дома Планета ОТКРИЕНА ШОКАНТНАТА ТАЈНА НА ЗАБОРАВЕНИТЕ ПРОСТРАНСТВА НА СОБИР! Мерењата го потврдија она...

ОТКРИЕНА ШОКАНТНАТА ТАЈНА НА ЗАБОРАВЕНИТЕ ПРОСТРАНСТВА НА СОБИР! Мерењата го потврдија она за што во СССР се сомневаше, Русија го има НАЈГОЛЕМОТО ЗЛАТНО НАОЃАЛИШТЕ НА СВЕТОТ!

Најголемото наоѓалиште на злато во светот, Сухој Лог во Сибир, беше скоро заборавено во Русија до неодамна, а сега најголемиот екплоататор на злато во Русија, Полиус, објави дека работи на обезбедување на 100% сопственост на депозитот, за кој се проценуваат резерви на повеќе од 540 милиони тони руда,милиони унци злато во вредност од 76 милијарди долари!

Според таа компанија, неразвиениот депозит во Сибир е најголем во светот.

  • Од 31 мај 2020 година, резервите на руда првично се проценуваат на 540 милиони тони со просек од 2,3 грама злато на тон. Тоа е еквивалентно на 40 милиони унци, изјави извршниот директор на Полиус, Павел Грачев.

Советските геолози ја откриле оваа локација уште во 1961 година и започнале да ја проучуваат во 1970-тите. Сепак, точни мерења се направени неодамна, и развојот треба да започне наскоро.

Досега, експлоатацијата не е развиена, пред се поради растојанието и недостапноста на теренот и потребата да се инвестира во соодветна инфраструктура.

Според германскиот магазин „Фокус“, депозитот во Сибир е поголем од огромниот рудник за злато „Грасберг“ во Индонезија (32 милиони унци) и рудникот за злато „Јужен длабок“ во Јужна Африка (32 милиони унци).

Сегашната вредност на една унца злато е околу 1900 американски долари.

  • Ова го потврдува статусот на Сухој Лог како најголем нов и активен рудник за злато во светот.

Грачев објасни дека новиот депозит, благодарение на придружните резерви, ја обезбедува Полус на втората позицијата по големина компанија за ископување злато во светот.

Минатиот месец, Полиус се согласи да плати 128,2 милиони УСД за да го купи преостанатиот удел од 22% во гигантскиот депозит. Полиус е најголем производител на злато во Русија со средства во регионите Краснојарск, Иркутск и Магадан и во Република Саха (Јакутија).

Компанијата произведе 2,8 милиони унци злато во 2019 година, а истата количина планира да ја произведе и во 2020 година.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Колку помало, толку подобро! Научниците тврдат дека големината на гениталиите може да влијае на висината на платата

Истражувањата дадоа неочекувани резултати. За сите оние кои тврдат дека големината е важна, имаме добри вести, но само ако имаат помала „гордост“. Имено, најновото истражување...

Адвокатот на Трамп толку многу се испоти што бојата на косата почна да му се слева по лицето

Руди Џулијани, адвокат на Трамп и поранешен градоначалник на Њујорк, зборуваше за претседателските избори во САД, кои ги нарече голема измама. За време на...

Им здодеа! Хари и Меган бегаат со Арчи од САД

И додека Британците со нетрпение го чекаат принцот Хари, неговата сопруга Меган и нивниот едно и пол годишен син Арчи, кои пристигнуваат во Велика...

Хари и Вилијам се сретнаа за прв пат по 298 дена

Средба од која се плаши кралското семејство. Принцот Хари не стапна на британско тло од март кога неговите кралски должности официјално престанаа. Неговиот двегодишен постар...

Слични вести

Колку помало, толку подобро! Научниците тврдат дека големината на гениталиите може да влијае на висината на платата

Истражувањата дадоа неочекувани резултати. За сите оние кои тврдат дека големината е важна, имаме добри вести, но само ако имаат помала „гордост“. Имено, најновото истражување...

Адвокатот на Трамп толку многу се испоти што бојата на косата почна да му се слева по лицето

Руди Џулијани, адвокат на Трамп и поранешен градоначалник на Њујорк, зборуваше за претседателските избори во САД, кои ги нарече голема измама. За време на...

Им здодеа! Хари и Меган бегаат со Арчи од САД

И додека Британците со нетрпение го чекаат принцот Хари, неговата сопруга Меган и нивниот едно и пол годишен син Арчи, кои пристигнуваат во Велика...

Хари и Вилијам се сретнаа за прв пат по 298 дена

Средба од која се плаши кралското семејство. Принцот Хари не стапна на британско тло од март кога неговите кралски должности официјално престанаа. Неговиот двегодишен постар...

Трамп крие податоци за вакцините: Демократите ја напаѓаат администрацијата на претседателот во заминување

Портпаролот на Белата куќа, Брајан Моргенштерн не можеше да каже дали тимот на Бајден ќе биде информиран Членовите на тимот на претседателот Доналд Трамп за...