дома Планета Папата Франсис препорача: Итно сменете го економскиот модел, вклучете ги сиромашните и...

Папата Франсис препорача: Итно сменете го економскиот модел, вклучете ги сиромашните и маргинализираните

Папата Франсис денес изјави дека итно треба да се создаде поинаков економски модел што ќе ги вклучува сиромашните и маргинализираните.

Во видео порака на Младинскиот форум во Асизи, тој ги повика младите економисти, претприемачи и бизнисмени да промовираат модели за развој по пандемија, наведувајќи дека најлошото нешто би било ако по крајот на пандемијата на вирусот корона, тие запаѓаат уште подлабоко „во трескавичен потрошувач и форми на себична самозаштита“.

Наместо тоа, сиромашните треба да бидат поканети да учествуваат во разговорите за создавање на „различен економски наратив“ за кој тој вели дека е итно потребен, пренесува АП.

Папата ги повика младите да помогнат во промената на системите за производство и потрошувачката шема за да ги направат поодржливи.

Тој исто така изјави дека е време да се избегнат модели насочени само кон профит.

Тој изјави дека за време на пандемијата, луѓето на маргините на општеството беа најмногу погодени од здравствената криза.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Ако ве привлекува идеата за свое приватно видео, следете ги упатствата.

Ако сакате да ја зачините врската и не знаете како, дали сте размислувале да направите свој секси филм? Снимањето за време на секс може да...

Ниту Навални не мирува зад решетки; документарец за палатата на Путин на Црното Море се појави на Интернет

Тимот на Алексеј Навални, руски опозициски лидер и жесток критичар на Кремlin, објави документарец за имотот на Владимир Путин, откако тој заврши зад решетки...

Еве како изгледаа последните денови на Меланија Трамп во Белата куќа: Додека беснееше Доналд, таа го правеше ова!

Нејзините соработници се убедени дека таа е позамислена подготвена за живот после Белата куќа, за разлика од нејзиниот сопруг. Меланија Трамп се чини дека едвај...

Ако ве привлекува идеата за свое приватно видео, следете ги упатствата.

Ако сакате да ја зачините врската и не знаете како, дали сте размислувале да направите свој секси филм? Снимањето за време на секс може да...

Слични вести

Она што го направија овие луѓе е неверојатно: 13 Гинисови рекорди што веројатно никој повеќе нема да може да ги собори!

Нема да им верувате на вашите очи. Гинисовата книга на рекорди бележи неколку поставени најневеројатни рекорди, но има неколку луѓе кои успеаја да ја преминат...

Ниту Навални не мирува зад решетки; документарец за палатата на Путин на Црното Море се појави на Интернет

Тимот на Алексеј Навални, руски опозициски лидер и жесток критичар на Кремlin, објави документарец за имотот на Владимир Путин, откако тој заврши зад решетки...

Еве како изгледаа последните денови на Меланија Трамп во Белата куќа: Додека беснееше Доналд, таа го правеше ова!

Нејзините соработници се убедени дека таа е позамислена подготвена за живот после Белата куќа, за разлика од нејзиниот сопруг. Меланија Трамп се чини дека едвај...

Ако ве привлекува идеата за свое приватно видео, следете ги упатствата.

Ако сакате да ја зачините врската и не знаете како, дали сте размислувале да направите свој секси филм? Снимањето за време на секс може да...

Бајден држи говор, а Клинтон спие?

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон изгледа заспал за време на инаугуративниот говор на Џо Бајден, барем според „Њујорк пост“. Видеото објавено по церемонијата на социјалните...