дома Планета Овие хороскопски знаци се сметаат за најмалку паметни

Овие хороскопски знаци се сметаат за најмалку паметни

Без лутење

Досега, астрологијата објасни многу за хороскопските знаци – кои се нашите карактерни црти, кој има добра душа, кој е најубав, најпаметен… И дали некогаш сте се запрашале што вели астрологијата за тоа кој е најмалку паметен хороскоп знак?

Рак
Раковите се наоѓаат на оваа не толку убава листа поради нивната преосетливост. Прекумерните реакции на ситуациите што се случуваат околу него ги тера луѓето да не ги сметаат за многу интелигентни суштества кои донесуваат логични и паметни одлуки. Овој хороскопски знак носи одлуки и реагира пред да ги дознаат сите факти и да размислат добро, затоа што ги следат своите емоции, а не фактите и знаењето. За ваша утеха, Ракот е еден од најсреќните знаци и зазема една од водечките позиции кога станува збор за емоционална интелигенција, инстинкт и меморија.

Стрелец
Луѓето родени во знакот на Стрелец обично се сметаат за самодоволни. Во исто време, тие се многу неодлучни и не знаат како да покажат кога треба да застанат за себе. Затоа луѓето не ги сметаат за интелигентни. Од друга страна, Стрелците први ја разгледуваат поголемата слика и се во можност да видат перспективи што се невидливи за другите, но најважните детали дефинитивно се промовираат и затоа тие зазедоа место на оваа неславна листа.

Овен
Кога станува збор за интелигенцијата, Овенот е целосна мистерија. Тие се во состојба да покажат и неверојатна интелигенција и целосна глупост. Нивната наивност ги прави симпатични, но нивната неможност сериозно да ги сфаќаат работите ги прави не многу интелигентни. Астрологијата вели дека на Овните им недостасува емоционална интелигенција за да ги разбере другите и затоа сфаќаат сè лесно. Поради нивната импулсивност, Овните се однесуваат како возбудливи и ексцентрични луѓе, но факт е дека им недостасува дарот за правилно расудување, па лошите одлуки и погрешните заклучоци одат по нивните стапки каде и да одат.

Вага
Вагите на прв поглед изгледаат многу интелигентни, но нивната интелигенција обично се сведува на способност да манипулираат со другите, благодарение на вродената способност да ги разберат човечките емоции. Вагите се стремат кон совршенство и ќе ја достигнат границата на глупоста за да го постигнат тоа. Затоа Вагите можат да профитираат од лоши ситуации и околности – тие се борат за себе додека другите се обидуваат да најдат решение. Овој знак е познат и по својата способност да ја балансира ситуацијата и да ги реши конфликтите, но тој честопати користи трикови и измами за да постигне (очигледен) мир. Она што исто така ги стави на оваа листа е нивната неодлучност. Вагата не сака никогаш да донесе лоша одлука затоа што е перфекционист во сè. Ако и се случи тоа, ќе жали за тоа многу долго и никогаш нема да заборави.

horoskop

Лав
Лавовите се полни со самодоверба и многу егоцентрични, па одат во крајни граници за да бидат над сите други. Токму последново ги стави на списокот на најмалку интелигентни хороскопски знаци. Лавот ќе се обиде да биде сè што може, само за да привлече воодушевување и внимание на другите, и додека да стигне до тоа, не заборавајте да направите многу глупави работи. Покрај тоа, Лавовите остануваат деца во душата долго време и се способни да се однесуваат исто како возрасните во зрелоста и да прават многу глупави работи што децата можат да им ги простат, но не и возрасните. За нивна среќа, тие некако честопати можат да ги убедат другите дека тие се навистина екстремно интелигентни и полни со знаење, но тоа обично трае сè додека некој не ги запознае добро.

Бик
Астрологијата ги опишува биковите како себични и „глупави“ луѓе, поради нивното прекумерно мислење за себе. Кога ќе бидат одбиени за што било, Биковите го сфаќаат тоа многу, многу лично. Дури и најмал „чекор назад“, неуспех или критика целосно ги исфрла од колосек, што ја иритира нивната околина, бидејќи ваквото однесување за сите е потполно бесмислено, пишува Thoughtnova.com. Всушност, глупаво. Тие честопати изгледаат многу збунети дури и со најобичните ситници, па затоа луѓето воопшто не ги сметаат за интелигентни. И, иако Бикот може да разбере добро објаснети работи, тие честопати немаат фантазија и апстрактно размислување. Тие се во состојба да го сторат она што ќе им биде кажано, но не знаат како да го остават својот личен печат или трага. Затоа ги има на овој неславен список.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Мон Сент Мишел, магична дестинација за сонувачите

Издигнувајќи се над морското ниво, Мон Сент Мишел е карпест остров во Ла Манш, околу еден километар од Нормандија во Франција. Мон Сент Мишел е...

Исхраната влијае на формата на големите кучиња и може да е мач со две острици

На куче од 25 кг му се потребни 1.000 до 1.500 калории на ден. Повеќето големи кучиња потекнуваат од предци кои генетски носат потенцијал за...

Чудо сред Пацификот: Морнар паднал од брод, животот му го спасил „црна точка“ на хоризонтот!

Тој му соопштил на својот син дека по завршувањето на ноќната смена се чувствувал вртоглавица и излегол на палубата за да се освести, но...

Мајка продала снимки од нејзината гола ќерка на ПЕДОФИЛ преку Фејсбук

Државното обвинителство на округот Бјеловар покрена обвинение против 38-годишна жена и 55-годишен маж за сторени седум сериозни кривични дела сексуална злоупотреба и експлоатација на...

Слични вести

Четири хороскопски знаци со најатрактивна личност

Ако имате привлечна личност, тоа го прави вашиот живот прилично едноставен. Автоматски сте привлечни за луѓето и тие се подготвени да ви помогнат. Кога...

Исхраната влијае на формата на големите кучиња и може да е мач со две острици

На куче од 25 кг му се потребни 1.000 до 1.500 калории на ден. Повеќето големи кучиња потекнуваат од предци кои генетски носат потенцијал за...

Чудо сред Пацификот: Морнар паднал од брод, животот му го спасил „црна точка“ на хоризонтот!

Тој му соопштил на својот син дека по завршувањето на ноќната смена се чувствувал вртоглавица и излегол на палубата за да се освести, но...

Мајка продала снимки од нејзината гола ќерка на ПЕДОФИЛ преку Фејсбук

Државното обвинителство на округот Бјеловар покрена обвинение против 38-годишна жена и 55-годишен маж за сторени седум сериозни кривични дела сексуална злоупотреба и експлоатација на...

Падобран носеше тајна порака, луѓето на Интернет успеаја многу брзо да ја дешифрираат (ФОТО)

Неодамнешното слетување на вселенското летало Прасавиренс на Марс со право може да се вклучи во големите космички достигнувања на човештвото. Можеби сте забележале дека...