дома Планета Околу 30.000 компјутери од големиот производител се заразени со вирусот

Околу 30.000 компјутери од големиот производител се заразени со вирусот

Истражувачите од безбедносната компанија „Red Canary“ тврдат дека скоро 30.000 Mac компјутери низ целиот свет се заразени со мистериозен малициозен софтвер, односно малициозен malverе.

Според аналитичарот Тони Ламберт, програма базирана на компјутер „не се однесува како што би очекувале од програма што инаку е насочена кон системите macOS“. Оваа програма беше наречена „Silver Sparrow / Сребрен врабец“. Неговата цел не е позната, но е познато дека „вклучува механизам за самоуништување кој сè уште не бил користен“, забележуваат истражувачите. Ова звучи прилично мистериозно, но тоа е затоа што самиот малициозен софтвер сè уште не е истражуван доволно. „Silver Sparrow“, патем, содржи код што работи на чипот „Apple“ М1, кој се појавува на пазарот од ноември минатата година, што го прави уште еден добро познат малициозен софтвер кој успеал. „Иако досега не забележавме дека програмата направи дополнителна штета, со оглед на карактеристиките на М1 чипот, глобална скала што може да има релативно високо ниво на инфекција, можеме да кажеме дека „ Silver Sparrow“ претставува сериозна закана, рекоа истражувачите. Според веб-страницата „Malwarebytes“, овој малициозен софтвер е пронајден на Mac-ови во дури 157 земји.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Пегаво езеро, невообичаена појава во Канада

Сместено во близина на градот Осујус во Британска Колумбија, Пегавото езеро привлекува многу туристи од целиот свет. Ова необично езеро содржи изобилство на различни минерали...

ЗАВРШИ НАЈСКАПИОТ РАЗВОД ВО ИСТОРИЈАТА: Поранешната сопруга на рускиот олигарх кој заговарал со нивниот син, доби НЕВИДЕНА сума!!!

Денеска поранешната сопруга на рускиот олигарх добила дури 453 милиони фунти (504 милиони евра) во најскапата тужба за развод. Судската битка се вртеше околу цело...

ХАОС ВО ГЕРМАНИЈА! Навивачите сакаа да ги ЛИНЧУВААТ своите играчи: Ги бркаа околу стадионот!

Германскиот великан Шалке испадна од Бундеслигата по 30 години. Очајната сезона на славниот клуб од Гелзекирхен беше крунисана со пораз од Арминија во Билефелд со...

Кејт Мидлтон во шопинг со децата! Продавачи во шок: Принцот Џорџ и принцезата Шарлот, како возрасни, сами бираа и си платија од своите џебови

По погребот на принцот Филип, кралското семејство се свртува кон нивните секојдневни обврски. Па сега, децата на принцот Вилијам и војвотката од Кембриџ се враќаат...

Слични вести

Хакерски напад врз Русија?

Хакери од странство се обидоа да украдат податоци за руски вакцини против вирусот корона, рече Николај Мурашов. Криминалците беа особено заинтересирани за резултатите од...

ЗАВРШИ НАЈСКАПИОТ РАЗВОД ВО ИСТОРИЈАТА: Поранешната сопруга на рускиот олигарх кој заговарал со нивниот син, доби НЕВИДЕНА сума!!!

Денеска поранешната сопруга на рускиот олигарх добила дури 453 милиони фунти (504 милиони евра) во најскапата тужба за развод. Судската битка се вртеше околу цело...

ХАОС ВО ГЕРМАНИЈА! Навивачите сакаа да ги ЛИНЧУВААТ своите играчи: Ги бркаа околу стадионот!

Германскиот великан Шалке испадна од Бундеслигата по 30 години. Очајната сезона на славниот клуб од Гелзекирхен беше крунисана со пораз од Арминија во Билефелд со...

Кејт Мидлтон во шопинг со децата! Продавачи во шок: Принцот Џорџ и принцезата Шарлот, како возрасни, сами бираа и си платија од своите џебови

По погребот на принцот Филип, кралското семејство се свртува кон нивните секојдневни обврски. Па сега, децата на принцот Вилијам и војвотката од Кембриџ се враќаат...

ЛОЦИРАНА ИСЧЕЗНАТАТА ПОДМОРНИЦА: Авиони откриле дамка од нафтата на местото каде ѝ се губи трагата (ВИДЕО)

Авиони кои трагаат по исчезната подморница во Индонезија открија дамка од нафта на местото каде се верува дека исчезна. Армијата испрати два брода со сонар...