, без разлика дали е утринско џогирање за да ги испотите сите токсини или да консумирате нездрава храна и огромни количини маснотии. Со доаѓањето на потопло време и годишни одмори и олеснување на епидемиолошките мерки, сигурно ќе барате совршен лек за мамурлак во наредните недели.

Читателите на LADbible ги открија своите докажани рецепти за борба против мамурлакот, а еве неколку од нив:

Сауна
Читателот Алекс Лимкитират тврди дека најдобриот лек за мамурлак е сауната.

  • Јадете квалитетен оброк и одете во сауна. Веќе нема да чувствувате мамурлук, гарантирам, напиша тој.

Калориска бомба

  • Јадете 20 пилешки медалјони, голем сендвич и милкшејк со банана, советува Хари Ример.
  • Тост, сланина, јајце, колбас, рече кратко Алфред Кокси.

Коктели

  • Понекогаш пијам кригла во која истурам половина кока кола и половина сок од портокал. Друг одличен трик е сокот од кактус, вели Рис Солсбери.

Изби клин по клин

  • Само продолжете да пиете, е советот на Метју Морган.

Вода и добар појадок

  • Порано имав катастрофални мамурлаци, но сега пијам половина литар вода пред спиење. Следното утро појадувам калоричен појадок и мамурлакот го нема, вели Дагла Хамилтон.

Оброк пред пиење алкохол

  • Храната ја забавува апсорпцијата на алкохол во крвотокот и го забрзува процесот со кој телото го разложува алкохолот. Ова значи дека нивото на алкохол во крвта ќе биде повисоко и ќе се зголеми побрзо ако пиете на празен стомак. По веројатно е дека ќе доживеете други негативни ефекти како црвенило, гадење и главоболки, рече докторката Кетрин Басфорд.

Не е важно за каква храна ќе се решите, едноставно дека јадете нешто.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

НЕ ИМ СЕ ПИШУВА ДОБРО НА НЕВАЦИНИРАНИТЕ ГРАЃАНИ: Владата се заканува дека ќе блокира СИМ картички и неисплаќање плати

Владата на пакистанската провинција Пенџаб планира да ги блокира СИМ-картичките на жителите кои не биле вакцинирани против вирусот корона. Одлуката беше донесена во четвртокот...

ПРОПАДНАА 1.800 PFIZER – BIONTECH ВАКЦИНИ! Неверојатна човечка грешка

Во време кога во Австрија сè уште немаат вакцини против коронавирус, поради човечка грешка, околу 1.800 дози вакцина Pfizer - BioNTech беа изгубени во...

ВИДЕО ОД ИЗВЛЕКУВАЊЕ НА ДЕЦА ОД ПОЖАР ВО СТАН НА ТРЕТ КАТ! Тројца мажи ХЕРОЈСКИ извлекоа две деца (ВИДЕО)

Ужасен пожар се случил во стан во рускиот град Кострома кога тројца успеале да спасат две деца од запален дом на третиот кат пред...

КАМЕРИТЕ СНИМИЈА СТРАШЕН МОМЕНТ НА ХИМАЛАИТЕ: Планинарите застанаа да се одморат, а потоа започна огромна лавина (ВИДЕО)

Камерите забележаа застрашувачки момент кога лавина падна од врвот на Хималаите и се упати кон логорот каде што беше сместена група планинари, во Непал. За...

Слични вести

Ширењето на делта сојот е причина за сериозна загриженост

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, денес оцени дека ширењето на делта сојот на вирусот корона е причина за сериозна загриженост. Се очекува британскиот премиер...

ПРОПАДНАА 1.800 PFIZER – BIONTECH ВАКЦИНИ! Неверојатна човечка грешка

Во време кога во Австрија сè уште немаат вакцини против коронавирус, поради човечка грешка, околу 1.800 дози вакцина Pfizer - BioNTech беа изгубени во...

ВИДЕО ОД ИЗВЛЕКУВАЊЕ НА ДЕЦА ОД ПОЖАР ВО СТАН НА ТРЕТ КАТ! Тројца мажи ХЕРОЈСКИ извлекоа две деца (ВИДЕО)

Ужасен пожар се случил во стан во рускиот град Кострома кога тројца успеале да спасат две деца од запален дом на третиот кат пред...

КАМЕРИТЕ СНИМИЈА СТРАШЕН МОМЕНТ НА ХИМАЛАИТЕ: Планинарите застанаа да се одморат, а потоа започна огромна лавина (ВИДЕО)

Камерите забележаа застрашувачки момент кога лавина падна од врвот на Хималаите и се упати кон логорот каде што беше сместена група планинари, во Непал. За...

ХОРОР ВО КОПЕНХАГЕН: Борба за живот на Кристијан Ериксен! Играчи на двата тима во СОЛЗИ! (ВИДЕО)

Страшни вести пристигнуваат од Копенхаген. За време на првото полувреме на натпреварот Данска-Финска во моментов се случи неверојатна трагедија. Најдобриот играч на Данска, Кристијан Ериксен, само...