дома Планета Она што го направија овие луѓе е неверојатно: 13 Гинисови рекорди што...

Она што го направија овие луѓе е неверојатно: 13 Гинисови рекорди што веројатно никој повеќе нема да може да ги собори!

Нема да им верувате на вашите очи.

Гинисовата книга на рекорди бележи неколку поставени најневеројатни рекорди, но има неколку луѓе кои успеаја да ја преминат границата и да го напуштат целиот свет воодушевено од она што го направија. Ретко кој ќе може да ги собори овие рекорди:

Давањето кош за 3 поени во кошарката е голема работа, но во 2012 година, група јутубери ја поставија скалата далеку над тоа. Имено, еден од нив постигна кош од висина од 200 метри. По 4 дена шутирање на кошот, погодокот беше постигнат и денес е на Гинисовата листа.

Ginisovi rekordi

Гинисовата листа вклучува неколку најекстремни рекорди, а еден од нив го постави тинејџерот Карим, кој успеа да сруши 111 бетонски плочи за 35 секунди, но верувале или не, со глава.

Ако барем еднаш сте се обиделе да склопите Рубикова коцка, знаете дека тоа е скоро невозможна работа, но не и за Иларим од Индија. Тој успеа да сврти 6 коцки за 2 минути и 17 секунди. За да биде работата уште поимпресивна, тој ги нареди коцките под вода.

Ули Емануле дефинитивно имаше најголема храброст. Тој успеа да прелета низ планинскиот отвор широк само 2,5 метри.

Ginisovi rekordi

Дејвид Вајз успеа да постави рекорд во скок во височина со скии, скокајќи неверојатни 14 метри.

Ginisovi rekordi

Од друга страна, Русинот Алексеј го сруши рекордот во нуркање. Тој помина цели 179,8 метри под нивото на морето.

Спуштањето по планината со велосипед звучи доволно екстремно, а кога ќе се спуштите со брзина од 172 км на час, ќе добиете чест и вашето име да биде запишано во Гинисовата книга. Овој рекорд го постави Макс Стокол.

Погледнете ги другите записи на видеото:

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

НОВИ ПРАВИЛА ЗА ПАТУВАЊЕ ВО СВЕТОТ? Се подготвува специјална апликација! Кој го има овој ДИГИТАЛЕН ПАСОШ или ПЦР, не оди во карантин

Следниот месец треба да се појави нова апликација, со која патниците ќе можат да ги следат и управуваат со потребните сертификати кога станува збор...

КОЛКУ Е ОПАСЕН БРИТАНСКИОТ СОЈ НА КОРОНА: Нови вознемирувачки податоци

Британскиот вид стана доминантен во Данска минатата недела. Данска студија покажа дека луѓето заразени со многу заразен британски вид имаат 64 проценти поголема веројатност да...

Што сака семејството на принцот Вилијам да јаде за појадок, ручек и вечера?

Принцот Вилијам, неговата сопруга Кејт Мидлтон и нивните три деца, Џорџ, Шарлот и Луис, немаат точно исти вкусови во храната, но имаат една заедничка...

НАРКО КРАЛИЦАТА СЕ КРИЕ ДОЛГО ВО УЛОГАТА НА СОВРШЕНАТА МАЈКА: Еве која е всушност Ема, сопругата на неславниот Ел Чапо! (ВИДЕО)

Сопругата на мексиканскиот нарко бос Хоакин „Ел Чапо“ Гузман е уапсена во САД под сомнение дека и самата тргувала со дрога. Ема Коронел Аиспуро...

Слични вести

ТИЕ СЕ НАЈГОЛЕМИТЕ хипокрити и манипулатори: Претставниците на ОВИЕ хороскопски знаци вешто ја заобиколуваат ВИСТИНАТА

Секој користи бело-црни лаги, повеќе или помалку, а причините за нив се различни. Некои многу ве повредуваат, додека за други наоѓате разбирање. Сепак, „вооружете...

КОЛКУ Е ОПАСЕН БРИТАНСКИОТ СОЈ НА КОРОНА: Нови вознемирувачки податоци

Британскиот вид стана доминантен во Данска минатата недела. Данска студија покажа дека луѓето заразени со многу заразен британски вид имаат 64 проценти поголема веројатност да...

Што сака семејството на принцот Вилијам да јаде за појадок, ручек и вечера?

Принцот Вилијам, неговата сопруга Кејт Мидлтон и нивните три деца, Џорџ, Шарлот и Луис, немаат точно исти вкусови во храната, но имаат една заедничка...

НАРКО КРАЛИЦАТА СЕ КРИЕ ДОЛГО ВО УЛОГАТА НА СОВРШЕНАТА МАЈКА: Еве која е всушност Ема, сопругата на неславниот Ел Чапо! (ВИДЕО)

Сопругата на мексиканскиот нарко бос Хоакин „Ел Чапо“ Гузман е уапсена во САД под сомнение дека и самата тргувала со дрога. Ема Коронел Аиспуро...

НЕМА трага од купувачите: Мексиканскиот претседател продава луксузен авион веќе три години, цена од само 200 милиони долари (ВИДЕО)

Обидот на мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор да го продаде претседателскиот авион влезе во трета година, а нема ни трага од купувач. Откако...